امروز : شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۱۶,۱۳۰

ریال

|

دمای هوای شهر

Noura 28M 300x207 - زهکشی 4700 هکتار اراضی حوزه سد گلستان در گنبدکاووسگنبدکاووس– ترکمن نیوز- مدیر جهاد کشاورزی گنبدکاووس درشرق گلستان از اجرای طرح زهکشی چهار هزار و ۷۰۰ هکتار اراضی حوزه سد گلستان در سال جاری خبر داد و گفت: بیش از این نیز هزار هکتار در این حوزه زهکشی شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران, غلامعلی نورا افزود: زهکشی این مقدار اراضی در حوزه سد گلستان به صورت زیرزمینی و بیشتر باهدف خارج کردن آب و املاح اضافی از بستر و عمق خاک، جلوگیری از شور شدن خاک و افزایش تولید در واحد سطح انجام می شود.
وی بیان کرد: زهکشی اراضی زراعی از محل اعتبارات ملی و استانی حوزه فنی و زیربنایی جهاد کشاورزی انجام می شود و در این حوزه پارسال مجموعا مبلغ ۴۲۰ میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافت.
نورا اضافه کرد: احداث، مرمت و ریگلاژ ۴۰ کیلومتر جاده بین مزارع، احداث، مرمت، لایروبی و زهکشی ۱۸۰ کیلومتر کانال های آبیاری عمومی، اجرای دو هزار و ۳۵۰ هکتار روش های نوین آبیاری و توسعه صنایع تبدیلی از دیگر اقدامات انجام شده از محل اعتبارات پارسال حوزه فنی و زیربنایی جهاد کشاورزی بوده است.
زهکشی فرآیند خارج کردن آب سطحی اضافی و مدیریت سفره آب زیرزمینی کم عمق از طریق نگه داشت و دفع آب و مدیریت کیفیت آب برای رسیدن به منافع دلخواه اقتصادی و اجتماعی همزمان با محیط زیست است و جمع آوری و خارج کردن املاح اضافی، جمع آوری آب های سطحی ناشی از روان آب، ایجاد تهویه مناسب در محیط خاک ریشه، بهبود کارایی ماشین آلات مخصوصا کشاورزی و استحکام بخشیدن به ساختمان خاک از جمله اهداف اجرای آن است.
مدیر جهادکشاورزی گنبدکاووس همچنین از پرداخت حدود ۴۶۹ میلیارد ریال تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی از سال ۹۲ تا ۹۶ در این شهرستان خبر داد و گفت: با این میزان تسهیلات پرداختی ۵۴۹ دستگاه تراکتور، ۱۸ دستگاه کمباین و ۴۰۰ دستگاه ادوات دنباله بند خریداری و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.
وی اظهار داشت: از مجموع تسهیلات اعلام شده، مبلغ ۱۰۶ میلیارد و ۵۲۰ میلیون ریال آن در سال گذشته پرداخت شد که با آن ۱۱۴ دستگاه تراکتور، ۲ دستگاه کمباین و ۸۵ دستگاه ادوات دنباله بند خریداری و در اختیار کشاورزان قرار گرفت.
نورا اضافه کرد: امسال نیز خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی این شهرستان ۹۰ میلیارد ریال پیش بینی شده که تا الان ۳۴ میلیارد و ۳۷۰ میلیون ریال برای خرید ۳۵ دستگاه تراکتور و ۱۳ دستگاه ادوات دنباله بند به کشاورزان پرداخت شده است.
شهرستان گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت حدود ۱۷۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی با ۱۴ هزار بهره بردار بخش کشاورزی دارد و علاوه بر آن هر ساله حدود ۲۰ هزار هکتار نیز در قالب کشت دوم انجام می شود.
این شهرستان با تولید سالانه ۷۰۰ تا ۹۰۰ هزار تن انواع محصولات زراعی، باغی و دامی با ارزش تقریبی ۱۶ هزار میلیارد ریال از مراکز مهم تولیدات کشاورزی دراستان گلستان و کشور به شمار می رود.

 

منبع: irna.ir/golestan

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز