امروز : جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

شالی 1 300x209 - زنگانه: بساط کشت شالی بدون نسق در گلستان باید برچیده شودترکمن نیوز:  استاندار گلستان با اشاره به مشکل کمبود منابع آبی و تنش آبی در برخی نقاط استان تصریح کرد: بخشی از این مشکلات به سبب برداشت بی رویه از منابع زیرزمینی و کشت محصولات با نیاز آبی بالا مانند شالی است که باید بساط این نوع کشت به‌ویژه بدون نسق آن در گلستان برچیده شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  علی محمد زنگانه در جلسه شورای اداری گلستان مشترک با شهرستان کلاله اظهار کرد: کشت شالی در گلستان ممنوع است و باید جلوی آن بدون اغماض گرفته شود.

وی افزود: متولیان حوزه آب و جهادکشاورزی گلستان باید با برداشت‌هایی که توسط چاه‌های غیرمجاز برداشت می‌شود از طریق نصب کنتور هوشمند روی چاه‌های مجاز و جلوگیری از کشت‌هایی با نیاز آبی بالا بویژه شالی جلوگیری کرده و با آن برابر قوانین برخورد کنند.

زنگانه اضافه کرد: برداشت غیرمجاز از منابع آبی زیرزمینی برای کشت محصولات زراعی با نیاز آبی بالا، حفر چاه‌های غیرمجاز و نصب‌نکردن کنتور هوشمند روی چاه‌های غیرمجاز سبب شده تا منابع آبی گلستان برای مصارف آشامیدنی با کمبود مواجه شود.

استاندار گلستان با تاکید بر ضرورت مقابله با برداشت غیرمجاز آب از منابع زیرزمینی تصریح کرد: تا این اقدامات انجام نشود و یا فرهنگ سازی برای مصرف بهینه آب توسط مشترکین صورت نگیرد، هرچه منابع برای حفر چاه و اجرای طرح های آبرسانی شود بی فایده خواهد بود.

وی گفت: سرانه مصرف آب آشامیدنی در ایران و استان گلستان چند برابر میانگین جهانی است باید با راهکارهایی نسبت به فرهنگ سازی مصرف بهینه در این خصوص اقدام شود.

زنگانه به کمبود ۵۴ لیتر در ثانیه آب آشامیدنی در کلاله اشاره کرد و با توجه به سخنان مدیران عامل آب و فاضلاب و شرکت آب منطقه‌ای گلستان مبنی بر نیاز ۸۰۰ میلیارد ریالی برای رفع موقت این مشکل؛ گفت؛ برای تکمیل طرح آبرسانی به این شهر امسال از منابع مختلف ۵۴۰ میلیارد ریال پیش‌بینی شده که این ۲ شرکت باید تا پایان سال نسبت به رفع کم آبی کلاله اقدام کنند.

وی گفت: در راستای انجام اقدامات ضروری برای رفع کمبود آب شرب شهر کلاله، مدیران آب و فاضلاب و شرکت آب منطقه‌ای گلستان با همراهی نماینده مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی نسبت به تامین کسری منابع از اعتبارات ملی اقدام نمایند.

استاندار گلستان به اقدامات قرارگاه محرومیت‌زدایی استان برای رفع کمبود آب آشامیدنی ۴۳۲ روستای گلستان نیز اشاره‌ کرد و گفت‌: سهم کلاله از این روستاها ۵۰ روستا است که تلاش داریم مشکل کم‌آبی بخشی از روستاها تا دهه فجر رفع شود.

به گفته وی قرار است تا دهه فجر امسال مشکل کمبود آب شرب ۸۰ روستای گلستان برطرف شود.

استاندار گلستان همچنین با اشاره به مشکلات حوزه راه‌های ارتباطی شهری و روستایی کلاله بیان داشت: برای رفع این مشکلات امسال اداره کل راهداری استان ۸۰۰ میلیارد ریال در اعتبارات امسال از منابع ملی و استانی پیش بینی کرده که ۵۰۰ میلیارد ریال آن برای تکمیل و بهره برداری باند دوم پل ورودی شهر کلاله هزینه می شود.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز