تورکمن نیوز در خبرها آمده بود دادگاه انقلاب تهران با صدور احکامی مژگان کشاورز و یاسمین آریانی و منیره عربشاهی را مجموعاً به ۵۵ سال و ۶ ماه زندان محکوم کرده است. اگر اصل خبر درست باشد؛ این حکم به خاطر اعتراض به حجاب صادر شده باشد واقعاً عجیب است. نمی دانم این مجازات بر چه اساسی و با استناد به چه ماده قانونی صادر شده است؟

آیا در قانون مجازات اسلامی یا درآیین دادرسی کیفری چنین مجازات سنگینی برای حجاب در نظر گرفته شده است؟ این در حالی است که خیلی از علما معتقدند اصل مجازات دنیوی برای حجاب در خودِ قرآن هم وجود ندارد.

امیدوارم اصل خبر دروغ باشد و چنین حکمی صادر نشده است. اما اگر اصل خبر درست باشد و چنین حکمی هم صادر شده باشد؛ این حکم برای اجرای عدالت نیست. جز ترساندن دیگران و استفاده ابزاری از قوه ی قضائیه برای مقاصد سیاسی معنای دیگر ندارد. آنچه را که قبلاً روزنامه نگاران و روشنفکران و فعالان سیاسی احکام سیاسی قوه ی قضائیه می گفتند امروزه در دعواهای سیاسی روسای سابق دستگاه قضا به اثبات رسیده است.

ما به جای اینکه مشکلات را از راههای قانونی و مسالمت آمیز منطقی حل و فصل کنیم به داغ و درفش رو آوردیم. این جز بی اعتبار کردن نهادهای قانونی معنای دیگری ندارد. این حکم قطعاً در دادگان تجدید نظر تایید نخواهد شد.

اگر هم تایید شود مشکل حجاب با زندان و بازداشت حل نخواهد شد. رعایت یا عدم رعایت حجاب یک امر قلبی و اعتقادی و فرهنگی است که در آن زور جایی ندارد. اگر داشت در طول چهل سال حل شده بود که نشده است. بهتر است مشکل حجاب از دایره ی اختیارات دولت و حکومت خارج و به حوزه های علمیه و دانشگاهیان و روحانیون و روشنفکران و نهادهای مدنی واگذار شود که به صورت علمی چاره اندیشی کنند.

اگر این نهادها و گروهها که نهادهای مرجع شناخته می شوند اگر به حجاب اجباری هم برسند کسی نمی تواند دولت و حکومت را تحت فشار قرار دهند که چرا چنین شده است یا بر عکس به حجاب اختیاری و آزاد هم برسند نتیجه چنین خواهد بود. در چنین رویکردی هم بار دولت و حکومت سبکتر خواهد شد و هم بهانه های نقض حقوق بشری کاهش خواهد یافت و کشور به خاطر یک موضوع فرعی و غیر ضروری تحت فشار و اتهام قرار نخواهد گرفت. تاکنون بحث حجاب و درگیریهای آن وقت زیادی از مسئولان را گرفته است که سبب شده مسئولان از کارهای اساسی تر و مهم تر باز بمانند.

لازم و ضروری است این مشکل هر چه زودتر به صورت اساسی و دائمی حل و فصل شود که دیگر به کشور هزینه ایجاد نکند.

نوشته: امان محمد خوجملی

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : shirzad
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۲۳

۰۲ شهریور ۱۳۹۸

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک