امروز : دوشنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

جهان به چنین هشتکی نیاز دارد

زنان و مد

  • کد خبر :

    53775

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    9:09 | ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

و مد2 300x198 - زنان و مداجتماعیتورکمن نیوز: زمانی در کتاب معارف اسلامی راجع به نظام سرمایه‌داری (کاپیتالیسم) و استفاده ابزاری این نظام از زنان مطالبی آمده بود که همان زمان و بعدها فکر می‌کردم این نوشته‌ها مغرضانه و به دلیل بدبینی این نظام اسلامی با این ایسم‌ها است و نمی‌تواند چنین عقیده‌ای در رابطه با کشورهایی که خود مدعی برابری حقوق زنان هستند و حتی فمنیسم از آنجا ریشه دوانده، درست باشد اما حالا که می‌بینم آنچه که در آن کتاب‌ها ذکر شده پر بیراه هم نبوده است.

مسلما به آن صورتی که آنجا ذکر شده کاپیتالیسم یا نظام سرمایه‌داری ضد زن نیست و آزادی‌ای که این نظام برای زنان قائل شده برابر با سوء استفاده از این جنس نیست. اما آن به صورت خیلی زیبا و شیک از زنان استفاده ابزاری می‌کند. آن‌هم در قالب صنعت مد.

از یکی از این شبکه‌های تلویزیونی معتبر شنیدم که صنعت مد بیشترین آلودگی و یا یکی از صنایعی است که بیشترین آلودگی را به محیط زیست تحمیل می‌کند. هدف صنعت مد این است که شما بدون اینکه نیاز داشته باشید خرید کنيد. کمد لباس‌هایتان را پر کنید و هرچیز از مد افتاده را دیگر استفاده نکنید. حتی همین فنومن‌هایی که خود مبلغ توجه به محیط ‌زیست هستند از طرف دیگر به صورت آشکار یا پنهان خود مبلغ صنعت مد و آلودگی محیط زیست هستند.

صنعت مد هرچند این روزها مردان و حتی نوزادان و بچه‌ها را نیز آماج حملات خود قرار داده است اما کماکان این زنان هستند که بیشترین مخاطبشان بوده و آنان را تغذیه می‌کنند. اشتباه است اگر فکر کنیم نظام سرمایه‌ داری تنها با برداشتن پوشش است که دارد از زنان به نفع مد استفاده می‌کند. بلکه حتی در زمانی که مردم گرایش به حجاب داشته باشند می‌تواند آن را به نفع مد مصادره کند.

و مد 1 300x198 - زنان و مد

تمایل زنان ترکیه به حجاب

 

الان در کشور ترکیه تمایل به حجاب وجود دارد. اطلاع از همین تمایل کافی است تا نظام سرمایه‌داری شروع به تولید روسری و تبلیغ آن در تن مانکن‌های خود در سراسر کشور بکند و چنان فروش کند که یک روسری به قیمت سیصد لیر حتی خریده شود. روسری‌هایی که در فرانسه و ایتالیا تولید و توسط مانکن‌شان تبلیغ می‌شود و عکس آن تمام متروها و ترامواها را پر می‌کند و زنانی که خرید چنین روسری را برای حجابشان بهتر می‌دانند.

برای این نظام فرقی نمی‌کند یک نفر پوشش داشته باشد یا نه؛ او می‌تواند این را به جامعه و به‌خصوص زنان بقبولاند که باکلاس بودن در تابع مد بودن است. البته همین نظام با همین پول‌هایی که از این راه به دست می‌آورد کارهای انسان‌ دوستانه بی شماری نیز می‌کند، کارهایی که حتی ممکن است در رابطه با استیفای حقوق زنان و بهتر زیستن آنها در جامعه باشد.

جاذبی 230x300 - زنان و مداما صنعت مد با آماج قرار دادن جامعه هدف خود به‌خصوص زنان به محیط زیست ضرر وارد می‌کند. اکنون در چرخه‌ای هستیم که نه مد از یقه ما دست برمی‌دارد و نه ما دست از مد برمی‌داریم. شاید روزی یکی از این زنان هشتک مبارزه با مد برای نجات زمین راه بیندازد. جهان به چنین هشتکی نیاز دارد. البته اگر آن را هم نظام سرمایه‌داری به نفع خود مصادره نکند. این نظام همین کار را خوب بلد است.

نوشته: صدیقه (آیلا) جاذبی
روزنامه نگار و مدیر مسئول نشریه ایل آی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز