امروز : جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۰۶,۴۸۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    78627

  • /
  • تاریخ :

    ۱۶ تیر ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

روحانی ترکمن نیوز 300x169 - زمزمه‌های استیضاح روحانی!ترکمن نیوز:  مجلس یازدهم به دنبال طرح سوال از رییس جمهور است. تعداد زیادی از نمایندگان به دنبال کشاندن حسن روحانی به پارلمان برای پاسخگویی به ۵ سوال اقتصادی اند. این اولین بار نیست که مجلس طرح سوال از روحانی را به جریان می‌اندازد او در مجلس پیشین نیز به پارلمان رفت و به سوالات نمایندگان پاسخ گفت، اما حالا در مجلس یازدهم اوضاع متفاوت است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛   توکلی در گفت و گو با فرارو اظهار کرد: صدردصد موافق استیضاح روحانی است چرا که “رئیس جمهور در حال نزدیک کردن کشور به لبه پرتگاه است. هر کشوری در دنیا به بحران ارزی می‌خورد کاهش ارزش پول ملی اش بین ۲۵ تا ۵۰ درصد می‌شود، اما در ایران وضعیت فاجعه است.”

نمایندگان با استناد به مفاد اصل ۸۸ قانون اساسی و مواد ۲۱۰ و ۲۱۱ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی سوالاتی در پنج محور مطرح کرده اند که عبارتند از:
۱- چرا و به چه دلیل قیمت‌های ارز خارجی به سرعت در حال افزایش و ارزش پول ملی در حال کاهش است؟
۲- علت از هم‌گسیختگی اوضاع بازار مسکن، خودرو و تورم عجیب و غریب چندصد درصدی بازار مسکن چیست و چرا دولت طی هفت سال گذشته هیچ اقدام جدی برای تأمین مسکن مردم و کنترل قیمت و کیفیت خودرو انجام نداده است؟
۳- در کجای برجام اشتباه استراتژیک مرتکب شدید که آمریکا بدون کوچکترین هزینه از این توافق خارج و اروپا هم با پرروئی تمام همچنان خواستار اجرای کامل برجام از سوی ایران است، بدون آنکه خود به تعهداتش عمل کند، حتی در حد عملیاتی کردن طرح حقیرانه اینستکس.
۴- قرار شد دولت به خاطر مشکلات ناشی از بیماری کرونا به واحد‌های تولیدی و بخش‌های آسیب‌دیده وام اعطا کرده و کمک نماید. اما صدای اعتراض همه بخش‌ها بلند است. دولت در این زمینه چه کاری کرده و چقدر کمک کرده است؟
۵- از فروردین ۹۷ که قیمت دلار دولتی ۴ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام شد تا امروز چند میلیارد دلار به این قیمت عرضه شده است؟ به چه کسانی داده شده و سرنوشت این دلار‌ها چه شده است و چه تأثیری بر کنترل تورم داشته است؟
پاسخ دادن به این سوالات کلی که طیف وسیعی از مسائل را در بر می‌گیرد احتمالا زمان زیادی را می‌طلبد.

هیات رئیسه مجلس هنوز طرح سوال را اعلام وصول نکرده است، اما گفته می‌شود احتمالا این اتفاق روز چهارشنبه رخ خواهد داد.

روایت‌های مختلفی از تعداد امضا کنندگان طرح سوال از رییس جمهور منتشر شده است. ناصر موسوی لارگانی در گفتگو با مهرگفت: “تاکنون ۱۲۵ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح سوال از رئیس جمهور را امضا کرده اند.”

او تاکید کرد که قطعا تعداد امضاکنندگان افزایش خواهد یافت. تا عصر دیروز برخی گزارش‌ها از این حکایت داشت که تا ۲۰۰ نفر طرح سوال را امضا کرده اند. علی خضریان نماینده تهران این آمار را ارائه کرد.

سوال از رییس جمهور در مجلس تازه کار یازدهم می‌تواند حواشی زیادی را ایجاد کند. این موضوع به خوبی در جلسه روز یکشنبه مجلس با حضور محمد جواد ظریف نمایان است.

جلسه روز یکشنبه مجلس در واقع نقطه آغاز یک تقابل تمام عیار میان دولت و مجلس بود. اگر این تقابل به نحوی کنترل نشود می‌تواند خیلی بیشتر هم اوج بگیرد.

در جلسه یکشنبه حتی بحث استیضاح رییس جمهور نیز مطرح شد. با این سطح از تنش قطعا حضور روحانی در مجلس برای پاسخگویی به طیف وسیعی از سوالات می‌تواند فضای متشنجی را در پی داشته باشد.

نمایندگان مجلس یازدهم نشان داده‌اند که به هر نحوی می‌خواهند مطالبات انتخاباتی خود را از دولت پیگیری کنند. به عقیده ناظران بسیاری از نمایندگان با شعار‌های بلندپروازانه اقتصادی و سیاسی به مجلس راه یافته‌اند و حالا تحت فشار رای دهندگان قرار دارند. به همین دلیل با شتاب بالایی به دنبال مواخذه دولتند.

در همین حال برخی از همین نمایندگان در حال آماده سازی طرح‌های فوری برای درمان بحران اقتصادی در کشورند. هنوز جزییات بسیاری از این طرح‌ها روشن نیست، اما گذشت زمان عیار ادعای مجلس یازدهم برای حل بحران اقتصادی خواهد بود.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

هیتر رستورانی گوشی طرح هیتر گلخانه Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز