امروز : سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۳,۴۹۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    104692

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    8:34 | ۱۶ آذر ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

هیوه چی 5 300x210 - ریاست ازبکستان در اکو فرصتی مغتنم برای ارتقای مراودات اقصادی با ایرانترکمن نیوز: سلیمان هیوه چی*: ایران یکی از مبتکرین و موسسین سازمان همکاری اقتصادی (اکو) است و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از حامیات اصلی عضویت کشورهای آسیای مرکزی در اکو بوده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  ایران در این دوره تلاش‌های زیادی برای توسعه پیوندهای فرهنگی و توسعه تعاملات اقتصادی با کشورهای منطقه داشته‌ است. اگرچه در بازه‌ای این روابط بسیار خوب گسترش یافت، اما به مرور برخی مشکلات به وجود آمد و روابط اقتصادی ایران و کشورهای منطقه کاهش یافت.
اکنون اما شرایط بسیار مناسبی پیش‌روی ایران و آسیای مرکزی و به ویژه ازبکستان است. بحران همه گیری کرونا با افزایش واکسیناسیون در حال کاهش است و اقتصاد جهانی دوباره در حال بازیابی شرایط پیش از رکود سال ۲۰۲۰ می‌باشد.
همینطور دولت ازبکستان تحت رهبری آقای شوکت میرضیایف توانسته اصلاحات گسترده‌ای را اجرا کرده و تقویت تجارت منطقه‌ای آسیای مرکزی و کشورهای پیرامون از جمله ایران شده است. پیروزی مجدد آقای میرضیایف در انتخابات اخیر تاجران و بازرگانان را بیش از پیش به تداوم و تقویت این روند امیدوار کرده است.
در ایران نیز دولت جدید به ریاست حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی نگاه ویژه‌ای را به آسیای مرکزی و به طور کلی همسایگان معطوف کرده است. ایشان اولین و دومین سفرهای خارجی خود در ۶ ماه نخست ریاست‌جمهوری خود را به دو جمهوری تاجیکستان و ترکمنستان در آسیای مرکزی انجام داده‌اند. همچنین اقدامات مناسبی برای رفع موانع و تقویت ارتباطات تجاری در حال انجام است که پیش‌بینی می‌شود روابط ایران با ازبکستان را نیز به طور محسوسی تقویت کند.
یکی از فرصت‌های بسیار خوب برای توسعه روابط ایران و ازبکستان در چارچوب سازمان همکاری اقتصادی است. در این شرایط ریاست ازبکستان در اکو یک فرصت بی‌نظیر محسوب می‌شود. در همین حال ازبکستان که به طور همزمان ریاست سازمان همکاری شانگهای را نیز بر عهده دارد، می‌تواند در حوزه‌های بسیار زیادی با ایران همکاری داشته باشد. ایده نام‌گذاری سال آینده اکو به نام تقویت ارتباطات از سوی آقای میرضیایف نیز موید همین موضوع می‌باشد.

*نظریه پرداز حوزه آسیای مرکزی و رئیس هیئت مدیره علا تجارت مهاد قابوس

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز