امروز : یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۲,۸۵۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    94406

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    23:46 | ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ترکمن نیوز: عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری معتقد است:  غروب روز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به هیچ عنوان رویت هلال ماه شوال و عید فطر حتی با دوربین و تلسکوپ نیز امکان ندارد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ حجت ‌الاسلام والمسلمین قلمکار اصفهانی در دومین جلسه وبینار ستاد استهلال مناطق قومی استان گلستان در آستانه حلول ماه شوال و عید سعید فطر در سالن وفاق مرکز اسلامی استان اظهار داشت: در غروب روز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ در گرگان و استان گلستان، ماه ۲۸ دقیقه زودتر از خورشید غروب می کند و در این شرایط رویت هلال ماه به هیچ عنوان امکان پذیر نیست.

هلال ماه - رویت هلال ماه غروب سه شنبه 21 اردیبهشت 1400 امکان ندارد

وی افزود: در غروب روز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ در هیچ نقطه‌ای از ایران نمی‌توان هلال شامگاهی را حتی با تلسکوپ و ابزار مجهز هم مشاهده کرد زیرا در غروب روز سه شنبه در گرگان و استان گلستان، ماه ۲۸ دقیقه زودتر از خورشید غروب می کند و در این شرایط رویت هلال ماه به هیچ عنوان امکان پذیر نیست.

وی با تاکید براینکه، یقین داریم غروب روز سه شنبه ماه زودتر از خورشید غروب می کند، گفت: در روز سه شنبه در اغلب مناطق دنیا ماه قبل از غروب خورشید غروب می کند و حتی در مکه و شبه جزیره حجاز نیز ماه ۱۲ دقیقه زودتر از خورشید غروب می کند و به هیچ عنوان رویت هلال میسر نیست.

عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری اظهار کرد: در غروب روز سه شنبه امکان رویت هلال در هیچ منطقه ای نیست چون ماه به پایان راه خود در رمضان نرسیده است و اگر کشوری اعلام کند که که غروب روز سه شنبه هلال ماه را رویت کرده است، این امر اصلا امکان ندارد.

عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری با بیان اینکه، اگر هوا خوب و مساعد باشد امکان رویت هلال در روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ آن هم با ابزار مجهز میسر خواهد شد، گفت: وضعیت رویت هلال ماه شوال و عید فطر در غروب روز چهارشنبه به نحوی است که اگر هوا خوب و مساعد باشد در مناطقی از جنوب ایران با ابزار مجهز رویت اتفاق خواهد افتاد اما در شمال ایران هلال ماه با دوربین و تلسکوپ و توسط افراد خبره قابل رویت خواهد بود.

حجت ‌الاسلام قلمکار اصفهانی خاطر نشان کرد: تمام معیارهای رویت هلال تاکید دارند که قطعا غروب روز چهارشنبه ۹۵ درصد، هلال ماه شوال و عید سعید فطر را با چشم میسر نخواهد بود و فقط با دوربین مجهز قابل مشاهده خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه، ستاد استهلال به طور مستمر و در طول سال نیز به طور مستمر در حال فعالیت است، گفت: موضوع استهلال فقط مختص ماه رمضان، ماه شوال و عید سعید فطر نیست بلکه در تمام طول سال نیز ستاد استهلال مقام معظم رهبری فعالیت مستمر خود را دارند.

حجت ‌الاسلام قلمکار اصفهانی با اشاره به اینکه، ستاد استهلال مقام معظم رهبری علاوه بر اینکه در داخل کشور و کشورهای مناطق حاشیه جنوبی خلیج فارس هم فعالیت دارد، گفت: امسال شاهد آن هستیم که گروه های رصد و استهلال در قاره آفریقا هم فعالیت خواهند داشت گروه های رصد مستقر در برخی از کشورهای مختلف قاره آفریقا نیز در حال رصد می‌باشند.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز