امروز : یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    42549

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    17:29 | ۰۴ دی ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

parvaresh golestan 300x200 - رونق پرورش ماهی گلستان در محیط محصوراقتصادی-ترکمن نیوز-  یکی از ظرفیت های توسعه آبزی پروری گلستان، پرورش ماهی به شیوه محیط محصور (پِن) است که به دلیل عمق کم آب دریای خزر در نواحی شرقی قابلیت زیادی برای اجرا دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران، ایرنا نوشت: صید ماهی در مناطق گمیشان و بندر ترکمن استان گلستان از قدمت بالایی برخوردار است اما در سال های اخیر و با اجرای طرح هایی مانند پرورش ماهی در قفس و محیط محصور، پرورش انواع آبزیان هم به مشاغل جدید مردم این منطقه اضافه شده است.
یکی از این طرح ها، پرورش ماهی در پِن (محوطه ای محصور شده با تور و متصل به کف دریا) است که به دلیل عمق کم آب دریای خزر در گلستان، شرایط مناسب و ایده آلی برای سرمایه گذاری دارد.
مدیریت ذخایر آبزیان، کاهش فشار صید و برداشت از دریای خزر، تحقق اقتصاد مقاومتی و ایجاد و افزایش فرصت های شغلی برای ساکنان حاشیه دریا از جمله اهداف اجرای طرح پرورش ماهی در قفس و پن است.
اداره کل شیلات گلستان طرح پرورش ماهی در سواحل کم عمق دریای خزر این استان به ویژه در مناطق گُمیشان و بندرترکمن را مطالعه و اکنون به مرحله جذب سرمایه گذار رسانده است.
مدیرکل شیلات گلستان در این پیوند گفت: سواحل شرقی دریای خزر شرایط مناسبی برای پرورش ماهی در پن دارد و گلستان با بهره برداری از این ظرفیت می تواند به یکی از استان های پیشرو در تولید انواع آبزیان تبدیل شود.
سید جواد قدس علوی اظهار داشت: در سال های اخیر چند نمونه از طرح پرورش ماهی در پِن یا در قفس (اسکله شناور)در آب های شهرستان بندر ترکمن اجرا شد.
وی تاکید کرد: منابع آب شیرین اندک گلستان و برخورداری از ظرفیت فراوان آب دریا، ضرورت توسعه اجرای این طرح ها در استان را بیشتر کرده است.
به گفته وی اعتبارات لازم برای اجرای این طرح ها از محل اعتبارات ملی و با تایید سازمان شیلات کشور تامین می‌شود.
مدیرکل شیلات گلستان بیان کرد: درهر متر مکعب فضای قفس ۱۲ کیلوگرم و در هر مترمکعب پن ۷ کیلوگرم ماهی تولید می شود که بهره برداری کامل از پروانه های صادر شده می تواند تولید انواع ماهی در استان را افزایش دهد و گام بلندی برای صادرات این محصولات به کشورهای دیگر باشد.
قدس علوی اظهارداشت: چشم انداز تدوین شده در افق ۱۴۰۴ برای این طرح تولید هشت هزار تن ماهی و ایجاد زمینه اشتغال برای ۲ هزار و ۸۸۰ نفر است و این طرح جایگزین مناسب ماهیگیری در دریا و تلاش برای حفظ ذخایر آبی خزر به شمار می رود.
وی گفت: طبق برنامه پیش بینی شده سازمان شیلات کشور امسال باید در گلستان ۵۰۰ تن ماهی تولید شود که با کمک پرورش دهندگان بخش خصوصی این تعهد محقق خواهد شد.
به گفته قدس علوی تولید ماهی در افق برنامه ششم توسعه کشور ۲۰۰ هزار تن و در افق ۱۴۰۴حدود ۴۰۰ هزار تن است.
رییس مرکز تحقیقات ذخایر آبزیان آب های داخلی در استان گلستان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: اجرای طرح پرورش ماهی در پِن یکی از طرح های دارای قابلیت توسعه در گلستان است که اجرای آن می تواند به افزودن بر فرصت های شغلی استان منجر شود.
عباسعلی آقایی اظهار داشت: استان گلستان به دلیل قرار گرفتن در منطقه کم عمق عمق دریای خزر، ظرفیت فراوانی برای پرورش ماهی در پِن دارد.
وی افزود: ماهیان خاویاری، کفال و کپور در دریای خزر قابلیت پرورش در پِن و قفس را دارند.
۱۲۰ کیلومتر از ساحل دریای خزر در گلستان قرار دارد که ساکنان حاشیه آن از جمله گُمیشان و بندرترکمن به حرفه صیادی اشتغال دارند و از این طریق تامین معاش می کنند.
استان گلستان علاوه بر این در پرورش ماهیان خاویاری، میگو و سایر ماهیان بومی و دریایی از جمله کپور فعال است که برنامه ریزی برای پرورش به شیوه پِن و قفس می تواند زمینه ساز جذب سرمایه گذاری بیشتر و استفاده از ظرفیت های دریای خزر برای پرورش بیشتر انواع آبزیان شود.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز