امروز : جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    78631

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    15:00 | ۱۸ تیر ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

بازدید مراتع 300x225 - رونق زراعت چوب در گنبدکاووس گامی به سوی اقتصاد مقاومتیترکمن نیوز مدیرکل دفتر جنگل‌کاری و پارک‌ها و ذخیره‌گاه‌های جنگلی سازمان جنگل‌، مراتع و آبخیزداری کشور  رونق زراعت چوب و وضعیت پارک‌های جنگلی در حال احداث چپرقویمه و تالاب آلما گل اینچه برون را خوب برآورد نمود و گفت: زراعت چوب در این شهرستان گامی به سوی اقتصاد مقاومتی است به طوری که با توجه به ممنوعیت برداشت چوب از جنگل های هیرکانی زراعت چوب فرصت مناسبی برای ایجاد رونق اقتصادی و ایجاد شغل در منطقه خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛به نقل روابط عمومی اداره منابع طبیعی گنبدکاووس، خلعتبری در بازدید از عرصه های زراعت چوب، پارک ها و ذخیره گاه های جنگلی شهرستان گنبد کاووس اظهار کرد:  با توجه با مساحت و جمعیت این شهرستان نیاز است پارک ها و ذخیره گاه ها برای تفرج و بازدید عموم مردم گسترش یابد که  در این صورت ضمن تأثیر این پارک ها بر روی میکرو کلیمای منطقه باعث کاهش فشار بر جنگل های اطراف  نیز خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد:  هدف مهم و اصلی سازمان، جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور سر سبز نگه داشتن ایران زیبا است لذا  این سازمان از طرح‌های توسعه فضای سبز شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و شرکت های خصوصی و تعاونی ها استقبال خواهد نمود و کمال همکاری را در این زمینه خواهد داشت.

معاون امور جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان نیز در این بازدید گفت: از 150 مورد پارک و تفرجگاه جنگلی موجود در شمال کشور تنها 11 مورد آن در استان گلستان قرار دارد که از مهمترین آنها می توان به پارک جنگلی ناهار خوران، النگدره، امام رضا (ع)، قرق، دلند، كبودوال و چهل چای اشاره کرد.

مقدسی افزود: تعداد محدود تفرجگاه های جنگلی باعث فشار بر جنگل ها خواهد شد به طوری که مشاهده می شود بخش وسیعی از جنگل ها با تردد خودروها و انسان ها تحت کوبیدگی قرار گرفته و نهال ها و نونهال های درختان از بین رفته و درختان قادر به زادآوری نیستند.

وی ادامه داد: در این خصوص بایستی سعی نمود مکان های مخصوصی برای شهروندان فراهم شود تا در صورت پناه بردن به طبیعت تنها در همان مکان ها مستقر شوند.

مقدسی اضافه کرد: با وجود آمادگی این اداره کل در خصوص افزایش پارک های جنگلی در استان متأسفانه عدم انجام تعهدات از سوی شهرداری ها باعث عدم پیشرفت در این موضوع گردیده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گنبد کاووس در این بازدید گفت: با وجود خاک حاصلخیز و بالا بودن سطح آب سفره های زیرزمینی در این شهرستان امکان زراعت چوب در این شهرستان فراهم است به طوری با توجه به زراعت هایی چوبی که تاکنون به مساحت حدود 200 هکتار صورت گرفته نتایج مناسبی حاصل گردیده است.

گرایلو اظهار کرد: در صورت استقبال کشاورزان عزیز از این موضوع اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نهال رایگان در اختیار آن ها قرار خواهد داد.

وی افزود: حدود 50 هکتار از اراضی ملی منطقه چپر قویمه و همچنین 40 هکتار از اراضی ملی محدوده تالاب آلما گل جهت توسعه فضای سبز شهرستان در اختیار شهرداری شهر گنبد کاووس و اینچه برون قرار گرفت که با توجه به قرار گرفتن این شهرستان در اقلیم خشک و نیمه خشک می توان فضای مناسبی برای شهروندان فراهم آورد.

گرایلو در پایان خاطر نشان کرد: در صورت ارائه طرح های توسعه فضای سبز از سمت افراد حقیقی و حقوقی پس از بررسی در کمیته فنی  اراضی ملی در قالب ماده 3 قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها قابل واگذاری است.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز