مدیر کل میراث فرهنگی استان گلستان:

اخبار میراث فرهنگی-ایتنانیوز-  مدیر کل میراث فرهنگی استان گلستان گفت: روستای فارسیان قانچی شهرستان آزادشهر بعنوان دومین بافت تاریخی روستایی استان گلستان به ثبت ملی رسیده است.

farsian 26m 300x201 - روستای فارسیان آزادشهر ثبت ملی شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن،  به نقل باشگاه خبرنگاران؛ابراهیم کریمی گفت: دومین بافت تاریخی روستایی استان گلستان روستای فارسیان قانچی شهرستان آزادشهر در فهرست آثارمیراث غیر منقول کشور ثبت ملی شد.

وی ادامه داد: این اداره کل دراجرای بند ج. قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و قانون حفظ آثار ملی مصوب ۱۳۰۹ و با هدف حفظ و حراست از میراث ارزشمند گذشتگان، معرفی نوع معماری خاص و همزیستی مسالمت آمیز میان انسان و طبیعت و ترویج مقوله گردشگری فرهنگی در فهرست آثار میراث غیر منقول کشوربه ثبت رسانید.

روستای تاریخی فارسیان قانچی از توابع شهرستان آزادشهر بخش چشمه ساران و در مسیر جاده آزادشهر به شاهرود واقع است و با شهرستان آزادشهر ۳۵ کیلومتر و با شهرستان گرگان که مرکز استان است ۱۱۵ کیلومتر فاصله دارد.

وی افزود: فارسیان قانچی با توجه به نوع معماری و شکل گیری روستا بر اساس شرایط جغرافیایی و توپوگرافی منطقه به صورت پلکانی و همچنین دیگر ویژگی‌های منحصربفرد طبیعی، زیست محیطی، مولفه‌های اقلیمی، تاریخ و قدمت روستا، ویژگی‌های خاص فرهنگی و اجتماعی، میراث فرهنگی ناملموس، ویژگی‌های اقتصادی، معیشتی، ویژگی‌های کالبدی و فضایی، نظام محله بندی و شکل گیری روستا، کیفیت ابنیه‌ها و فرم پلان بناها، شبکه ارتباطی و معابر، ارزش‌های معماری حائز شرایط ثبت در فهرست آثار ملی شده است.

کریمی گفت: کلیه ساخت و ساز‌ها، بهسازی و نوسازی در محدوده این روستا تابع مقررات و قوانین سازمان میراث فرهنگی شده و هرگونه اقدام بدون هماهنگی و استعلام از اداره کل میراث فرهنگی استان گلستان ممنوع است.

لوح ثبت اثر پس از طی تشریفات قانونی به استان ابلاغ خواهد شد.

 

گردآوری:گروه خبر ایتنانیوز

https://telegram.me/ITNANews

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۰۹

۲۶ مهر ۱۳۹۶

کد خبر :

5203

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک