جمهور ترکمنستان و ازبکستان 300x151 - روسای جمهور ترکمنستان و ازبکستان بر مطالعه و اقدام مشترک علیه کرونا تاکید کردندترکمن نیوز:  «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان و «قربان‌قلی بردی‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان در گفت‌وگویی تلفنی در مورد همکاری و انجام مطالعات مشترک در زمینه مبارزه با شیوع کرونا تأکید کردند.

رئیس جمهور ازبکستان در ابتدای این گفت‌وگویی تلفنی بیست و پنجمین سالگرد بی طرفی عشق آباد را به بردی محمداف و مردم ترکمن تبریک و آرزوی صلح، رفاه، پیشرفت و شکوفایی کرد.

روسای جمهور همچنین همکاری‌های دوجانبه و دستور کار بین المللی را بررسی و اولویت‌های همکاری‌های متقابل در زمینه‌های بازرگانی، صنعتی، کشاورزی، انرژی، حمل و نقلی و ترانزیتی، روابط بین منطقه‌ای و برنامه‌های فرهنگی را تعیین کردند.

روسای جمهور به خصوص چشم انداز همکاری‌های منطقه‌ای و همچنین تمهیدات نشست قریب الوقوع جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع را مورد بررسی قرار دادند.

گفتنی است، تاکنون در ترکمنستان موارد ابتلا به «کووید-۱۹» ثبت نشده است اما در این کشور استفاده از ماسک و محدودیت‌هایی برای فعالیت تجار و سرویس و حمل و نقل اعمال شده است.

مبادلات بازرگانی دو کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی با ۷۸ درصد افزایش نسبت به سال قبل میلادی در سطح ۵۴۱ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار قرار گرفته است.

ترکمنستان استقلال ازبکستان را در تاریخ ۷ ژانویه سال ۱۹۹۳ میلادی به رسمیت شناخته و در همین تاریخ سال ۱۹۹۳ میلادی بین این دو کشور روابط سیاسی برقرار شده است.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۰۰

۲۲ آذر ۱۳۹۹

کد خبر :

86924

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک