امروز : جمعه ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۳۳,۳۰۰

ریال

|

دمای هوای شهر

قره سو 1024x768 - رودخانه قره‌سو پرآب شدترکمن نیوز:  بارش برف و باران ۲ روز اخیر و جاری‌شدن روان آب‌های مناطق بالادست و کانال‌های کوچک، باعث پرآبی رودخانه قره‌سو استان گلستان در آستانه فصل تخم‌ریزی ماهیان شد.

از عصر دیروز جمعه و با آغاز فعالیت سامانه پرفشار، بارش های مطلوبی در استان ثبت شد که این بارش ها در ارتفاعات و مناطق کوهستانی به صورت برف بود.

نوربخش داداشی مدیرکل هواشناسی گلستان روز شنبه گفت که از زمان فعالیت سامانه بارشی تا ساعت ۶ بامداد امروز شنبه از ایستگاه مینودشت ۴۷ میلی متر، فرودگاه گرگان ۴۱ میلی متر، سایت اداری ۴۰ میلی‌متر، تنگراه ۳۵.۳، رامیان ۳۴.۴، کردکوی ۳۱.۶، علی آبادکتول ۳۰.۴ و اینچه برون ۳۰.۲ میلی متر بارش باران گزارش شده که این بارش ها سبب پرآبی رودخانه قره سو در پیرامون خلیج گرگان گردید.

بر اساس مشاهدات خبرنگار ایرنا، در حال حاضر عرض حدود ۲۰ متری رودخانه قره سو در بیشتر مسیر خود در حوزه بندرترکمن پر آب است.

ماهیان استخوانی خلیج گرگان و دریای خزر برای تخم ریزی تا نیمه اسفند به سوی آب های شیرین رودخانه ها حرکت می کنند که پرآبی قره سو و فراهم بودن بستر تخم ریزی، به احیای ذخایر ماهیان دریای خزر خواهد انجامید.

فصل تخم ریزی و مهاجرت ماهیان استخوانی از نیمه دوم اسفند آغاز و تا اوایل خرداد سال بعد ادامه دارد و ماهیان مولد یا رودکوچ برای تخم ریزی از دریا به رودخانه ها (از آب شور به آب شیرین) مهاجرت می کنند.

شاخه اصلی رودخانه قره سو از ارتفاع ۲ هزار و ۹۰۰ متری کوه های اسب چر، سوس و قزیمان سرچشمه می گیرد و بعد از ملحق شدن آب چشمه سارها و شاخه های فرعی به نام باغشاه و گرماب دشت سرانجام با سایر شاخه های فرعی، رودخانه قره سو را تشکیل می دهد.

طول این رودخانه ۱۶۰ کیلومتر است و در جنوب استان گلستان با جهت شرقی – غربی جریان دارد.

از مهمترین شاخه های قره سو می توان به گرماب دشت، چهل چهار آب، شصت کلا، فسن رود، النگ دره، توشن و زیارت اشاره نمود.

این رود بعد از پیمودن چند دهستان در غرب و شمال غرب گلستان در کنار روستای قره سو به خلیج گرگان و دریای خزر می ریزد.

رودخانه قره سو یکی از مهمترین منابع آبی تغذیه کننده خلیج گرگان است و از سوی دیگر از مراکز عمده تکثیر انواع ماهیان استخوانی نظیر کلمه، سفید، سیم، کپور و کفال به شمار می رود.

برای تامین آب آشامیدنی شهر گرگان و آبیاری زمین های کشاورزی، سد کوثر بر روی رود گرماب دشت از شاخه های اصلی قره سو احداث شده است.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

هیتر رستورانی گوشی طرح هیتر گلخانه Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز