امروز : سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

برون 9 - رشد ۳۹ درصدی صادرات گلستانترکمن نیوز-  مدیرکل صنعت، معدن و تجارت گلستان گفت: توسعه روابط با کشورهای همسایه در دولت سیزدهم و رویکرد استان در توسعه تجارت خارجی، صادرات این استان را با رشد ۳۹ درصدی به ۳۲۶ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار رساند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛به نقل ایرنا، درویشعلی حسن‌زاده در نشست خبری اظهار کرد: حجم واردات و صادرات سال گذشته گمرکات استان که از مرز اینچه‌برون انجام شد، بیش از یک میلیون و ۳۰ هزار تن بود که این اتفاق کم‌سابقه، نشانه اهمیت منطقه مرزی اینچه‌برون است.

وی صادرات غیرنفتی را پیشران اقتصادی کشور دانست و افزود: در راستای نگاه رهبر معظم انقلاب برای توسعه روابط با کشورهای همسایه و دیپلماسی سیاسی و اقتصادی دولت سیزدهم، صادرات غیرنفتی گلستان با رشد قابل‌توجهی همراه بوده است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت گلستان با بیان اینکه حجم صادرات سال گذشته با رشد ۴۳ درصدی به ۵۴۴ هزار تن رسید بیان کرد: ۳۰ کشور شامل ۱۷ کشور آسیایی، ۱۲ کشور اروپایی و یک کشور آفریقایی هدف صادراتی گلستان هستند.

حسن‌زاده ارزش کالای صادراتی گلستان به ازای هر تن کالا را ۵۸۸ دلار اعلام کرد.

وی با بیان اینکه گلستان در صادرات محصولات لبنی به ویژه پنیر رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است، گفت: صادرات استان از ابتدای دولت سیزدهم تا پایان فروردین امسال ۷۲۲ میلیون دلار بود که نسبت به مدت مشابه دولت قبل بیش از ۲ برابر شد.

حسن‌زاده مجموع صادرات ایران به قزاقستان را ۲۱۵ میلیون دلار اعلام کرد و افزود: پارسال سهم گلستان در صادرات به این کشور ۸۹ میلیون دلار صادرات بود که ۱۰۸ درصد بیشتر از سال ماقبل است.

وی همچنین گفت: روند صادرات سال گذشته گلستان به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، قزاقستان، روسیه، قرقیزستان، عربستان و بلاروس ۹۵ درصد بیشتر شد.

حسن‌زاده گفت: سال گذشته با بهره‌برداری از ۱۴۶ واحد صنعتی در گلستان ۳۴ هزار و ۳۴۴ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری انجام شد و سه هزار و ۳۵۵ نفر صاحب شغل شدند.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت گلستان به احیای واحدهای راکد و غیرفعال اشاره کرد و افزود: سال گذشته ۳۵ واحد راکد و غیرفعال استان با حجم سرمایه‌ ۱۰ هزار و ۸۵۰ میلیارد ریال و افزون بر ۵۰۰ فرصت شغلی احیا شد.

حسن‌زاده به تعهد اشتغال صنعت، معدن و تجارت گلستان اشاره کرد و گفت: تعهد سال گذشته استان، ایجاد پنج هزار و ۶۰۰ شغل بود که با رشد ۲۵ درصدی، هفت هزار شغل در سامانه رصد ثبت شد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت گلستان به افزایش نظارت در بازار اشاره کرد و یادآور شد: سال گذشته حدود ۱۲۲ هزار بازرسی در استان انجام شد که نتیجه آن تشکیل هفت هزار و ۷۱۳ فقره پرونده به ارزش ریالی پنج هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال بود.

به گفته حسن‌زاده؛ عمده تخلفات بازار گلستان گرانفروشی، صادرنکردن فاکتور، درج‌نشدن قیمت، کم‌فروشی و احتکار است.

وی همچنین از فعالیت بیش از ۳۷ واحد معدنی در گلستان خبر داد و یادآور شد: این واحدهای معدنی زمینه اشتغال بیش از هزار و ۷۱۷ نفر را فراهم کرده است.

وی میزان صادرات ید از گلستان در سال گذشته را ۱۲ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: از لحاظ حجم نیز پارسال حدود ۵۰۰ تن ید در گلستان تولید شد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز