امروز : پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

مدیرگروه جهانگردی دانشگاه مازندران گفت:

رشد گردشگری مهم ترین علل مهاجرت به مازندران

  • کد خبر :

    28503

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:47 | ۳۰ تیر ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

Mazandaran 30T 300x209 - رشد گردشگری مهم ترین علل مهاجرت به مازندرانگردشگری- ترکمن نیوز- مهدی رمضان زاده گفت: رشد گردشگری امروزه از مهم ترین علل مهاجرت در مازندران است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، مهدی رمضان زاده ، با بیان این که از نظر دیدگاه های تئوری کلاسیک هر گونه رفت و آمد فیزیکی از مکانی به مکان دیگر مهاجرت محسوب می شود، اظهارکرد: مهاجرت ها بر دو بعد است؛ مهاجرت از مبدا به مقصد یعنی در جایی زندگی می کنم و به جایی دیگر می روم و دیگری این که از جای دیگر وارد این مقصد می شوم؛ در هردو حالت تعریف مهاجرت کلی اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به این که شایع ترین مهاجرتی که در مازندران در سال های بعد انقلاب اتفاق افتاده حرکت مردم از روستا به شهر به هر دلیل و انگیزه ای از جمله ازدواج، ادامه تحصیل یا کسب درآمد است، افزود: در سال های اخیر الگوی مهاجرت تغییر کرده یعنی رشد گردشگری امروزه مهم ترین علل مهاجرت در مازندران است که بعد های مختلفی را در بر گرفته است؛ مهاجرت های روستا به شهری اما با الگوی ثابت متفاوت است.

رئیس کار گروه گردشگری و صنایع دستی اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران در ادامه بیان کرد: مهاجرت از روستا به شهر با فروش اراضی روستایی اتفاق افتاده است؛ فروش املاکی که پولی را برای خانوار روستایی به همراه داشته و این پول تشویق می کند تا این خانوار به فضای بزرگ تر حرکت کنند و در پی آن سرمایه گذاری جدیدتر و الگوی معیشتی آن ها تغییر پیدا می کند؛رشد گردشگری و تقاضای اجتماعی بالا زمین این نوع الگو را شکل داده است.

*صاحبان خانه دوم یک الگوی تفریح را برای مازندران رقم زده است

مدیرگروه جهانگردی دانشگاه مازندران بعد دوم الگوها را وارد شدن به حوزه روستایی مازندران یعنی گردشگران یا صاحبان خانه دوم که یک الگوی تفریح را رقم زده است؛ دانست و گفت: در سال حدود ۷۰ تا ۸۰ روز را می بینیم که جمعیت یک روستا در مازندران و مناطق کوهستانی ۲.۵ برابر می شود که مهاجرت های مقطعی و سطحی را شامل می شود؛ این آمار حکایت از رشد و توسعه گردشگری نوع سوم مهاجرت به مناطق روستایی و در فصل هایی که منطبق بر حضور گردشگران است را دارد.

این استاد دانشگاه افزود: این ها مهاجران یا نیروی کاری هستند که در مناطق توریستی کوهستانی روستاها و به خصوص امروزه در سواحل در فصل تابستان وارد مازندران شدند؛ رشد گردشگری در سال های اخیردر مازندران دیدگاه جامعه بیرونی را نسبت به مازندران تغییرداده است؛ نکته کلیدی این مهاجرت ها این است که کشور ایران به لحاظ اضمحال موقعیت جغرافیایی به سمت موقعیت های منزوی از جمله مشکلات آب، زیست محیطی، فرسایش خاک، پایین بودن رادمان کشاورزی در مناطق حاشیه کویر، روستاها و شهرها که مشکل آب دارند؛ پیش می رود.

*مازندران موقعیت ممتازی در داشتن آب در آینده دارد

وی با اشاره به این که شهر های بزرگ مانند یزد، اصفهان با مشکل بزرگ کم آبی روبه رو بوده و مشکلات شان رو به افزایش است؛ چاره کار را در مهاجرت به سمت مناطقی که موقعیتی مانند مازندران دارد؛ دیدند، یادآور شد: متقاضیان کلان امروز مازندران غیر بومی هایی هستند که نگران سرمایه آینده خود هستند؛ بررسی ها نشان داده که مازندران موقعیت ممتازی در داشتن آب در آینده دارد و وضعیت آن به مراتب بهتر از حتی استان های گیلان و گلستان است.

رمضان زاده تصریح کرد: جذابیت منابع آب و موقعیت جغرافیای مازندران تقاضای اجتماعی مهاجرین را افزایش داده و متاسفانه این نوع مهاجرت امروز به مازندران مخصوصا در غرب که حجم سرمایه گذاری بالایی داشته بیشتر است.

مدیر گروه جهانگردی دانشگاه مازندران با بیان این که مهم ترین پیامد این مهاجرت بحث اقتصاد بومی و غیر بومی است که در مازندران اتفاق می افتد، خاطرنشان کرد: با وجود افزایش مهاجرت ها عدالت درآمدی زیر سوال می رود، سرمایه گذاری از بیرون می آید، گاها این حجم سرمایه که وارد می شود رادمان را خارج از منطقه برده و نگاه منفی ایجاد می کند.

توسعه پایدار با مقوله اجتماعی فرهنگی و اقتصادی در تضاد است

وی بیان کرد: توسعه پایدار دارای چهار بعد نهاد گرایی، بوم گردی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و بعد زیست محیطی است؛ تاکید بر روی بعد اجتماعی فرهنگی و اقتصادی است؛ این مقوله با توسعه پایدار تضاد دارد، سرمایه می آید اما منابع حاصل از آن برای جمعیتی است که خارج از منطقه آمده و این جا جامعه محلی مظلوم واقع می شود و آن منابع و مزایایی که قرار است در اثر مهاجرت به منطقه داشته باشیم؛ نمی بینیم.

استاد دانشگاه با تاکید بر این که این بی عدالتی باعث مهاجرت بومی های منطقه خواهد بود گفت: در این مواقع جامعه یکدست ما دچار ناهمگنی فرهنگی و اجتماعی می شود و فرهنگ مازنی مورد تهاجم قرار می گیرد و کم کم الگوهای زندگی، سبک زندگی، کیفیت زندگی یا نحوه نگرش ما، لباس محلی در اثر همین الگوهای مهاجرتی به مرور زمان از بین برود؛ شیوه زندگی، بعد مسکن، معماری و حتی نحوه معیشیت مردم دگرگون شده و این خود پیامدهایی جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

رمضان زاده با اشاره به این که به لحاظ زیست محیطی وقتی مهاجرت به داخل اتفاق بیافتد، مهاجرت به خروج در اثر بی عدالتی ها به مردم بومی به وجود می آید یادآور شد: با بررسی جامعه شناسانه می توان به راحتی این مساله را واکاوی کرد؛ پیامد این اتفاق این است که نیروی کاری برای تولیدات مازندران از دست می رود.

پیامدهای خوب مهاجرت معکوس در مازندران

وی افزود: نوع دیگر مهاجرت، مهاجرت معکوس بوده که پیامدهای خوبی خواهد داشت؛ یعنی یک مازندرانی از شهر خود مهاجرت کرده و وقتی می بیند که استانش پیشرفت کرده و رشد و توسعه در آن اتفاق افتاده استت تصمیم به برگشت می گیرد که در سال های اخیر اتفاق افتاده که گاها شرایط اقتصادی مطلوب در جایی دیگر فراهم شده و آن هایی که ذات کار آفرینی آن ها فعال تر است؛ تصمیم به برگشت داشته و سرمایه و نیرویی که در مهاجرت کسب کردند به استان خود برگشت می دهند که یک الگو خوب است.

رئیس کار گروه گردشگری و صنایع دستی اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران تصریح کرد: به طور مثال در آذربایجان شرقی در منطقه دریان که تمام لبنیاتی های تهران تحت اختیار آن ها است، تمام در آمد خود را در استان خود سرمایه گذاری می کنند؛ ما در سال های اخیر شاهد این بودیم که آن هایی که مهاجرت کردند در حال برگشت هستند که این یک الگوی جدیدتر است که می نواند برای استان مطلوب باشد.

بررسی جمعیت مازندران در آینده با مدلی به نام جا پای اکولوژیکی انسان

رمضان زاده با اشاره به این که بحث افزایش جمعیت را می توان در ۵ مقوله غذا، مسکن، بعد آموزش، انرژی و حمل و نقل که سازمان ملل بر آن تاکید دارد؛ بررسی کرد، اظهار داشت: جا پای اکولوژیکی انسان مدلی است که این 5 مقوله در آن گنجانده شده است ،با این مدل می توان بررسی کرد یک مقصد چقدر گنجایش جمعیت دارد و جمعیت حاضر چقدر بوده و این جمعیت حاضر در آینده یا ۱۰ تا ۳۰ سال آینده چقدر خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: با توجه مطالعاتی که برای کل کشور در مرکز مطالعات اجتماعی انجام گرفته در سال هزار و 420 کشش ۱۲۰ میلیون جمعیت را پیش بینی کرده است؛ اما با توجه به این که داده های استان ها اما ابتدا باید رد پای اکولوژیکی انسان را بررسی کرد؛این عدد هر چه بزرگ تر باشد میزان فشاری که به ساکنان آن منطقه در حین مهاجان غیربومیان می آید بیشتر است، برای مازندران این مطالعه انجام نگرفته و نیاز است که انجام شود.

مدیر گروه جهانگردی دانشگاه مازندران تصریح کرد: در حال حاضر نمی توانیم به طور دقیق میزان جمعیت مازندران را بررسی کنیم که نسبت به جهان یا آسیا چقدر است و این مطالعات داده های زیادی می خواهد؛ باید دیتا بانکی در استان باشد تا ما این داده ها را در آن قرار داده و بعد مورد محاسبه قرار دهیم که ببینیم در حال حاضر رد پای اکولوژیکی انسان چقدر بوده و براساس آن پیش بینی های جمعیتی را انجام دهیم.

 

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز

منبع: isna.ir

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز