امروز : چهارشنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    106993

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    19:21 | ۱۰ بهمن ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

اقتصادی ازبکستان 2 - رشد اقتصادی ازبکستان در سال 2022 به 6/5 درصد خواهد رسیدترکمن نیوز:  بانک جهانی، رشد تولید ناخالص داخلی ازبکستان در سال 2022 را 6.5 درصد پیشبینی کرد. این موضوع در گزارش ماه ژانویه چشم انداز اقتصاد جهانی بانک جهانی مطرح شده است. 

به گفته کارشناسان بانک، رشد اقتصاد ازبکستان در سال 2021 بالغ بر 2.6 درصد بوده است. طبق پیش بینی بانک، در سال 2022 رشد تولید ناخالص داخلی به 6.5 درصد کاهش خواهد یافت.

همچنین پیش بینی می‌شود در سال 2023 اقتصادازبکستان 8.5 درصد رشد داشته باشد. قرار است که تورم در سال 2022 به 9 درصد و تا پایان سال 2023 به 5 درصد کاهش یابد.

طبق گزارش بانک جهانی در مورد نرخ رشد اقتصادی جهان پس از افزایش در سال گذشته، بالاخره کاهش خواه د یافت و از 5.5 درصد در سال 2021 به 1.4 درصد در سال 2022 و 2.3 درصد در سال 2023 خواهد رسید. به گفته کارشناسان بانک جهانی، برای گام بیشتر کشورها در مسیر رشد اقتصادی سودمند، به تالش های هماهنگ کل جامعه بین المللی و طیف وسیعی از اقدامات در سیاست های هر کشور نیاز است.

لازم به ذکر است که اصالحات انجام شده در ازبکستان توجه عموم جامعه جهانی را به خود جلب نموده است. کشور تا کنون هرگز با چنین تحول بزرگ سیاسی، اقتصادی و سرمایه گذاری که مظهر پیشرفت نهادی پایدار است، مواجه نشده بود. تغییرات اساسی در ازبکستان به لطف ابتکارات و همچنین اراده و عزم رئیس جمهور ازبکستان شوکت میرضیایف، در حال وقوع است.

اصلاحات گسترده ای که توسط رئیس جمهور آغاز گردید، حمایت کامل عمومی را در ازبکستان جلب کرد. این اصلاحات به طور گسترده توسط سازمان های معتبر بین‌المللی به رسمیت شناخته شده اند.

به ویژه، در گزارش تجارت 2020 بانک جهانی و شرکت بین المللی سرمایه گذاری ، ازبکستان در رتبه 69 قرار دارد و از نظر وسعت و اثربخشی اصالحات، وارد» 20 کشور برتر «از بهترین کشورهای اصالح کننده جهان شد .

برای نخستین بار در سال 2021 ازبکستان در فهرست محدودیت های نظارتی بر سرمایه گذاری مستقیم خارجی سازمان همکاری اقتصادی و توسعه ) OECD )قرار گرفت که نشان دهنده میزان باز بودن اقتصاد کشور برای سرمایه گذاران خارجی است.

ازبکستان به لطف پیشرفت های نهادی و اصالحات گسترده در حوزه سرمایه گذاری و اقتصادی، تعامل موثر بین وزارتخانه ها و ادارات مربوطه برای بهبود فضای تجارت و سرمایه گذاری، جایگاه مناسبی را در سطح میانگین کشورهای OECD بهدست آوردهاست. بعلاوه، ازبکستان جایگاه خود را در شاخص آزادی اقتصادی در سال 2021 بهبود بخشید و شش پله صعود کرد و در رتبه 108 از 178 قرار گرفت.

سطح آزادی اقتصادی در ازبکستان 3.58 از 100 امتیاز است . برای اولین بار، آژانس بین المللی رتبه بندی Moody ،رتبه B1 را به ازبکستان اختصاص داد و چشم انداز را به “مثبت” رساند. پیش از این، پیش بینی ها به عنوان “پایدار” یا “منفی” مشخص می شد.

این واقعیت نیز نشانگر اثربخشی اصالحات نهادی و سیاسی با هدف توسعه اجتماعی-اقتصادی کشور است . گسترش روابط تجاری و بهبود روابط با همسایگان آسیای مرکزی، چین و اتحادیه اروپا ( EU )گسترش دامنه و جغرافیای صادرات محصوالت ازبکستان نیز به رشد اقتصادی بیشتر کمک می کند .

دسترسی ازبکستان به برنامه سیستم ترجیحات تجاری ) GSP )+اتحادیه اروپا که در سال 2021 تصویب شد، صادرات کالاهای صنایع نساجی به اتحادیهاروپا را از 150 میلیون یورو در سال 2022 به 1 میلیارد یورو تا سال 2025 افزایش خواهد داد.

سه سال گذشته نشان داده است که فرصت های توسعه اقتصادی ازبکستان بسیار بالاست. این امر توسط عواملی مانند نرخ رشد باالی تولید ناخالص داخلی، افزایش سطح آزادی اقتصادی کارآفرینان و سرمایه گذاران، ثبات مالی دولت و افزایش رقابت پذیری کشور از طریق تحریک سرمایه گذاری خصوصی در ایجاد صنایع پیشرفته تأیید می شود.

بعلاوه بر این، صنعت نساجی یکی از محرک های تحول در اقتصاد است. نوسازی و تنوع بخشی صنعت با انتقال آن به سطح کیفی جدید، افزایش فرآوری مواد اولیه داخلی، تسلط بر تولید انواع محصوالت جدید، افزایش رقابت پذیری کالاهای داخلی در بازارهای خارجی و داخلی، بومی سازی تولید و جایگزینی واردات در سال های اخیر در صنعت نساجی باموفقیت انجام شده است.

یکی از تغییرات مثبت در اقتصاد ازبکستان خصوصی سازی بخش بانکی است . تا پایان سال 2022 ،خصوصی سازی بانک های “Uzpromstroybank “و “Ipoteka “که جزو سه بانک برتر سودآور هستند، باید تکمیل شود .

از برنامه های آینده می توان به خصوصی سازی بانک های “Qishloqqurilish”, “Aloqa”, “Asaka “اشاره کرد.

توسعه فعال بازار سرمایه در سال های جاری و سال های بعدی نیز پیش بینی می شود. بین سال های 2022 و 2025 ،شرکت های بزرگ دولتی از طریق IPO داخلی عرضه عمومی اولیه  و SPO عرضه عمومی ثانویه و در نهایت فهرست بندی دوگانه در خارج از کشور، احتماال در لندن، خصوصی می شوند.

در سه سال آینده ، 15 عرضه اولیه سهام شامل سهام 5 بانک دولتی، سه شرکت بیمه،متالورژی و سایر شرکت ها برنامه ریزی شده است.

بانک های تجاری کشور تا پایان سال 2022 قصد دارند اوراق قرضه را به مبلغ 467 میلیون دلار آمریکا منتشر کنند.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز