امروز : سه شنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

جلال ابراهیمی 3 300x188 - راه‌اندازی ۳ حوزه مدیریت کلیدی بانک مرکزی ترکیه در زمینه کشاورزی، تولیدات و مواد غذاییترکمن نیوز: رئیس خانه اقتصاد و تجارت ایران و ترکیه گفت: بانک مرکزی ترکیه سه مدیریت در حوزه تحلیل و تحقیق و آنالیز در زمینه کشاورزی، تولیدات و غذایی ایجاد کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ سید جلال ابراهیمی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ترکمن نیوز اظهار داشت: این سه واحد برای کمک به رشته های تولیدی و حوزه شناس مصرفی و بررسی مشکلات ناشی از تولید و رفع نواقص با نگاهی علمی و آماری به وجود آمده است.

وی افزود: در این سه مدیریت جدید که در ساختمان مرکزی بانک ایجاد می‌شود هرسه رشته مورد آنالیز و تحلیل اقتصادی مالی قرار می‌گیرد و بر اساس تحلیل‌ها و آنالیزهای صورت گرفته کنترل مالی و یا گسترش عملیاتی صورت می‌گیرد و به طور کلی هر سه رشته پیوسته از زیر ذره بین داشت و برداشت، تولید، مصرف، اضافه تولید بیشتر از مصرف داخلی، کمبودها برای تأمین نیاز و حتی نیاز سنجی‌های صنعتی، تولیدی می‌گذرد.

ابراهیمی تصریح کرد: بر اساس ارگانیزاسیون ایجاد شده و بر حسب نیاز احتیاج به این سه واحد برداشت و تولید در رشته‌های مواد غذایی، کشاورزی (صنایع تبدیلی کشاورزی به غذایی) آنالیزورهای مالی، اقتصادی، بررسی‌های میدانی صورت داده و به صورت نمونه و کلان واحدهای تحت نظر گرفته و گزارش‌های علمی آماری تهیه و به طور روزمره آمار و ارقام و تحلیل در اختیار ارگان های تصمیم گیری قرار می‌دهد.

 رئیس خانه اقتصاد و تجارت ایران و ترکیه بیان داشت: این تصمیم بر اساس نیازهای بانکی و سازمانی و تشکیلاتی فاینانس در یک سیستم در هم تنیده هرسه رشته انجام می‌شود و بدین جهت در محل بانک مرکزی مستقر شده است.

وی گفت: بر اساس این تصمیم  کنترل‌های مالی، نیازسنجی واحدهای تولیدی با اعتبارات، امر گسترش صادراتی تولیدات و امر کشاورزی و صنایع تبدیلی حاصل از وام و مزرعه و کشت و زرع یعنی کشت و صنعت ها بررسی و آنالیز و تحلیل اقتصادی مالی می‌گردد.

ابراهیمی اذعان کرد: در این مرکز هرگونه آسیب‌های احتمالی در حوزه کشاورزی و صنایع تبدیلی و غذایی قبل از وقوع آن تحلیل و بحران‌های احتمالی از لحاظ کمبودها، و یا تولید منتهی به پائین آمدن قیمت‌ها و هرگونه اموری که عامل بالا رفت قیمت بازار باشد بررسی می‌گردد و برای هرکالا رقیب‌شناسی در کشورهای تولید کننده  معمول می‌شود و نتایج آن به صورت یک گزارشی که می‌تواند عکس العمل‌ها و بازتاب‌های تولید و مصرف ( بازار) تأثیرگذار باشد و به کمیسیون‌های تصمیم‌گیری در اقتصاد کلان ارائه می‌گردد.

وی اظهار کرد: در تحلیل‌های صورت گرفته نقش مدیریت‌های سازمان یافته، تأثیرات منطقه تولید، بوم‌شناسی مسائل لجستیکی، تأثیر آن بر بودجه و همچنین ضرورت افزایش مواردی بر بودجه برای بهبود روش‌ها مدنظر است.

ابراهیمی افزود: آنچه مهم است کنترل بازار، ایجاد زمینه برای افزایش تولید بعضی از اقلام مورد نیاز کشور و برای مصرف‌کنندگان، امکان‌سازی برای صادرات و تقویت سیستم‌های مالی برای کمک به کشاورزان و دامپروران و تولیدکنندگان مواد غذایی است.

ابراهیمی گفت: ترکیه با ایجاد مدیریت‌های جدید، اقتصاد تولیدی را با اقتصاد مصرفی و گردش پول را در این دو قسمت و تأثیرات بحران‌های منطقه‌ای و فرا کشوری را مورد مدّاقه قرار می‌دهد. یعنی استفاده از دیدگاه‌های تحلیلی، اقتصاد دانان و نظریات کارشناسان هررشته و حوزه کاری در امر کشاورزی و دامپروری و صنایع جنبی آنها، تأثیرات افزایش قیمت، تورم و نیاز مصرفی را مورد تجزیه و تحلیل و استنتاج قرار داده و در اختیار برنامه‌ریزان، برنامه‌های 5 ساله، 10 ساله، بیست ساله و برنامه‌ریزی کلان قرار می‌دهد.

لزوما باید یادآور شد که دولت ترکیه در ردیف بودجه‌های تنظیمی برای برنامه‌های کلان اقتصادی از جمله کشت و صنعت‌ها، سدها، پل‌ها، زیرساخت‌ها، راه‌های روستائی و استانی، فرودگاه‌ها و خطوط لجستیکی هیچ ردیف اعتباری را لحاظ نمی‌کند بلکه کلیه این امور بعد از مطالعات و تحقیق تفحص و تحلیل به صورت داده‌های علمی در اختیاز بخش خصوصی قرارداده می‌شود و آنها با جذب سرمایه‌های سرگردان داخلی و سرمایه‌گزار خارجی اقدام به ساخت و ایجاد می‌نماید و برای  هر پروژه طول زمان ساخت، سرمایه لازم، سود کاملا مشخص است و اگر به علل خاص  و  فورس ماژور پروژه‌ای متوقف و  عامل ضرر و زیان سرمایه‌گزار شود دولت ضمانت‌های لازم را در قبال سرمایه‌گزار خارجی برای حفظ سرمایه و تأمین منافع عملیاتی می‌کند و این مهم در مورد پیمانکاران کردستان عراق و لیبی عملیاتی شد و دولت ضرر و زیان آنها را تأمین کرد.

گزارش و مصاحبه از: یاشار نیازی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز