امروز : یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

۲۵۵,۹۰۰

ریال

|

دمای هوای شهر

ترکمنستان 300x209 - راهکار صندوق پول بین الملل برای رفع بحران ارزی ترکمنستاناخبار ترکمنستانتورکمن نیوز صندوق بین‌المللی پول به دولت ترکمنستان پیشنهاد تنزل قیمت منات به دلیل کمبود شدید دلار در این کشور را داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، صندوق بین‌المللی پول به دولت ترکمنستان پیشنهاد تنزل قیمت منات به دلیل کمبود شدید دلار در این کشور را داد.

در حال حاضر چند شرکت خارجی مقیم در ترکمنستان به دلیل فشارهای اقتصادی و کاهش صادرات گاز مشکلاتی با فروش محصولات خود دارند.

کارشناسان خارجی از عدم وجود آمارهای رسمی، کمبود واحدهای مالی و افت اقتصاد خبر می‌دهند که بخش بیشتر اقتصاد این کشور در دست شرکت‌های دولتی قرار دارد.

«اغوزخان چاکراغلو» یکی از رؤسای «Cakiroglu Grup» شرکت ساخت‌وساز که به تازگی فعالیت خود در ترکمنستان را متوقف کرد، اظهار داشت: به نظر می‌رسد منابع مالی دولت ترکمنستان تمام شده که دولت توانایی پرداخت مبالغ قراردادها و انعقاد قراردادهای جدید ندارد.

اینگونه مشکلات «عشق آباد» در سال ۲۰۱۶ آغاز شد که روسیه بزرگترین خریدار گاز ترکمنستان از خرید کاز ترکمنی به دلیل وجود اختلافات و نوسانات در بازارهای خارجی امتناع کرد.

صادرات گاز به چین مشکلات ترکمنستان را حل نکرد که درآمد ترکمنستان در سال‌های ۲۰۱۶- ۲۰۱۷ به سطح ۶ میلیارد دلار رسید که در سال‌های ۲۰۰۰ درآمدهای دولت ترکمن از فروش گاز ۲ برابر بیشتر بود.

در واکنش به افت در آمدهای دولت «قربان قالی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان به تدریج نظارت بر بخش مالی را برای حفظ نرخ منات و استفاده آن فرصت برای پروژه‌ها تشدید می‌کرد.

همزمان در بازارهای سیاه نرخ منات چند برابر یعنی ۱۸ منات برای یک دلار پایین آمد در حالی که دولت رسما نرخ دلار در در سطح ۳٫۵ منات نگه می‌دارد.

ارزی ترکمنستان 300x166 - راهکار صندوق پول بین الملل برای رفع بحران ارزی ترکمنستان

شرکت‌های محلی دلار را به حجم مورد نیاز دریافت نمی‌کنند بنابر این مشکلات پرداخت حقوق کارگران خارجی پیش آمده است.

چاکراغلو گفت: دولت ترکمنستان بیش از سه سال به برخی شرکت‌ها حقوقشان را پرداخت نکرده و این عامل مشکلات در بازارهای داخلی را تشدید می‌کند و همچنین کمبود دلار به رشد قیمت‌ محصولات منجر می‌شود.

وی ادامه داد: دولت به شرکت ما بدیهی چند میلیون دلاری دارد که این مبلغ طی چهار یا پنج سال جمع می‌شد و به این دلیل ما مجبور به توقف فعالیت در ترکمنستان شدیم.

«Polimeks» شرکت خارجی که در سال ۲۰۱۶ فرودگاه بین‌المللی «عشق اباد» را به قیمت ۲٫۳ میلیارد دلار ساخت امسال ساخت جاده استراتژیک را متوقف کرد که قرار بود آن جاده عشق آباد را با بند «ترکمن باشی» به همدیگر وصل می‌کند.

 

لینک عضویت در کانال تلگرامی

https://t.me/ITNAnews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز