امروز : یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۵۴,۸۹۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    97998

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    16:53 | ۱۶ تیر ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

سازمان ملل 300x200 - رئیس هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل با رئیس جمهور ازبکستان دیدار کردترکمن نیوز:  «ولکان بازکر» رئیس هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سفر به «تاشکند» با «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  در این دیدار در مورد موضوعات بین المللی و منطقه‌ای تبادل نظر و چشم انداز گسترش بیش از پیش همکاری‌های همه جانبه ازبکستان با سازمان ملل متحد و نهادهای تخصصی آن بررسی شد.

رئیس جمهور ازبکستان با رضایتمندی بر سطح بالای همکاری‌های متقابل کشور با موسسات و ساختارهای سازمان در چنین ابعاد اولویت دار مانند دستیابی به اهداف توسعه پایدار، تامین امنیت جهانی و منطقه‌ای، مقابله با ستیزه جویی‌ها و تهدیدات از جمله رفع پیامدهای پاندمی کرونا ویروس تاکید کرد.

ازبکستان عضو شورای سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر است و ابتکارات مهم را مطرح و در اجرایی دستور کار جهانی در این زمینه به طور فعال حضور دارد.

علاوه بر این، در سال‌های اخیر به ابتکار ازبکستان، قطعنامه‌های ویژه مجمع عمومی در مسائلی مانند تحکیم همکاری‌ها در آسیای مرکزی، توسعه پایدار و حمایت از گردشگری در منطقه، معارف و تسامح دینی، ایجاد مناطق نوآوری‌های محیط زیستی و فن آوری‌ها در منطقه دریاچه آرال تنظیم و به تصویب رسیده است.

بازکر نیز بر اعتبار روز افزون ازبکستان در عرصه بین المللی به ویژه در فضای سازمان ملل متحد و همچنین حمایت گسترده توسط جامعه جهانی از ابتکارات جهانی و منطقه‌ای رئیس جمهور این کشور تاکید کرد.

در این دیدار همچنین توسعه روابط شراکتی در مورد ابعاد روز توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور و منطقه آسیای مرکزی، برابری جنسیتی و حمایت از جوانان، دسترسی به واکسن‌ها و دیگر موضوعات مورد بررسی قرار گرفت.

علاوه بر این، حل و فصل صلح آمیز اوضاع در افغانستان نیز بررسی شد.

در پایان این دیدار در مورد تداوم دیالوگ نزدیک و موثر بین ازبکستان و نهادهای سازمان ملل متحد در ابعاد اولویت دار همکاری‌های متقابل توافق به دست آمده است.

ازبکستان در تاریخ دوم مارس سال ۱۹۹۲ میلادی به عضویت سازمان ملل متحد پیوسته و در تاریخ ۲۴ اکتبر سال ۱۹۹۳ میلادی در تاشکند نمایندگی سازمان ملل متحد گشایش یافته است.

 

گردآوری: گروه بین الملل ترکمن نیوز
منبع:حبرگزاری farsnewsدر تاشکند

 

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز