امروز : شنبه ۰۵ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    115680

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    20:22 | ۲۵ آبان ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

میرضیایف 17 300x176 - رئیس جمهور ازبکستان: آموزش کودکان دستور کار اصلی سازمان ملل در سال 2024 شودترکمن نیوز:  رئیس جمهور ازبکستان گفت: آموزش کودکان در دستور کار اصلی سازمان ملل در سال 2024 قرار گیرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان در نشست جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد در آموزش کودکان در شهر «تاشکند» که «اودری ازوله» مدیر کل سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد نیز حضور داشت، ضمن سخنانی گفت: هم اکنون در این کشور بیش از 10 هزار مدرسه آموزش عمومی فعالیت می‌کنند.

رئیس جمهور ازبکستان اظهار داشت: در سال‌های اخیر تعداد مؤسسات آموزش عالی تقریباً 2.5 برابر افزایش یافته و به 186 واحد رسیده که 31 واحد از آن شعبه‌های دانشگاه‌های پیشرو جهان است.

میرضیایف افزود: در سال‌های اخیر همکاری ما با «یونسکو» در زمینه‌های آموزشی، علمی، میراث فرهنگی، اطلاع رسانی و مخابرات به سرعت توسعه می‌یابد. با حمایت سازمان چندین برنامه و پروژه‌های مهم مبنی بر حفظ میراث فرهنگی جهانی در کشورمان، احیای روابط فرهنگی موجود در جاده بزرگ ابریشم باستانی، افزایش کیفیت سیستم آموزش نسل‌های توسعه یافته و شکل‌گیری مهارت‌های تخصصی جوانان ازبکستان اجرا می‌شود.

رئیس جمهور ازبکستان خاطرنشان کرد: نمی‌توان انکار کرد که امروز در سراسر جهان برای آموزش با کیفیت کودکان پیش دبستانی مشکلاتی وجود ندارد. نزدیک به 200 میلیون کودک در بسیاری از کشورها از کسب آموزش پیش دبستانی برخوردار نیستند که در نتیجه این دسترسی آنها به آموزش ابتدایی محدود می‌شود.

وی تاکید کرد: اطمینان دارم که این نشست برای تنظیم مشترک برخوردهای جدید در موضوع آموزش کودکان به عنوان یک مسیر مهم اهداف توسعه پایدار کمک کند.

میرضیایف همچنین گفت: ما ایجاد شرایط مناسب برای مردم کشورمان را بر اساس این اصل « شرف و حیثیت، حقوق و منافع یک شخص بالاترین ارزش است» به عنوان یک مسیر اولویت دار سیاست ازبکستان جدید تعیین کردیم. در این ارتباط پیش از هر امر، برای مراقبت از جوانان و کودکان، پرورش جسمی و روحی آنها اهمیت ویژه‌ای قائل هستیم.

رئیس جمهور ازبکستان ادامه داد: همه ما می‌دانیم که پایه‌های شخصیت کودک در دوران پیش دبستانی شکل می‌گیرد، در این دوران پایه‌های رشد فکری و جسمی او پی‌ریزی می‌شود. در حال حاضر در کشور ما حدود 3 میلیون کودک پیش دبستانی وجود دارد. بدون تردید، آنها گرانبهاترین سرمایه ما، بنیانگذاران یک زندگی آزاد، مرفه و آینده ما هستند.

میرضیایف اظهار داشت: همچنین با اهداف توسعه این زمینه برای حضور فعال بخش خصوصی در این فرایند شرایط مناسبی را ایجاد کردیم. علاوه بر این، برای پیش دبستانی‌ها برای هر دانش آموز از بودجه دولتی یارانه‌‌ای اختصاص دادیم.

رئیس جمهور ازبکستان عنوان کرد: در سال‌های اخیر تعداد پیش دبستانی‌ها در کشور ما 6 برابر افزایش یافته است. تعداد مربیان و معلمان با 3 برابر افزایش داشته و به 160 هزار نفر رسید. همچنین اقدامات بزرگی برای افزایش مهارت معلمان انجام شد. در نتیجه این اقدامات تعداد کودکان تحت آموزش و پرورش در پیش دبستانی‌ از 600 هزار نفر به 2 میلیون نفر افزایش یافت که این شاخص 70 درصد کل کودکان در پیش دبستانی‌ها را تشکیل می‌دهد.

میرضیایف در پایان پیشنهاد کرد که موضوع آموزش کودکان به عنوان یکی از مسائل اصلی در دستور کار نشست آینده سازمان ملل متحد در سال 2024 میلادی قرار گیرد.

در این نشست بیش از 2 هزار و 500 نفر از 150 کشور جهان از جمله بیش از 70 وزیر، معلم و محقق شرکت کردند.

منبع: فارس در تاشکند

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز