امروز : چهارشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۱

|

دمای هوای شهر

امانقلیچ شادمهر همایش مخدومقلی فراغی 5 300x211 - ذخایر و معنویات ادبی و عرفانی ایران توسط کشورهای دیگر مصادره نشود+عکسترکمن نیوز: نماینده مردم گنبدکاووس و بخش داشلی برون در مجلس شورای اسلامی از مصادره معنویات و گنج های ادبی و عرفانی ایران توسط کشورهای دیگر مصادره می شود، گلایه کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛   امانقلیچ شادمهر  نماینده مردم شریف گنبدکاووس و بخش داشلی برون در مراسم گرامیداشت 288-مین سالگرد تولد مخدومقلی فراغی اظهار داشت: وقتی زوایای موجود در اشعار مخدومقلی فراغی را بررسی میکنیم تنوع اشعار وی همه را به تعجب وا می دارد.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سخن گفتن درباره این شاعر بزرگ بسیار سخت و سخن در برابر تمام شاعران ادب فارسی است، اضافه کرد: مخدومقلی وقتی از درد می گوید عطار، وقتی از عشق می سراید مولوی، وقتی از عرفان میجوشد، سنایی، و قتی که از محیط اطرافش می نویسد ناصر خسرو و وقتی از اخلاق می گوید سعدی می شود.

امانقلیچ شادمهر محقق و پزوهشگر ترکمن همچنین اشاره کرد: اشعار و ابیات این شاعر و ادیب بزرگ ترکمن بر تمام ملل مسلمان جهان تاثیرگذار بوده است و در کشورهایی همانند ترکیه، آذربایجان، قزاقستان و حتی کشورهای اروپایی بزرگداشت و همایش های بین المللی برای این شخصیت بزرگ برگزار می کنند.

وی در قسمتی از سحنانش اشاره کرد: کشورهای خارجی مخدومقلی را به خوبی شناخته و شناسانده اند اما هنوز در کشور خود آن چنان که شایسته اش است به درک و عظمت وی پی نبرده اند.

وی با بیان اینکه قدر و ارزش شخصیت های برجسته علمی و فرهنگی خود را بدانیم، تاکید کرد: باید بکوشیم ذخایر و گنج های معنوی،ادبی و عرفانی توسط کشورهای همسایه مصادره نشوند.

نماینده مردم گنبدکاووس و بخش داشلی برون در خاتمه گفت: مخدومقلی فراغی اندیشمند، بیدارگری است که انسان و انسانیت را فریاد می کشد و معیار بزرگی در زندگی فردی و اجتماعی و همچنین ترویج وحدت و انسجام ملی است.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز