امروز : دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۲,۶۴۰

ریال

|

دمای هوای شهر

امضای 21 سند همکاری در عشق آباد و باکو

دیپلماسی نوروزی دولت، فعال بود

Iran 11F 300x193 - دیپلماسی نوروزی دولت، فعال بودایران-ترکمن نیوز- رئیس جمهوری اسلامی ایران نخستین سفر منطقه ای خود را در سال ۹۷ با سفر به ترکمنستان و جمهوری آذربایجان آغاز کرد؛ سفری که ۱۳سند و تفاهم نامه همکاری مشترک در عشق آباد و هشت سند دیگر در باکو در حوزه های مختلف فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، ورزشی و انرژی برای تهران به ارمغان آورد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران, به نقل از ایرنا, نوروز که فرا می رسد و طبیعت حیات خود را تجدید می کند، فرصتی پیش می آید تا رهبران منطقه نوروز علاوه بر تبادل پیام های تبریک سال جدید، با سفرهای منطقه ای و انجام دیدارها در سطوح عالی، روابط فرهنگی، سیاسی و اقتصادی بین دولت ها و ملت های خود را بر پایه دوستی ها، برادری و حسن همجواری و فرهنگ وتاریخ مشترک در پهنه فلات ایران، تمدید و بیش از پیش مستحکم کنند.
در همین چارچوب «حسن روحانی» رئیس جمهوری روز سه شنبه (۷ فرورودین) با دعوت رسمی «قربانقلی بردی محمداف» و «الهام علی اف» رئیسان جمهوری ترکمنستان و جمهوری آذربایجان عازم عشق آباد و سپس باکو پایتخت های این دو کشور همسایه شمالی شد.
البته روحانی در همان آغاز سفر هم – قبل از ترک تهران در فرودگاه مهر آباد- توسعه روابط با کشورهای همسایه را اولویت سیاست خارجی دولت دوازدهم عنوان و تاکید کرد که «در نخستین سفر خارجی سال ۹۷ به دو کشور همسایه – ترکمنستان و آذربایجان- عمدتا درباره مسائل اقتصادی و فرهنگی گفت وگو خواهد شد.»

**هیات عالیرتبه همراه رئیس جمهوری

«محمود واعظی» رئیس دفتر رئیس جمهوری، «محمد نهاوندیان» معاون اقتصادی رئیس جمهوری، «معصومه ابتکار» معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه، «مسعود کرباسیان» وزیر امور اقتصادی و دارایی، «بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت، «عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی ، «محمد شریعتمداری» وزیر صنعت، معدن و تجارت، «رضا اردکانیان» وزیر نیرو «مسعود سلطانی فر» وزیر ورزش و جوان و تعدادی از مشاوران سیاسی و اقتصادی، رئیس جمهوری را در این سفر همراهی می کردند.
نگاهی به هیات عالیرتبه همراه رئیس جمهوری نیز نشان می داد که حوزه های اقتصادی، بانکی و گمرکی، انرژی و نیرو شامل: نفت، گاز و آب و برق، و زیرساخت های ترانزیت و محورهای مواصلاتی در راه و شهرسازی و همچنین روابط تجاری و بازرگانی دو کشور از اولویت های مذاکرات دو جانبه در سطح هیات عالی همراه رئیس جمهوری است و باید منتظر دستاوردهای اقتصادی موثر از این سفر منطقه ای باشیم.
استقبال گرم و دوستانه با ویژگی های فرهنگی ملت ترکمن حاکی از عمق اشتراکات فرهنگی دو ملت همسایه داشت، هدایای نوروزی دو نوجوان ترکمن با لباس محلی و پهن کردن فرش زیبای ترکمن در مسیر استقبال از دکتر روحانی در فرودگاه عشق آباد و لبخندها و تبریکات نوروزی دو رئیس جمهوری از همان ابتدای دیدارها در کاخ ریاست جمهوری ، انتخاب درست زمان سفر و عمق روابط و اشتراکات فرهنگی ملت ایران و ترکمنستان را بیشتر بیان می کرد.
قربانقلی بردی محمداف از حسن روحانی در کاخ ریاست جمهوری به گرمی استقبال کرد و بلافاصله دیدار وگفت و گوی های رسمی بین دو رئیس جمهوری آغاز شد.

** امضاء ۱۳ سند و یادداشت همکاری در عشق آباد

پس از مذاکرات رسمی و دوجانبه روحانی و بردی محمداف در کاخ ریاست جمهوری، هیات های عالیرتبه دو کشور دور یک میز نشستند و در حوزه های مسئولیت و کاری خود وارد رایزنی شدند.
این گفت و گو ها به امضاء ۱۳ سند و یادداشت همکاری در حوزه های فرهنگی، بازرگانی، صنعتی، اطلاعات گمرکی، صدور گواهی استاندارد، کشاورزی، ورزش و جوانان، حمل و نقل هوایی و دانشگاهی در حضور روسای جمهور ایران‌ و ترکمنستان توسط مسوولان عالی رتبه دو‌کشور منتج شد.
حسن روحانی رئیس جمهوری نیز در نشست مشترک هیات‌های عالی رتبه ایران و ترکمنستان تاکید کرد: «دوستی، حسن همجواری و توسعه روابط برادرانه با ترکمنستان برای جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت است.»
رئیس جمهوری همچنین به روابط تاریخی، فرهنگی و همکاری های سنتی اقتصادی میان ایران و ترکمنستان اشاره تصریح کرد که «امروز موظفیم تا از تمامی توانمندی‌ها و ظرفیت ‌های موجود در راستای توسعه همه‌جانبه همکاری‌ها و روابط تهران – عشق‌آباد استفاده و بهره‌برداری کنیم.»
به گفته رئیس جمهوری «آغاز عملیات اجرایی خط سوم انتقال برق از ایران به ترکمنستان، همکاری های جدید در حوزه نفت و گاز دریای خزر و ارائه تسهیلات در راستای توسعه حمل و نقل میان دو کشور می تواند گامی نوین در مناسبات اقتصادی میان ایران و ترکمنستان باشد.»
«قربانقلی بردی محمداف» رئیس جمهوری ترکمنستان نیز در این نشست ، خزر را دریای صلح و ‌امنیت دانست و اظهار داشت: همکاری ایران و ترکمنستان در ساحل و آبهای خزر و در مناطق ویژه اقتصادی باید بیش از پیش گسترش یابد.
رئیسان جمهوری ایران و ترکمنستان با اشاره به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های گسترده موجود در دو کشور بر ضرورت تلاش در راستای توسعه، تقویت و تحکیم همه‌جانبه مناسبات و همکاری‌های تهران-عشق‌آباد تاکید کردند.

**ایران و ترکمنستان؛ دروازه های آسیای مرکزی و آب های آزاد جنوب

نشست هیات های عالیرتبه دو کشور که پایان یافت، روحانی با اشاره به اسناد امضاء شده تصریح کرد که «باید سطح مبادلات تجاری را توسعه دهیم و در همین راستا خط جدید انتقال برق از سرخس به مرو با کمک شرکت های ایرانی ایجاد خواهد شد.»
رئیس جمهوری در مراسم امضاء و تبادل اسناد همکاری مشترک تاکید کرد که «ترکمنستان و ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی که از آن بهره مند هستند به عنوان دو دروازه مهم برای آسیای مرکزی و آب های آزاد جنوب محسوب می شوند و می توانند ترانزیت منطقه را هم تسهیل کنند.»

**بیانیه مشترک ایران و ترکمنستان: تاکید بر گسترش همکاری های دوجانبه

در پایان دیدارها و امضاء اسناد دو رئیس جمهوری در میان عکاسان و خبرنگاران حاضر شدند و همزمان بیانیه مشترک ایران و ترکمنستان منتشر شد؛ بیانیه ای که تصریح می کرد: «روسای جمهور دو کشور با در نظر گرفتن سطح راهبردی همکاری‌های فیمابین، نسبت به ضرورت توسعه همه جانبه همکاری‌ها در حوزه‌های مورد علاقه طرفین تأکید داشتند.»
این بیانیه مشترک همچنین نشان می دهد علاوه بر این که چشم اندازی روشن در توسعه زیر ساخت های حمل و نقل و ترانزیت بین ایران و ازبکستان مورد توجه مقامات ارشد دو کشور است، برنامه های عملیاتی و راهبردی در حوزه توسعه مبادلات اقصادی و بازرگانی و گردشگری و حتی گسترش و الحاق خطوط و کریدورهای چندجانبه ریلی و ترانزیتی از قزاقستان، ازبکستان و هند و حتی تا عمان برنامه ریزی و ترسیم شده است.

**انتقال ۲۸۳ زندانی ایرانی در ترکمنستان به ایران

در میانه سفر رئیس جمهوری یکی از توافقات اجرایی شد و ۲۸۳ زندانی ایرانی در این کشور به ایران منتقل شدند. بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه با تایید این خبر، در بیانیه اعلام کرد که «به دنبال سفر حسن روحانی رئیس جمهوری به عشق آباد و در اجرای موافقتنامه انتقال محکومین فیمابین جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان، تعداد ۲۸۳ زندانی ایرانی و تعدادی زندانی ترکمنی، در مرز لطف آباد و با حضور نمایندگان قضایی دو کشور و همچنین نماینده سفارت کشورمان در عشق آباد ، به کشور منتقل می شوند؛ این درحالی بود که رئیس جمهوری ساعاتی قبل ترکمنستان را به مقصد باکو ترک کرده بود.
در بین زندانیان ایرانی منتقل شده، دو نفر از سرنشینان یک قایق ایرانی که اخیرا در ترکمنستان بازداشت شده بودند نیز حضور داشتند.

**سفر به مرو

سفر به ترکمنستان صرفا یک سفر سیاسی نبود بلکه سفری فرهنگی و معنوی برای هیات عالیرتبه ایرانی بود؛ دکتر روحانی در روز دوم سفر خود به ترکمنستان عازم مرو شد و از آثار تاریخی و اماکن مذهبی این شهر باستانی هم بازدید کرد.
زیارت آرامگاه صحابه پیامبر اسلام(ص) و قدمگاه علی بن موسی الرضا (ع) امام هشتم و بازدید از آرامگاه حاج یوسف همدانی از شاگردان امام هفتم (ع) و آرامگاه سلطان سنجر آخرین پادشاه سلجوقی از جمله برنامه‌های رئیس جمهوری در شهر تاریخی مرو بود.
شیخ یوسف همدانی، از عرفای نامدار قرون ۵ و ۶ هجری که شاگردان بزرگی نیز در منطقه مرو تربیت کرد و بسیار مورد احترام و زیارتگاه مسلمانان ترکمنستان و مرو است.

**باکو؛ مقصد دوم نوروزی رئیس جمهوری

باکو پایتخت جمهوری آذربایجان، دومین مقصد رئیس جمهوری در این سفر منطقه در حاشیه دریای خزر بود؛ روحانی و هیات همراه وقتی ظهر چهارشنبه وارد فرودگاه «حیدر علی اف» باکو شدند ابتدا مورد استقبال مقامات رسمی جمهوری آذربایجان معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان، معاون وزیر امورخارجه و رئیس تشریفات ریاست جمهوری این کشور قرار گرفتند، اما آن چه جلب توجه کرد جمع زیادی از ایرانیان و نوجوانان مقیم باکو بود که با استقبالی گرم به مقامات ایرانی و رئیس جمهوری کشورشان خوش آمد می گفتند.
روابط ایران و جمهوری آذربایجان در چند سال اخیر سطح مناسبی پیدا کرده است و رفت و آمدهای مقامات در دولت یازدهم و دوازدهم همواره گام به گام و روبه رو جلو بوده است.
همین چند هفته پیش (در اسفندماه۹۶) بود که «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه در باکو به جز دیدارهای دو جانبه با مقامات ارشد جمهوری آذربایجان، در اجلاس وزیران خارجه «ایران، ترکیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان » در باکو وارد مذاکرات چهارجانبه سیاسی و اقتصادی به ویژه برای توسعه مسیرهای ترانزیتی کریدورهای شمال- جنوب و شرق- غرب شد؛ آن سفر زمینه ساز سفر نوروزی رئیس جمهوری و پیش توافقات برای دو مقام عالی دو کشور دوست و همسایه بود.
این طور به نظر می رسد که دیپلماسی منطقه ای در سپهر سیاست خارجی دولت دوازدهم در کشورهای پیرامون و همسایه ایران، فعال تر و پر رنگ تر از دولت یازدهم به چشم می آید و سفر دکتر روحانی به باکو و برگزاری نشست هیات‌های عالیرتبه و امضاء اسناد و تفاهم نامه‌های همکاری بین دو کشور و حضور در همایش مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان و بهره‌برداری از طرح‌ها و پروژه‌های مشترک دو کشور نیز پویاتر شدن این روند در سال ۱۳۹۷ را نوید می دهد.
سفر به باکو هم دو روزه بود و بلافاصله مراسم رسمی استقبال آغاز شد و الهام علی اف در «زاگولبا» کاخ ریاست جمهوری از حسن روحانی همتای ایرانی خود در نخستین روزهای آغاز نوروز استقبال وپذیرایی کرد و هیات های عالیرتبه دو کشور وارد مذاکره شدند.

** روابط تهران- باکو در مسیر راهبردی شدن

«محسن پاک آیین» سفیر سابق ایران در باکو معتقد است که «وقتی دو رئیس جمهوری از سال ۱۳۹۲ تاکنون بیش از ۱۰ دیدار با یکدیگر دیدار داشته و این دیدارها منجر به ایجاد تفاهم ها و اجرای موافقتنامه ها بسیار مؤثر می شود یعنی «روابط تهران- باکو در مسیر تبدیل شدن به مناسبات راهبردی است.»
به اعتقاد وی تدابیر مشترکی در سایه دوستی رئیسان جمهوری دو کشور و دیدارهای مستمر آنان در این سال ها در حوزه های اقتصادی و همکاری های امنیتی به خصوص مقابله با تروریسم، اتخاذ شده است که نشان می دهد: «جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای توسعه همکاری ها و تقویت و تحکیم همه جانبه مناسبات با جمهوری آذربایجان قایل نیست.»

**امضاء ۸ سند و یادداشت همکاری در باکو

مذاکرات هیات های عالیرتبه ایران عصر چهارشنبه آغاز شد و پس از آن تهران و باکو، هشت سند و یادداشت تفاهم همکاری امضا کردند؛ این اسناد همکاری با هدف توسعه بیش از پیش روابط تهران و باکو، پس از مذاکرات فشرده روحانی و علی اف و در حضور آنان، همان روز به امضای مقامات عالیرتبه ایرانی و آذربایجانی رسید.
برنامه اجرایی یادداشت تفاهم همکاری در زمینه زنان و خانواده، یادداشت تفاهم همکاری در زمینه ورزش و جوانان، برنامه مبادلات فرهنگی میان ایران و آذربایجان از اسناد امضاء شده میان مقامات تهران و باکو بود.
مقام های عالیرتبه ایران همچنین با همتایان خود در حوزه های بهداشتی و درمانی، توسعه مشترک بلوک های اکتشاف نفتی در دریای خزر، تقویت همکاری‌های صنعتی، همکاری اقتصادی و موافقتنامه سرمایه‌گذاری مشترک در احداث راه آهن رشت-آستارا، یادداشت تفاهم همکاری‌های امضاء و تبادل کردند.

** برقراری تجارت آزاد میان تهران – باکو

حسن روحانی در دیدار مشترک هیات‌های عالی رتبه ایران و جمهوری آذربایجان «گسترش روابط تهران – باکو نه تنها به نفع دو ملت بلکه به نفع منطقه دانست» و تصریح کرد که «برقراری تجارت آزاد میان تهران – باکو گامی در مسیر تحرک بالا در روابط اقتصادی است.»
روحانی تقویت بیش از پیش همکاری های بانکی میان ایران و جمهوری آذربایجان را ضروری خواند و با اعلام آمادگی برای بکارگیری پول ملی در مبادلات مشترک، افزود: تسهیل روابط بانکی، کلید توسعه همه جانبه روابط است.
رئیس جمهوری همچنین دریای خزر را دریای توسعه ، صلح و دوستی و تحکیم روابط برادرانه دو کشور خواند و تاکید کرد: همکاری های جدید ما در دریای خزر به معنای آن است که از این نعمت خدادادی که در اختیار کشورهای ساحلی قرار گرفته است ، باید حداکثر بهره برداری و استفاده را بکنیم.
روحانی که اظهاراتش از سوی همتای آذربایجانی وی مورد تایید قرار می گرفت، اظهارداشت: مسیر ترانزیت شمال – جنوب که امروز دو کشور در قالب اجرای طرح راه آهن رشت – آستارا با هم مشارکت می کنند، به معنای مسیر راحتتر، ارزانتر و کوتاهتر برای دو کشور، کشورهای منطقه و حتی برای آسیا، اروپا و آفریقا خواهد بود و این نشان می دهد که همکاری های ما، به نفع مردم منطقه و جهان است.
*استفاده مشترک از منابع خزر و اتصال کریدورهای ریلی، دستاورد بزرگی برای دو ملت و منطقه است
«الهام علی اف» رئیس جمهوری آذربایجان نیز در این نشست مشترک هیات های عالیرتبه دو کشور، با ابراز خرسندی از جهش در روابط تهران – باکو گفت: با اجرای اسنادی که امروز به امضا می رسد و افق روابط دو کشور را بیش از پیش روشن می کند، شاهد تحکیم روابط مشترک خواهیم بود.
وی تصریح کرد: استفاده مشترک از منابع خزر ، اتصال کریدورهای ریلی شمال به جنوب و شرق و غرب، دستاورد بزرگی برای دو ملت و منطقه است.
رئیسان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، با استقبال از روند شتابان توسعه روابط تهران – باکو تاکید کردند که مصمم هستند این روابط را که نه تنها به نفع دو ملت بلکه به نفع مردم منطقه خواهد بود، بیش از پیش در همه حوزه های مورد علاقه گسترش دهند.

*تهران و باکو در بسیاری از مسایل منطقه ای دیدگاه مشترک دارند

روحانی و علی اف چهارشنبه در یک کنفرانس خبری نیز شرکت کردند، هر دور رئیس جمهوری نوروز را یکی از بهترین پیوندهای فرهنگی دو ملت ایران و آذربایجان و سایر ملل منطقه عنوان کردند و در خصوص اهمیت اسناد امضاء شده و تاثیر آن در افزایش سطح مبادلات تجاری و بازرگانی سخن گفتند و تاکید کردند که اسناد مهمی که امروز به امضاء رسید در سایه حسن نیت، احترام متقابل و توجه به منافع مشترک و حسن همجواری انجام شد.
رئیس جمهوری ایران همچنین به مسائل مهم منطقه غرب آسیا اشاره و خاطر نشان کرد: معتقدیم مشکل یمن و سوریه باید از طریق سیاسی حل و فصل شود و هرگز راه‌حل نظامی ندارد و ایران و آذربایجان در بسیاری از این موضوعات دیدگاه‌های مشترکی دارند.
رئیس جمهوری آذربایجان نیز با بیان اینکه ایران و آذربایجان همواره در عرصه بین‌الملل در کنار هم بوده و از یکدیگر حمایت کرده‌اند، گفت: ایران و آذربایجان در چارچوب موازین حقوق بین‌المللی مدافع و در کنار هم قرار دارند.
همایش اقتصادی ایران و آذربایجان در باکو / افتتاح سه طرح مشترک
روز پنج شنبه ، چهارمین روز سفر منطقه ای دکتر روحانی و هیات همراه بود و تب و تاب خاصی در باکو برقرار بود، مقامات عالیرتبه دو کشور در مرکز حیدر علی اف باکو گرد هم جمع شدند و علاوه بر برگزاری همایش اقتصادی ایران و آذربایجان، سه طرح مشترک شامل «خط ریلی آستارا – آستارا» ، «کارخانه خودروسازی آذرماش – ایران خودرو» و «مرکز برق» از طریق وئدیو کنفرانس افتتاح شد.

*پروژه ریلی آستارا -آستارا

پروژه آستارا – آستارا بخشی از کریدور ریلی «شمال – جنوب» و «جنوب – غرب » است .برای اجرای این پروژه ۸٫۵ کیلومتر خط ریلی در داخل خاک جمهوری آذربایجان و ۱٫۵ کیلومتر خط ریلی در خاک ایران احداث شده است .
با تکمیل کریدور شمال – جنوب موقعیت ارتباطی ایران ارتقا می یابد و این مسیر ریلی، ایران را سمت جنوب به کشورهای حاشیه خلیج فارس و هندوستان، پاکستان، افغانستان و از سمت شمال به روسیه و از سمت غرب به دریای سیاه وصل می کند و پیش بینی می شود سالیانه حداقل ۲ میلیون تن بار از این مسیر ترانزیت شود.
با افتتاح این پروژه، حلقه ریلی شمال به جنوب و جنوب به غرب عملیاتی می شود و این اتفاق تحول عمده ای را در حمل و نقل بین المللی و منطقه ای به وجود می آورد.
اکنون مسیر دریایی در این محور به طول ۱۶ هزار کیلومتر در حال فعالیت است و با افتتاح این پروژه، جابه جایی بار از مسیر ۱۰ هزار کیلومتری امکان پذیر می شود.
با راه اندازی این طرح ریلی، جابه جایی بار در مسیر دریایی که ۴۵ روزه زمان می برد با بهره گیری از مسیر ریلی به ۲۵ روز کاهش خواهد یافت و این مهم کاهش ۳۰ درصدی هزینه در حمل و نقل کالا را به همراه خواهد داشت.
برای تکمیل کریدور شمال – جنوب ،احداث خط ریلی رشت – آستارا به طول ۱۶۴ کیلومتر در اولویت قرار دارد ،تامین مالی بلند مدت (فاینانس) این پروژه توسط جمهوری آذربایجان انجام می گیرد و قرار داد تامین مالی آن در آینده نزدیک بین دو کشور امضا خواهد شد و عملیات ساخت این محور ریلی در سال جاری آغاز می شود.
قطعا همایش اقتصادی تجار دو کشور گامی در جهت رسیدن به این اهداف و استفاده از ظرفیت های اقتصادی در حوزه های مختلف خواهد بود، این در حالی است که حجم گردش تجاری ایران و جمهوری آذربایجان، در سال گذشته ، ۱۶ درصد افزایش یافته و به بیش از یک میلیارد دلار رسیده و میزان سرمایه گذاری ایران در اقتصاد جمهوری آذربایجان نیز به بیش از سه میلیارد دلار می رسد.
بر اساس اراده سیاسی سران ایران و جمهوری آذربایجان، روابط دو کشور در چهار سال گذشته وارد مرحله جدید شده و در این مدت روسای جمهوری دو کشور ۱۰ مرتبه با یکدیگر دیدار کرده اند و بیش از ۱۰۰سفر متقابل میان مقامات دو کشور انجام گرفته است .
ایران و جمهوری آذربایجان تا به حال بیش از ۱۵۰ سند همکاری امضا کرده اند که درمیان آنها ۴۰ سند مربوط به چهار سال اخیر است .

علی اف : سفر روحانی به باکو تاریخی بود

رئیس جمهوری ظهر پنج شنبه تهران بازگشت و سفری که به قول الهام علی اف تاریخی بود و در آینده شاهد آثار و ثمرات آن را شاهد خواهیم بود.
الهام علی اف در همایش اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان گفت که یادداشت تفاهم امضا شده در باره همکاری انرژی در خزر و سند مربوط به خط ریلی رشت – آستارا از اهمیت تاریخی برخوردار هستند .
وی معتقد است که سفرهای او و حسن روحانی همتای ایرانی برای روابط دو کشور اهمیت زیادی دارد و همه اسناد امضا شده در این سفرها اجرا می شود.
رئیس جمهوری آذربایجان تصریح کرد که همه دیدارهای او با حسن روحانی ثمربخش است و در این سفر مسائل حل نشده از جمله همکاری در حوزه بانکی را مطرح شد و به حل شدن آن امیدوار است
علی اف نیز معتقد است روابط ایران و آذربایجان به یک عامل مهم برای امنیت و ثبات منطقه تبدیل شده است و اطمینان دد سفر رئیس جمهوری ایران و هیات ایرانی نتایج زیادی برای دو کشور به ارمغان خواهد آورد.

**١٠ دستاورد دیپلماسی نوروزی در جمهوری آذربایجان

حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهوری که در هیات همراه دکتر روحانی در این سفر نوروزی حضور داشت در پایان این سفر چهار روزه سفر نوروزی دکتر روحانی به باکو را «کوتاه ولی راهگشا» عنوان کرد و ۱۰ دستاور آن را بر شمرد.
وی معتقد است که «مهمترین دستاورد سفر در یک کلام امضای سندی تاریخی برای بازشدن قفل بهره برداری از منابع نفت وگاز دریای خزر است، تدبیر دو رئیس جمهور باعث شد تا مشارکت در دریای خزر جای رقابت را بگیرد.»
به اعتقاد آشنا «کریدرو ترانزیتی شمال- جنوب برای اقتصاد و امنیت منطقه بسیار مهم است. اجرایی شدن یک میلیارد دلار سرمایه گذاری مشترک ایران و جمهوری آذربایجان در خط ریلی رشت به آستارا امکان اتصال شبکه ریلی CIS به اروپا را از طریق کشورمان فراهم می کند»
افتتاح بخش اول پایانه ریلی آستارا با سرمایه گذاری ۶٠ میلیون دلار ، افتتاح کارخانه های دارویی ایران در جمهوری آذربایجان، همکاری های درمانی و اعزام پزشکان ایرانی، آغاز تولید مشترک پنج برند خودرویی و برنامه ریزی برای اتصال و سنکرون شدن شبکه های برق سه کشور ایران، آذربایجان و روسیه نیز از دیگر ثمرات سفر نوروزی به باکو بود.
مشاور رئیس جمهوری به «توافق در مورد بسیاری از مسائل فیمابین در حوزه دریای خزر» و « تسهیل روابط بانکی، تجاری و گردشگری و همکاری در زمینه توانمند سازی بانوان در زمینه های اشتغال و خانواده » اشاره کرد و افزود: «حالا دیگر ویزای فرودگاهی برای ایرانیان اجرایی و مرزهای زمینی ٢۴ ساعته شده است.»

*ثبات و امنیت دستاوردی مشترک برای ملت های منطقه

ارمغان سفر نوروزی رئیس جمهوری وجوه ملموس کوتاه مدت و ابعاد ناملموس راهبردی و بلندمدت دارد که یقینا این سفر، تاریخ و اسناد آن به عنوان یک رویداد بین المللی مهم درثبت می شود و ثمرات و اثربخشی آن در توسعه روابط و مناسبات سیاسی و اقتصادی ایران و کشورهای منطقه در سال های آتی مشخص و مثال زدنی خواهد شد.
چارچوب همکاری ها و دستاوردهای روابط مشترک ایران با کشورهای همسایه با هر ویژگی فرهنگی، تاریخی، جغرافیایی و ژئوپلوتیکی مشترک و از هر منظری و تحت هر اتحادیه ای در منطقه آسیای مرکزی، منطقه قفقاز ، دریای خزر و منطقه نوروز هر چه باشد، چیزی جز ثبات، امنیت و توسعه و صلح برای ملت ها نخواهد بود.

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز

https://t.me/ITNAnews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز