امروز : دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    112462

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    20:19 | ۲۳ تیر ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ترکمن نیوز:  روسای جمهور دو کشور ازبکستان و ترکمنستان در اقامتگاه “کوکساروی” دیدار کردند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ پس از برگزاری مراسم استقبال رسمی از میهمان عالی رتبه، گفت وگوهای شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان و سردار بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان در قالب گسترده با حضور هیئت های رسمی دو کشور برگزار شد.

رئیس جمهور ازبکستان در این دیدار گفت: تقویت همکاری با ترکمنستان یکی از اولویت های سیاست خارجی ازبکستان است.

روسای جمهور دو کشور تاکید کردند که کشورهای ما از همه فرصت‌ها برای حفظ سرعت مثبت تجارت و دوبرابر کردن حجم آن در سال‌های آینده برخوردار هستند.

در این دیدار مسایل توسعه و تحکیم بیش از پیش روابط دوستی، حسن همجواری و شراکت راهبردی، گسترش همکاری های چند جانبه بین دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.

چشم انداز همکاری های عملی در زمینه های اصلی از جمله افزایش حجم مبادلات بازرگانی، برقراری تعاونی صنعتی، استفاده موثر از پتانسیل حمل و نقل و ترانزیت، اجرای پروژه های مهم در بخش مدیریت آب، تشدید روابط بین منطقه‌ای و همچنین تداوم برنامه های تبادل فرهنگی در مرکز توجه قرار گرفت.

در پایان مذاکرات عالی رتبه ازبکستان و ترکمنستان، اسناد دو جانبه همکاری بین دو کشور امضا شد.

«سردار بردی‌محمداف» و «شوکت میرضیایف» بیانیه مشترک را صادر کردند که در آن توافقات اصلی مندرج و وظایف بلندمدت مبنی بر گسترش بیش از پیش همکاری های همه جانبه و شراکت راهبردی بین ازبکستان و ترکمنستان تعیین شده است.

همچنین با حضور روسای جمهور 19 سند از جمله قرارداد گسترش همکاری های حمل و نقل- ترانزیتی، قرارداد همکاری در زمینه گردشگری، قرارداد مدیریت، حفاظت و بهره برداری عاقلانه از منابع آب رودخانه «آمودریا»، قرارداد برگزاری مسابقات مشترک طرح های ابتکاری علمی– تحقیقاتی، برنامه همکاری های اقتصادی و بازرگانی و توسعه تعاونی صنعتی برای سال های 2022 و 2025 میلادی امضا شد.

همچنین برنامه همکاری های علمی– فنی برای سال های 2022 و 2024 میلادی، برنامه همکاری بین وزارتخانه های امور خارجه برای سال های  2023 و 2024 میلادی، برنامه مراسم های اجرای عملی مفاد قرارداد بین دولتی در مورد ایجاد و تنظیم فعالیت مناطق تجارت مرزی- مرکز تجاری ازبکستان و ترکمنستان به امضا رسید.

علاوه بر این، اسناد گسترش بیش از پیش همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های شیمیایی، گمرک، ارتباطات ریلی، جنگل ها، امور موزه، دادگستری، سیاست جوانان، صدا و سیما و دیگر امضا شد.

همچنین پس از پایان مذاکرات شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان و سردار بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان در نشستی با نمایندگان رسانه های گروهی دیدگاه های خود را در مورد مذاکرات به اشتراک گذاشتند.

این دیدار با نمایندگان رسانه های گروهی، شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان و سردار بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان برگزار شد.

سردار بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان در پایان اولین روز از سفر رسمی خود به ازبکستان با حضور شوکت میرضیایف درختی را در کوچه میهمانان محترم این کشور غرس کرد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز