گلستان-ترکمن نیوز-  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان با انتقاد تند از رسانه های ترکمن که چرا رسانه های ترکمن در دفاع از حق و حقوق کشاورزان حاشیه اترک هیچ نمی نویسند تصریح کرد: کشاورزان آنجا مدیریت ریسک می کنند و کشت را با ریسک انجام می دهند.

mohajer 11b 300x225 - دکتر مهاجر از رسانه های ترکمن به خاطر دفاع نکردن از حقوق کشاورزان حاشیه اترک انتقاد کرد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن نیوز،   به نقل خبرگزار ترکمنهای ایران، دکتر مختار مهاجر رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان بعد از ظهر امروز سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: رودخانه اترک محور توسعه نوار مرزی در شمال استان گلستان است و در سالهای پیشین ۲۸۰ میلیون متر مکعب سهمیه آب گلستان از رودخانه اترک بود.

حق آبه گلستان دزدیده شده است!
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان خاطر نشان کرد: متاسفانه به دلیل کوتاهی مدیران چه در بخش های کشاورزی و آب و چه در مدیریت سیاسی استان در سالهای گذشته و احداث سد شیرین دره و آب بندان های متعدد در خراسان شمالی و خراسان رضوی در مسیر رود اترک حق آبه استان ما کاهش یافته و در واقع حق آبه گلستان دزدیده شده است و امروز در حاشیه اترک آب یک معضل شده است.
مختار مهاجر تصریح کرد:این موضوع می طلبید تا رسانه های ترکمن به کمک کشاورزان می آمدند و با بهره گیری از ظرفیت رسانه و آگاهی بخشی به افکار عمومی از حق و حقوق کشاورزان نوار مرزی و حاشیه اترک دفاع می کردند.
وی تاکید کرد: در این شرایط نباید بی تفاوت بود و برای جلوگیری از حیف و میل سرمایه های منطقه اکنون برای این میزان آبی که وجود دارد باید کاری انجام داد و برای ۲۵ هزار کشاورز زحمت کش که در حاشیه رودخانه اترک کار کشاورزی می کنند کمک کرد. ما با محوز شرکت آب منطقه ای عملیات انتقال و ایجاد شبکه آبیاری برای ۱۳۵۰ هکتار از اراضی پایین دره آق توقای و منطقه کرند انجام دادیم و در حال حاضر آب بندان کرند که ۵۰ هکتار وسعت دارد دارای آب است.
مهاجر با اشاره به اینکه آب رودخانه اترک فصلی است گفت: سال گذشته سدهای شمال استان دو بار پر شد ولی امسال ما این میزان بارندگی نداشتیم.

کشاورزان حاشیه اترک زبان گویا ندارند و رسانه ها هم هیچ نمی نویسند!
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان با انتقاد تند از رسانه های ترکمن که چرا رسانه های ترکمن در دفاع از حق و حقوق کشاورزان حاشیه اترک هیچ نمی نویسند تصریح کرد: کشاورزان آنجا مدیریت ریسک می کنند و کشت را با ریسک انجام می دهند.
وی تاکید کرد: می شود در حاشیه اترک مدیریت ریسک انجام داد و هر سه سال یکبار هم باران بیاید با استفاده از ذخیره آب آب بندان ها کشاورزی و درآمد کشاورزی داشت. در حال حاضر با پمپاژهای آب شرکت تعاونی صحرای سبز کرند در آب بندان های آنجا ۲ میلیون مترمکعب آب ذخیره شده است و با این میزان آب می توان سالی دوبار ۱۰۵۰ هکتار از زمین های کشاورزی حاشیه اترک را آبیاری کرد.
مختار مهاجر افزود:طرح های آب در نوار مرزی از محل اعتبارات مقام معظم رهبری انجام می شود و همه ما باید کمک کنیم تا این اعتبارات را جذب بکنیم و برای رونق و توسعه کشاورزی در نوار مرزی هزینه بکنیم و اگر این کار انجام نشود در واقع این پول از کیسه استان رفته است و قطعا هزینه کردن این اعتبارات حیف و میل سرمایه نیست بلکه بسیار برای کشاورزی در نوار حاشیه اترک کارایی دارد و تاثیر گذار است.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۲:۴۲

۱۰ بهمن ۱۳۹۶

کد خبر :

10760

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک