امروز : یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۱,۸۸۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    95950

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    14:14 | ۱۲ خرداد ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

21 300x150 - دوم‌ خردادِ سختترکمن نیوز:  شکور زیرک، کارشناس ارشد علوم‌سیاسی، در یادداشتی برای “راهبرد” نوشت:

با ردصلاحیت نامزدهای اصلاح‌طلب، شرایط فعلی اصلاح‌طلبان بسیار پیچیده‌تر شده است و در فرصت کوتاهی که تا انتخابات ریاست‌جمهوری در پیش دارند، بایستی راهکار مشخصی تبیین کنند.

ممکن است طیف‌هایی از اصلاح‌طلبان، با توجه به ردصلاحیت نامزدهای اصلاح‌طلب ترجیح دهند که با صندوق رای قهر کنند و نسبت به وقایع پیرامون بی‌تفاوت باشند.

این نگاه آثار شومی به جا خواهد گذاشت. چراکه با عدم مشارکت در انتخابات و قهر با صندوق رای، جریان رقیب به آسودگی پیروز انتخابات می‌شود (با مشارکت حداقلی مردم).

از طرفی، با پیروزی جناح اصولگرا، رشته‌های کم‌جان اصلاحات دوباره گسسته می‌شود و اگر در بدنه اصلاحات نفس و جانی باقی بماند، پس از گذشت هشت سال شاید بتواند به قدرت بازگردد و رشته‌های نحیف جریان اصلاحات را احیا کند.

قهر با صندوق رای صدمه بزرگی است؛ نه فقط به جربان اصلاح‌طلب، بلکه به همه ایرانیان.

در این میان و با ردصلاحیت نامزدهای اصلاح‌جو، ممکن است برخی از اصلاح‌طلبان تصور کنند که مسئولیت از آنها سلب شده و با یکسان شدن قدرت (دولت سیزدهم و مجلس یازدهم) دعواهای سیاسی و جناحی کمتر می‌شود و جریان اصولگرا با به دست گرفتن دولت سیزدهم و در اختیار داشتن مجلس یازدهم، دیگر نمی‌تواند برای حل مشکلات داخلی از جمله معیشت مردم و بی‌ثباتی قیمت کالاها در بازار و همچنین مسائل خارجی، جریان اصلاح‌طلب را مقصر قلمداد کند.

این تفکر، در ظاهر به مقبولیت اصلاح‌طلبان کمک می‌کند؛ چرا که جریان اصولگرا با یکسان‌سازی قدرت هم نمی‌تواند همه مسائل و موضوعات را به‌درستی حل کند.

ولی اگر در شرایط فعلی یعنی پس از ردصلاحیت اصلاح‌طلبان، تفکر مسئولیت نداشتن و یکسان‌سازی قدرت رشد کند؛ آسیب بزرگی به همه ما وارد خواهد شد.

شاید برخی از طیف‌های اصلاح‌طلب، گزینه قهر را رد کنند و در انتخابات شرکت کنند؛ بدون اینکه هدفی را مدنظر قرار دهند و یا بدون اینکه از عبدالناصر همتی و یا محسن مهرعلیزاده حمایت کنند.

این تفکر به لحاظ شکلی با گزینه اول فرق دارد؛ ولی نتایج این روش با نتایج گزینه اول یکسان خواهد بود و از حمایت نکردن و هدفمند رای ندادن، جریان اصولگرا نهایت بهره‌برداری می‌کند و پیروزی می‌شود.

طرح گزینه سوم اصلاح‌طلبان در شرایطی که نامزدهای اصلاح‌جو رد شده‌اند، شاید کمی دور از ذهن و رویایی باشد؛ ولی نتابج آن به مراتب از گزینه یک و دو بهتر است.

در این راهبرد، جریان اصلاحات همه تلاش خود را بایستی انجام دهد و با دست‌های خالی و همچنین زیر هجمه‌های ویرانی‌طلبان خارجی از یک سو و تخریب و فشارهای انحصارطلبان داخلی از سوی دیگر، حماسه دوم‌خرداد را در انتخابات۱۴۰۰ خلق کند.

خلق حماسه دوم‌خرداد، در شرایطی که دولت روحانی بعنوان دولت مورد حمایت اصلاح‌طلبان چندان کارنامه قابل قبولی ندارد، کار سختی است.

خلق حماسه دوم‌خرداد، در شرایطی که معلم بزرگ اصلاحات، سیدمحمد خاتمی، با آن شخصیت کاریزماتیک در صحنه انتخابات حضور ندارد، دور از ذهن است.

خلق حماسه دوم‌خرداد کار دور از انتظاری است، وقتی همتی و مهرعلیزاده شخصیت‌های چندان مطرحی نیستند و توان مقابله با جبهه مجهز و رسانه‌ای جناح رقیب را ندارند.

در کنار همه دشواری‌ها و موانعی که برای خلق حماسه دوم‌خرداد وجود دارد، طیف‌های اصلاح‌طلب بایستی در نظر داشته باشند که بدخواهان و ویرانی‌طلبان خارجی به خواسته خود که همان حذف جریان اصلاح‌طلب از پهنه سیاسی ایران است؛ نزدیک می‌شوند و از سوی دیگر، انحصارطلبان داخی هم به یکسان‌سازی قدرت نردیک‌تر شده‌اند.

حال کدام اصلاح‌طلب میهن‌دوست تمایل دارد که ویرانی‌طلبان خارجی و انحصارطلبان به خواسته خود دست پیدا کنند؟ به نظر می‌رسد با کنکاش وضعیت فعلی، بدنه جریان اصلاح‌طلب مقداری حساس‌تر می‌شود و نسبت به شرایط آینده مسئولانه‌تر می‌نگرد و خلق حماسه دوم‌خرداد را در ذهن تداعی خواهد کرد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز