امروز : سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    127585

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    12:57 | ۱۹ فروردین ۱۴۰۳

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

بالاجاده 300x150 - دولت و مجلس غافل از احوال مردمیادداشت- عبدالرسول جوادی بالاجاده- تورم افسارگسیخته و افزایش قیمت بی‌حساب و کتاب کالاهای مصرفی و مایحتاج عمومی جامعه به حدی رسیده است که توان تامین ضرورت‌های زندگی هم برای اقشار آسیب‌پذیر و هم طبقات بالاتر سخت شده است.

افزایش قیمت دلار و ارز تا مرز ۶۵ هزار تومان و سکه به مرز ۴۵ میلیون تومان، عاملی مهم برای تورم و افزایش قیمت‌ها شده‌ است .

آنچه کارشناسان اقتصادی اظهار نظر دارند این لجام گسیخته را لگامی نیست و توان مهار تورم و گرانی در ید دولت هم نیست و گویی بازار و اقتصاد کشور رها شده و هر کی به هر کی شده است.

ارزاق عمومی مردم،خدمات اجتماعی چون کرایه تاکسی‌ها و اتوبوس‌ها و تاکسی‌های اینترنتی و ده‌ها خدمت دیگر از جمله خدمات درمانی و پزشکی در سبد تورمی قرار گرفت و هر روز با شتاب و سرعت نور در پی سبقت از تدبیر و نظارت دستگاه‌ های متولی هستند .

در این آشفته بازار اقتصادی، گویا دولت و مجلس روزه سکوت اختیار کردند و اصلا علاقه‌ای به شنیدن اخبار واقعی بازار ندارند و مسئولان خود را سرگرم امور روزمره کردند و آنچه به باد فراموشی و غفلت قرار گرفته است “مردم” است .

آنهم در دولتی که به “دولت مردمی” و مجلسی که به ” انقلابی ” نام دارد.

گویا مسئولان ارکان اصلی حکمرانی “مردم”را فراموش کردند و هیچ عتاب، نظارت و پیگیری بر امور مغفول یافته کشور در بخش اقتصاد ندارند و عملا سوداگران و دلالان اقتصادی از این آشفته بازار سیاسی و از خواب زمستانی مسئولان، ماهی از آب گرفته و در فکر زر اندوزی و چپاول و دست‌اندازی به جیب مردم هستند .

هنوز بر سفره‌های مردم کشور از کارگر و کارمند افزایش حقوقی رخ ننموده که از بهمن تا کنون رشد قیمت خرید نیازهای اساسی سفره‌های خانوارها صعودی تا به ثریا رفته و چه پیش خواهد آمد.

حال اگر افرایش درصد ناچیز حقوق کارکنان و کارگران در برابر تورم جنونی بر سفره‌ها اعمال شود آن وقت است که تورم سرعت نور را خواهد پیمود و دوباره و چند باره شاهد افزایش قیمت‌ها خواهیم بود.

هنوز گرمای مشارکت ۴۳ درصدی مردم در انتخابات اسفند ۱۴۰۲ و به به و چه چه مسئولان در همه رده‌ها از تن برون نرفته بود، که به این زودی و سادگی رکن اصلی حکمرانی “مردم” به فراموشی یا غفلت و خواب عمیق سپرده می‌شود.

آن هم در مقطعی که مردم در ۲۲ بهمن،۱۱ اسفند، روز قدس و تشیع شهدای عزیز مقاومت و امنیت چون کوه استوار برای دفاع همه جانبه در کنار دولت و گوش به فرمان ولی بودند،

که مهر خاموشی بر لبان نمایندگان مجلس شورای اسلامی از این بی‌تدبیری و ناکارآمدی برخی از دولتمندان و مسئولان دستگاه‌ها که غافل در انجام وظایف، نظارت و عامل اصلی این شرایط بحرانی در اقتصاد کشور می‌باشند،خورده است و حاضر نیستند نمایندگان خانه ملت از مسئولان مطالبه‌گری نمایند و همچنان یا در هیاهوی جشن پیروزی انتخاب مجدد به خانه مردم هستند و یا سرافکنده از عدم توفیق در لاک خود فرو رفته و نام و نشانی از آنان نیست .

شان، قدر و منزلت مردم ایران عزیز این همه بی‌توجهی و غفلت نیست که برای تکه‌ای نان و حداقل خدمات اجتماعی و سفره‌های خانوارها اینگونه عذاب آور نوش کنند و هیچ اثری بر رفتارهای سیاسی و مطالبه گری مسئولان نگذاشته باشد .

آیا دولت مردمی و مجلس انقلابی، این افسارگسیختگی و جنون تورم را توان مهار ندارند؟

آیا بهتر نیست دولتمندان و مجلسیان، بجای بیان گزارش‌های عجیب و غریب “مقام آوری در سرمایه گذاری در ۱۶ سال گذشته و راه اندازی سامانه های ثبت اطلاعات و شفافیت و….که مهر تایید عملکرد اقتصادی دولت از سوی رئیس جمهور” اعلام می‌شود، نباید نیم نگاهی هم به ریشه ها و عامل اصلی این آشوب اقتصادی که اگر مهار نشود جنون تورمی را در پی خواهد داشت بیاندازند و برخوردی قاطع و قانونی داشته باشد.

آیا مجلس انقلابی توان اعمال نظارت قانونی بر عملکرد مسئولان را ندارد و توان استیحضاح و سوال و ..از مسببین اصلی این آشفته بازار را ندارند؟

پس دلیل این همه روزه سکوت برای چیست؟

اندکی مجال برای بیان و ذکر همه بی تدبیری‌ها و ناکارآمدی‌های برخی از مسئولان نیست و هر بخشی از مدیریت کتابی قطور از غفلت‌ها و ناکارآمدی ها و گاها فساد سیستمی ‌نهفته است که مردم با اشارت و نکته‌ای از آن بدست می آورند که عمق فاجعه مدیریتی و عدم نظارت و ناتوانی و ناکارآمدی دولتمندان تا به کجاست ؟

حال خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل ..

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز