امروز : شنبه ۰۸ مهر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

داستان کوتاه:

دوست سکولار من!

  • کد خبر :

    71078

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    17:19 | ۱۹ اسفند ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

دوست سکولار من - دوست سکولار من!تورکمن نیوز:  یک ترم با او هم اتاقی بودم، پسری ساکت و آرام و در درس هایش نیز موفق بود؛ به قول معروف یکی از بچه سوسول های دانشگاه!!! باری به هر جهت دوستی و رفاقت در جمع کوچک ما شکل گرفته بود و هر از گاهی هم با یکدیگر مباحثه می کردیم،

غروب پنجشنبه بود و نماز مغرب را به جماعت خواندیم، سعید یکی دیگر از هم اتاقی های ما رو به محمد نمود و گفت:
– پسر، چی شده؟ نماز نمیخونی؟!
محمد در جواب او گفت که عیسی به دین خود و موسی به دین خود، با من چکار دارید؟! اینجا بود که من دخالت کرده و گفتم:
– دین عیسی و موسی اسلام بوده است، سعید از روی دلسوزی به تو گفت و امر به معروف و نهی از منکر از فرائض هر مسلمانی می باشد، همچنان که نماز و روزه جزو فرائض است.

پدر محمد، روحانی برجسته ای در منطقه خودشان بود، سعید دوباره رو به سویش کرد و پرسید: پدرت که عالم هست و خودت هم انقدر زرنگی، چرا نسبت به مسائل دینی پایبندی نداری؟! محمد که گویی درد بزرگی در درون سینه اش بود، روی تخت نشست و شروع نمود به تعریف از دموکراسی و سکولاریسم، او عامل عقب ماندگی جوامع مسلمان در عصر حاضر را مسئله حکومت های بر پایه دین می دانست، از آزادی در جوامع غربی سخن ها که نگفت، در این بین من نیز به او گفتم که جامعه ما یک جامعه مسلمان است و اسلام نیز قوانین خاص خود را دارد، اما او بر این جمله که دین برای خدا و بنده است و حکومت برای مردم است اصرار می ورزید، در این هنگام بود که به او گفتم:
-مردم ما مسلمان هستند و خود را مومن میدانند،پس از اصول اسلام است که باید قانون،قانون الهی باشد!پس باز حکومت باید به اسلام حکم کند!

میدانستم این حرف ها، سخنان خود وی نیستند بلکه تحت تاثیر کانال ها و شبکه های متعددی که در رسانه ها مشغول تبلیغ این تفکرات هستند قرار گرفته، او با افتخار می گفت من یک فرد سکولار هستم ولی اسلام را نیز در جنبه های شخصی قبول دارم، سعید خیلی احساساتی بود و وقتی این حرف محمد را شنید گفت:
– تو جنبه شخصیش رو هم انگار قبول نداری و گرنه نمازت رو میخوندی!!!

سعید را به آرامش دعوت نمودم و به محمد گفتم، اصلا میدونی سکولاریسم یعنی چی؟بنیانگذار این فکر کی بوده؟میدونی بسیاری از علما قائلین به این تفکر رو تکفیر کردن؟ معلوم بود که چیزی از این مسائل نمیدونست ولی باز هم از روی لجبازی گفت خوب‌، الان ۱۴۰۰ سال از صدر اسلام گذشته است ،و قوانین اسلام به درد روزگار ما نمیخورد! بهش گفتم اگه ملاک تاریخ و عقبه فکری هست اکنون ۲۵۰۰ سال از تولید فکر دموکراسی در آتنِ یونان گذشته است ،پس دیگر کاربردی ندارد!

ادامه دارد…

✍️ نویسنده: آرمان خرمالی (قسمت اول)

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز
احسان تولز