امروز : یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۳,۷۱۰

ریال

|

دمای هوای شهر

مرکزی 1 - دوره روابط گرم کشورهای آسیای مرکزی در حال پایان استترکمن نیوز:  رئیس مرکز ابتکارات مطالعاتی «معنی» گفت: دوره گرمی در روابط بین کشورهای آسیای مرکزی که ۴ سال پیش آغاز شده، در حال پایان است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛«بختیار ایرگاش‌اف» اظهار داشت: ازبکستان مخالف احداث یکی از بزرگترین نیروگاه برق آبی جهان «راغون» با سدی به ارتفاع تقریباً ۴۰۰ متر است. اگر آن احداث شود، کشورهای پایین دست آب با مشکل بسیاری مواجه خواهند شد.

وی افزود: امروز در برابر اعتراض ازبکستان برای ساخت این نیروگاه برق آبی، فقط وعده «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان را داریم که طی ۸ سال مخزن نیروگاه «راغون» پر از آب شود تا برای کشورهای پایین دست مصرف کننده آب هیچ مشکلی ایجاد نکند.

این کارشناس اظهار داشت: با توجه به سابقه وعده‌های شفاهی مقامات کشورهای مختلف در ادوار گذشته حتی در قول افراد بسیار محترم نیز شک و تردید وجود دارد.

ایرگاش تاکید کرد: بیشتر به تعهدات حقوقی الزامی برای همه طرف‌ها مندرج در قرارداد بین المللی و اعمال تحریم‌ها برای نقض آنان اعتماد دارم. نه تنها برای تحلیلگران بلکه برای همه افراد مشهود است که دوره گرم روابط کشورهای منطقه که ۴ سال پیش آغاز شده، در حال پایان است.

به گفته «ایرگاش‌اف»، روابط گرم بین دولت‌ها با مشکلات و مسایل حل نشده، با وزش بادی سرد از بین می‌برند.

رئیس مرکز ابتکارات مطالعاتی «معنی» در پایان اظهار داشت: کندی پروسه تعیین و علامت گذاری مرزهای ازبکستان و قرقیزستان یکی از نخستین زنگ‌های خطر است.

 

گردآوری: گروه بین الملل ترکمن نیوز
https://turkmensnews.com
منبع:farsnews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز