امروز : چهارشنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

Dylber TN 300x300 - دلبر، اسب محبوب میدان‌های مسابقه اسبدوانی از پا در آمد/ یادداشتی کوتاه از این اسب بزرگمجموعه اسبدوانی – تورکمن‌نیوز – اوج هیجان در کمتر از یک دقیقه! صدای پای اسب‌های مسابقه که چهار نعل با سرعت تمام به خط پایان نزدیک می شوند با تشویق و سر و صدای حاضرین هیجانی بی حد و مرز بوجود می آورد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن، چابکسوران به مانند پادشاهان سوار بر اسب می تازند و مالکان اسب ها که به دارایی خود به مانند فرزندی می نگرند. این ها تنها گوشه ای از زیبایی های میدان اسبدوانیست. اسب، این حیوان نجیب! موجودی که بیش از هر حیوان دیگری در سینما و ادبیات نقش داشته است. از جالی اسب لوک خوش شانس تا تندر زورو و مشکی و حتی رخش رستم. اسب حیوانیست که باید با او به مانند نجیب زادگان برخورد کرد. حیوانی که خیلی سریع عاشقش خواهید شد. معشوقی که باید همواره ناز (تیمار) شود تا بداند، قدرش را می دانند. گاهی برای صاحبان و طرفدارانشان ناز می کند و گاهی هم دلبری…

 

مادیانی که دلبری کرد…
دلبر… اسبی که می‌توان او را ماشین مسابقه نامید. زیبا و پر ابهت بود. در دنیای اسبدوانی، اسبی که از پیوند قهرمانان مسابقات بدنیا آمده باشد احتمال موفقیت زیادی در عرصه میدان رقابت خواهد داشت. دلبر نیز شجره ای قوی به همراه داشت. او کُرّه لنسکوی و سلیقه بود. لنسکوی و سلیقه نیز هر کدام به نوبه خود کُرّه های بزرگترین سیلمی های تاریخ اسبدوانی ایران بودند.

اولین مالک دلبر خسرو دریانی بود و در اوایل سه سالگی توسط مرحوم علی محمد نادرزاده پیشکسوت عرصه اسبدوانی خریداری شد. در اواخر سه سالگی این اسب بالغ بر 90 امتیاز کورسی کسب کرد که در آن زمان رکورد محسوب می شد و جالب اینجاست که همواره با وزن سوارکار 58 کیلو که در آن زمان حداکثر وزن یک چابکسوار می توانست باشد در میادین شرکت می نمود. دلبر در تمامی کورس هایی که به میدان رفت به غیر از 4 کورس به مقام رسید و رقیبان قدری همچون ویس بابا، درفام، کوپال، التهاب، سونیک، تندرو، بارآل و لاله را در مسافت های مختلف شکست داد.

از این حیث در بین مردم اسب دوست ترکمن صحرا محبوبیت خاصی داشت. این مادیان بزودی بیش از 130 امتیاز کورسی کسب کرد که در زمان خود عنوان پر امتیاز ترین مادیان کورسی تاریخ ایران را به بدست آورد. دلبر در اوایل 5 سالگی از کورس بازنشسته و از سیلمی لوهنگرین آبستن و کُرّه زیبا و سرعتی بنام دلتکین را به دنیا آورد. دلتکین بار دیگر نام دلبر را بر سر زبان ها انداخت و در گروه یک کورس می تاخت. دلبر پس از دلتکین کُرّه های دیگری از جمله دلسان از سلتیک سایلنس و اسکورت از المرام ، دلفام از سلتیک سایلنس ، آناگل از بدازآی وانا بی را به دنیا آورد. در سالهای اخیر این مادیان به بیماری لامینایتیس مبتلا شد و در نهایت در روز جمعه، ششم مردادماه سال 96 با شدت یافتن این بیماری از پا درآمد.

نویسندگان:سلیمان نادرزاده و بهزاد گل چشمه

گروه خبری تورکمن‌نیوز – اخبار ترکمن‌های ایران

https://telegram.me/TurkmensNews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز