امروز : سه شنبه ۰۱ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

و سکه در مسیر نزول قیمت 300x194 - دلار و سکه در مسیر نزول قیمتاخبار اقتصادی– ترکمن نیوز- روزگذشته دلار آمریکا براحتی وارد کانال یازده هزار تومان شد و به همراه سایر ارزها راه کاهش قیمتها را در پیش گرفت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، در پی ادامه دار شدن کاهش قیمتها در بازار ارز و طلا،قیمتها در روزگذشته روند نزولی را همچنان ادامه دادند بطوریکه تا لحظه تنظیم خبر هر سکه امامی به زیر سه میلیون و ششصد هزار تومان و هر دلار آمریکا هم به مرز 11هزار و 200 تومان رسید.

کاهش قیمتها در بازار ارز و طلا از هفته گذشته آغاز شده است بطوریکه در اوایل هفته گذشته قیمت دلار در مرز 14 هزار تومان و بهای هر قطعه سکه طرح جدید هم بیش از چهار میلیون و سیصد هزار تومان دادو ستد می‌شده است،اما طی این هفته با ادامه دار بودن روند کاهش قیمتها در این بازار دلار آمریکا به راحتی کانال 11 هزار تومان را شکست و سکه هم به کانال سه هزار تومان وارد شد.

رئیس کل بانک مرکزی روزگذشته در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: کاهش قیمت دلار تا جایی که فعالان اقتصادی و بازار اراده کنند، ادامه دارد و امیدواریم با تعادل بین عرضه و تقاضا این روند تداوم یابد.

عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: پایه و اساس بازار نشان می‌دهد که ارز به سمت تعادل حرکت می‌کند و این روند خوب است. وی ادامه داد: کشور باید وارد رونق شود و با روندی که در نرخ تورم و نرخ ارز می‌بینیم، امیدوارم مسائل بهتر شود.

رئیس بانک مرکزی با بیان اینکه روند بازار ارز خوب است، افزود: صادرکنندگانی که به آنها معافیت دادیم ارزهای خود را عرضه می‌کنند که این کار در بازار تاثیر دارد و ان شاء الله بازار به تعادل واقعی می‌رسدهمتی از مردم خواست به ارز به عنوان یک دارایی و ابزار سرمایه گذاری نگاه نکنند.
* اطلاعیه ارزی بانک مرکزی
همچنین روزگذشته بانک مرکزی نیز طی اطلاعیه ای از صادرکنندگان درخواست کرده است ارز صادراتی خود را تنها به مراکز رسمی بفروشند.

بانک مرکزی اعلام کرد: صادرکنندگان کشور برای جلوگیری از سوء استفاده دلالان، ارز حاصل از صادرات خود را به بانک‌ها، صرافی‌های بانکی و سایر صرافی‌های مجاز عرضه کنند.

بانک مرکزی اعلام کرد: صادرکنندگانی که به موجب دستورالعمل صادره، مجاز به برگشت و فروش ارز حاصل از صادرات به صورت اسکناس یا حواله به نرخ بازار شده‌اند؛ برای جلوگیری از سوء استفاده دلالان، ارز حاصل از صادرات خود را به بانک‌ها، صرافی‌های بانکی و سایر صرافی‌های مجاز عرضه کنند.

این بانک در راستای تمهیدات لازم به منظور برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور از صادرکنندگانی که به موجب دستورالعمل صادره مجاز به برگشت و فروش ارز حاصل از صادرات به صورت اسکناس یا حواله به نرخ بازار شده‌اند خواست ارز حاصل از صادرات خود را در بانک‌ها و صرافی‌های مجاز عرضه کنند و در این خصوص تمام بانک‌ها، صرافی‌های بانکی و سایر صرافی‌های مجاز، آماده خرید ارز صادراتی آنها هستند.

گفتنی است در صورت وجود هرگونه سؤال یا ابهامی درخصوص موارد فوق، شماره تلفن‌های ۲۹۹۵۳۷۴۹ و ۲۹۹۵۳۷۴۷ معرفی می‌شود.شایان ذکر است بانک‌ها و صرافی‌های خریدار ارز از صادر کنندگان مکلفند نسبت به ثبت ارز خریداری شده در سامانه سنا جهت رفع تعهد صادر کننده به برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد اقدام نمایند.
* هراس دلالان از کاهش بیش از پیش قیمت‌ها
واکنش بازار به کاهش نرخ دلار و ورود به کانال ۱۱هزار تومان اگر چه صرافی‌ بانک‌ها را هم غافلگیر کرداما اکنون دلالان نگران ازافت بیشتر نرخ باز هم سروکله شان پیدا شده است اما این بار برای فروش.

بر اساس این گزارش، ساعات ابتدایی آغاز معاملات ارزی در بازار تهران، حال و هوای فردوسی با جنب و جوش برخی دلالان همراه شده بود. به نحوی که همچون روزهای شلوغی که بسیاری از افراد برای معاملات سوداگرایانه در بازار ارز سری به میدان فردوسی می‌زدند و بساط خود را تا چهار راه استانبول نیز پهن می‌کردند، دیروز هم چنین تحرکاتی می‌شود البته با دو تفاوت مهم؛ اول اینکه هیجان دلالان، ناشی از خوشحالی نیست و بیشتر ناشی از نگرانی است؛ و دوم آنکه دلالان این بار برای فروش آمده اند نه خرید.اواخر روز سه شنبه دلار با ورود به کانال ۱۱ هزار تومانی ، نرخی را تقریباً مشابه مرداد ۹۷ رقم زد.
اگر چه نمی‌توان نقش سیاست گذاری ارز کشور در بازگشت آرامش به این بازار را نادیده گرفت اما از یک جایی به بعد دیگر این دلالان و معامله گران هستند که با دنده معکوس در بازار ارز شرایط را به نحوی پیش می‌برند که تقاضا روز به روز به عرضه نزدیک تر شده و نرخ به سمت منطقی تری پیش برود به نحوی که اکنون عرضه بر تقاضا پیشی گرفته است و برخی صرافان حتی خرید ارز از مردم هم انجام نمی‌دهند.
دلالانی هم که در این فضا به معامله می‌پردازند چشم انداز روشنی از خریدها ندارند و بیشتر تأمین کننده تقاضا هستند؛ حال آنکه حتی در مواردی مجبور می‌شوند نرخی ارزان تر از صرافی‌ها را به مشتری ارائه دهند تا بلکه کسب و کارشان زنده بماند.

در این میان بانک مرکزی هم اعلام کرده که هر گونه خرید و فروش ارز خارج از سنا و صرافی‌های مجاز، غیرقانونی بوده و به منزله قاچاق به حساب می‌آید. همین موضع، در کنار منطقی شدن نرخ در صرافی‌ها مردم را به سمت خریدهای رسمی سوق داده است.

دیروز در جریان معاملات بازار آزاد، نرخ نسبت به روز سه شنبه باز هم کاهش داشته است و در کف قیمتی ۱۱ هزار و 500 تومانی معامله می‌شد. اگرچه فعالان بازار بر این باور هستند که نرخ باز هم کاهش می‌یابد. اما نکته حائز اهمیت در این میان پاساژ افشار است. همان پاساژ معروفی که نرخ‌های سوداگرایانه اگر از داخل آن بیرون نمی‌آمد اما میدانگاه روبرویش جولانگاهی برای دلالان شده بود اما اکنون این منطقه سوت و کورترین منطقه در بازار فردوسی تهران است.

معامله‌ای در آن صورت نمی‌گرفت و نیروی انتظامی با پارچه نوشته ای دورتادور این میدانگاه را محصور کرده بود؛ یعنی دیگر جایی برای دلالان نیست.در این پارچه نوشته از طرف دادستانی تهران، فرماندهی انتظامی تهران بزرگ و بانک مرکزی ج. ا.ا عنوان شده بود:بدین وسیله به اطلاع کلیه هموطنان گرامی می‌رساند به منظور صیانت از منافع ملی، حسب الامر مراجع ذیصلاح، طرح برخورد جدی با اخلالگران نظام ارزی کشور در دستور کار قرار گرفته است. از این رو براساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، انجام هر گونه خرید، فروش و حواله ارز خارج از سیستم بانکی و صرافی‌های مجاز بانک مرکزی تخلف محسوب شده و در صورت مشاهده با مرتکبین براساس قانون، رفتار خواهد شد.بررسی میدانی خبرنگار حکایت از آن داشت که کرکره‌های تمامی مغازه‌های پاساژ افشار پائین کشیده شده‌اند و هیچ یک از صرافی‌ها مشغول به کار نیستند و پاساژ به حالت تعطیل درآمده بود؛ البته چند دستگاه موتورسیکلت و تعدادی از افراد در محوطه آن به چشم می‌خوردند.
بر اساس این گزارش،در جریان معاملات روز چهارشنبه ۷ آبان‌ماه، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۳ میلیون و 650 هزار تومان شد.در جریان معاملات چهارشنبه ۷ آبان ماه، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم سه میلیون و 330 هزار تومان، نیم سکه ۱ میلیون و 800 هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و 50 هزار تومان و سکه یک گرمی 600 هزار تومان شد.هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۲۱۳ دلار و ۹۰ سنت و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۳۴۴ هزار تومان بود.

 

منبع: مردم سالاری

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز