امروز : جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    42066

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    13:59 | ۲۶ آذر ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

20180221161523 thumbnail 770x470 300x187 - دلار به زیر مرز روانی رفتاخبار اقتصادی– ترکمن نیوز- روز گذشته، قیمت دلار برای اولین بار پس از ۵ ماه زیر مرز ۱۰ هزار تومانی به کار خود پایان داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، در دومین روز هفته، بازار معاملات خود را با کاهش قیمت آغاز کرد و به سرعت مظنه دلار زیر مرز ۱۰ هزار تومانی اعلام شد. در اواسط روز حتی برخی فعالان عنوان کردند، دلار در محدوده ۹ هزار و ۷۵۰ تومان در کف بازار معامله شد. با این حال، از حدود ساعت یک ظهر جهت بازار تغییر کرد ولی حداقل تا ساعت ۴ بعدازظهر نتوانست به بالای مرز ۱۰ هزار تومانی بازگردد.

دلار در نهایت بعدازظهر دیروز روی قیمت ۹ هزار و ۹۵۰ تومان قرار گرفت. این قیمت ۲۵۰ تومان کمتر از روز شنبه بود و موجب شد این ارز به کمترین قیمتی برسد که از اواسط مرداد ثبت شده بود. به گفته فعالان، کاهش قیمت دلار به مرز پایین‌تر با سیگنال بازارساز صورت گرفت. به گفته آنها، صرافی یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های دولتی، در ابتدای روز یکشنبه قیمت فروش دلار را در کانال ۹ هزار تومانی قرار داد و این سیگنال موجب شد که میزان فروش ارز در میان معامله‌گران کف بازار نیز افزایش پیدا کند. به گفته برخی بازیگران ارزی، اهمیت قیمت‌گذاری بازارساز در کانال ۹ هزار تومانی از آن جهت بیشتر بود که هفته گذشته زمانی که قیمت در بازار آزاد به زیر مرز ۱۰ هزار تومانی رفت، بازارساز قیمت خود را در کانال ۱۰ هزار تومانی نگه داشت. امری که موجب شده بود افراد عادی برای فروش ارز خود به صرافی‌های بانکی مراجعه کنند که با قیمت بالاتری نسبت به قیمت بازارساز اقدام به خرید می‌کردند. با این حال، روز گذشته بازارساز سیاست متفاوتی را اتخاذ کرد، عاملی که فروش‌های ارزی را افزایش داد. به گفته برخی فعالان، نزول دلار به زیر مرز ۱۰ هزار تومانی موجب شد که یک بار دیگر در برابر شماری از صرافی‌های دولتی صف فروش شکل بگیرد. علت این موضوع آن بود که صرافی‌های دولتی نسبت به دلالان با قیمت‌های بالاتری دلار را خریداری می‌کردند. بیشتر دلالان در روزهای اخیر از خرید دلار متضرر شده‌اند و همین موضوع موجب شده است که در خرید ارز احتیاط بیشتری کنند. این احتیاط در قیمت‌های پیشنهادی که دلالان برای خرید به مردم عادی می‌دهند، قابل‌مشاهده است. به‌عنوان مثال، زمانی که دلار در کانال ۹ هزار و ۹۰۰ تومانی قرار داشت، دلالان به ندرت با قیمت‌های بالای ۹ هزار و ۷۰۰ تومان حاضر به خرید بودند. این در حالی بود که یکی از صرافی‌های منتخب بازارساز، قیمت خرید خود را ۹ هزار و ۹۳۰ تومان درج کرده بود.

در کنار نوع‌نرخ‌گذاری بازارساز، عامل دیگری که در روز گذشته به افت قیمت دلار کمک کرد، نزول نرخ حواله درهم بود. به گفته فعالان، قیمت حواله تا مرز ۲ هزار و ۷۰۰ تومانی پایین رفت و با افت خود تا حدی انتظارات معامله‌گران بازار داخلی را تحت‌تاثیر قرار داد. قیمت حواله درهم و دلار با یکدیگر رابطه مستقیم دارند و به طور سنتی بازیگران بازار انتظار دارند، افت نرخ حواله درهم با کاهش بهای دلار در بازار داخلی دنبال شود. به گفته فعالان عرضه مناسب صرافی‌های منتخب بازارساز و خروج تقاضای احتیاطی از بازار موجب شده است که انتظارات افزایشی کاهش یابد و قیمت به سطوح قیمتی عقب‌نشینی کند که بسیاری از معامله‌گران انتظار آن را نداشتند. در این شرایط، برخی معامله‌گران باور دارند، قیمت دلار به مرز بسیار حساسی رسیده است.

از نظر کاهشی‌ها، در‌صورتی‌که بازارساز با همین سطح عرضه خود را ادامه دهد، امکان نزول دلار حتی تا ابتدای مرز ۹ هزار تومان نیز وجود دارد. حتی عده‌ای انتظار افت دلار تا سطح ۸ هزار تومانی را دارند. در این شرایط، برخی از کارشناسان از این موضوع ابراز نگرانی می‌کنند که ممکن است بازارساز توان حمایت از سطوح یاد شده را نداشته باشد و نوسان‌گیران بتوانند با افزایش خریدها بازار را با افزایش نوسان مواجه کنند. بیشتر کارشناسان بر این نکته تاکید دارند که آنچه در بازار اهمیت بیشتری دارد ثبات قیمت‌هاست نه سطوح قیمتی. از نظر کارشناسان، در‌صورتی‌که قیمت برای مدتی طولانی در یک بازه نوسان کند، خود به خود بخش دیگری از ارزهای خانگی به بازار بازخواهد گشت و بازارساز می‌تواند با هزینه ارزی کمتری از منابع خود، شاهد افت قیمت‌ها به سطوح پایین‌تر باشد. البته آنچه در سطح کلی‌تر اهمیت دارد این است که نرخ ارز در سطوحی قرار بگیرد که نیازهای اقتصادی کشور را بدون آسیب به سایر متغیرهای کلان مانند تورم و رشد اقتصادی، پاسخ دهد.

روز گذشته همزمان با نزول دلار، قیمت یورو نیز کاهش یافت. دیروز یورو ۳۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و روی عدد ۱۲ هزار تومانی قرار گرفت. همچنین یورو مسافرتی نیز دیروز کاهش یافت. بر اساس اعلام بانک‌ها، دیروز هر یورو مسافرتی ۱۱ هزار و ۵۳۰ تومان قیمت داشت که این رقم با احتساب کارمزد به حدود ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان می‌رسید. قیمت یورو مسافرتی روز شنبه به حدود ۱۲ هزار تومان رسیده بود.هم راستا با نزول دلار به مرز پایین‌تر، سکه تمام بهار آزادی نیز روند کاهشی خود را ادامه و ۱۰۰ هزار تومان دیگر از ارزش خود را ازدست داد تا به قیمت ۳ میلیون و ۴۱۰ هزار تومان برسد. سکه در ابتدای هفته نیز ۱۳۰ هزار تومان کاهش قیمت را تجربه کرده بود. سقوط فلز گرانبهای داخلی در ۲ روز اخیر موجب شد که به کمترین قیمت از ۱۶ مرداد برسد. در روز سقوط سکه تمام بهار آزادی، هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز تا مرز ۳۰۰ هزار تومانی عقب‌نشینی کرد. هر گرم طلای ۱۸ عیار روز گذشته ۶ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و روی عدد ۳۰۰ هزار تومان قرار گرفت.

نظر رئیس اتحادیه در مورد قیمت طلا و شب یلدا

رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر، نقره و سکه تهران گفت: مناسبت‌هایی همچون شب یلدا در افزایش تقاضای بازار تاثیری ندارد.ابراهیم محمدولی در گفت‌وگو با «ایسنا» اظهار کرد: در سال‌های گذشته به بهانه‌های مختلف همچون اعیاد و مناسبت‌هایی همچون شب یلدا حجم خرید در بازار طلا افزایش می‌یافت، اما در سال‌جاری افزایش حجم خرید مصنوعات طلا و سکه با نزدیکی به اعیاد و جشن‌ها آن‌چنان پررنگ و قابل‌توجه نبوده است.رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر، نقره و سکه تهران اظهار کرد: نوسان قیمت دلار، طلا و سکه در ماه‌های اخیر عاملی شده تا مردم به آینده و قدرت خرید خود اعتماد نداشته باشند که این موضوع از خرید و فروش در بازار طلا و سکه کاسته است.وی با تاکید بر اینکه کاهش حجم خرید و فروش، بازار را به سمت رکود برده است، خاطرنشان کرد: طلا در کنار جنبه زینتی، دارای جنبه سرمایه‌گذاری نیز هست و در روزهای اخیر میزان خرید مردم برای رفع نیاز شب یلدا به شدت کم بوده است.

محمدولی در پاسخ به این سوال که خریدهای اخیر معطوف به سکه یا مصنوعات طلا است، گفت: خریدهای صورت‌گرفته در روزهای اخیر که شب یلدا نیز در پیش است، معطوف به مصنوعات کادویی ظریف بوده که در سال‌های اخیر با کاهش قدرت خرید مردم از وزن مصنوعات کادویی بسیار کاسته شده است. رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر، نقره و سکه تهران تصریح کرد: طلاهای سنگین و مصنوعات به اصطلاح پرکار، در ویترین‌ها انباشته شده و تقاضایی برای آنها وجود ندارد.وی خاطرنشان کرد: طراحان صنف طلا و جواهر با توجه به اعیاد و مراسم مصنوعات خود را طراحی می‌کنند که در حال حاضر طراحی‌های داخلی تماما نیاز بازار و مشتریان را رفع می‌کند اما ناگفته نماند که به واسطه رکود بازار طلا، طراحان و تولیدکنندگان آنچنان رغبتی برای فعالیت ندارند.

 

منبع: afkarnews.com

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز