امروز : شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

تاقیر مراوه تپه 4 300x202 - «دشت تاقیر» شهرستان مراوه تپه تشنه لب نگاه به تدبیر مسئولین دارد+عکسترکمن نیوز – انصافا مردمان مرزنشین ترکمنصحرا بسیار مسئولیت‌پذیر و صبور هستند اما چرا مسئولین تدبیری برای رگ‌های خشک اراضی وسیع شهرستان مراوه‌تپه نمی‌اندیشند تا مردم رنج دیده گلستان به اعتماد خود دلگرم شوند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ “به نقل از خبرگزاری فارس” ایستگاه پمپاژ آب «دشت تاقیر»* در شهرستان مراوه تپه 10 سال پیش با اعتباری بالغ بر 300 میلیارد ریال نیمه کاره رها شده است و با کمی تدبیر و کمی اعتبار می‌توان آن را به بهره‌برداری رساند.

این ایستگاه پمپاژ که در ۹ کیلومتری «دشت تاقیر» واقع شده ظرفیت بسیار با ارزشی است تا این منطقه خشک را با آب رودخانه اترک به «دشت سبز» تغییر دهد.

تاقیر مراوه تپه 1 300x202 - «دشت تاقیر» شهرستان مراوه تپه تشنه لب نگاه به تدبیر مسئولین دارد+عکس

با کمی محاسبه با توجه به بالا رفتن نرخ دلار در کشور تخمین زدن اعتبار بالای این ایستگاه که شاید در این برهه زمانی اگر استارت می‌خورد رقمی بالغ بر 1000 میلیارد تومان رادربر می‌گرفت، اما این ایستگاه پمپاژ با 30 میلیارد تومان تاسیس شده و در نقطه پایانی راه‌اندازی نگاه به تدبیر استاندار و نماینده شهرستان دارد.

به گفته سرپرست فرمانداری شهرستان مراوه‌تپه: با تکمیل این پروژه می‌توان بیش از ۱۲۰۰ هکتار اراضی را در حوزه روستای «آق توقای» آبیاری کرد.

برخی کشاورزان منطقه با آغاز پروژه ایستگاه پمپاژ آب سرمایه گذاری کرده حدود۳۰۰ هکتار از اراضی خود را لوله‌کشی کرده برای آبیاری قطره‌ای آماده کرده‌اند و چشم براه رسیدن آب هستند.

تاقیر مراوه تپه 3 300x202 - «دشت تاقیر» شهرستان مراوه تپه تشنه لب نگاه به تدبیر مسئولین دارد+عکس

راه‌اندازی این ایستگاه باعث رونق کشاورزی در منطقه لم‌یزرع دشت خشک (دشت تاقیر) خواهد شد و بالا رفتن اشتغال و درآمدزایی امید به زندگی و نشاط را برای مردم منطقه به دنبال خواهد داشت.

با سرسبز شدن منطقه دامداری نیز رونق خواهد گرفت و حتی زمینه راه‌اندازی پرورش ماهی نیز فراهم شده منطقه سبزی در اطراف آرامگاه شاعر و عارف بزرگ ایرانی ترکمن «مخدومقلی فراغی» که در روستای «آق توقای» واقع شده است ایجاد خواهد کرد.

بندان خاکی 300x202 - «دشت تاقیر» شهرستان مراوه تپه تشنه لب نگاه به تدبیر مسئولین دارد+عکس

بندخاکی ۵۰۰ هزار مترمکعبی در این منطقه خشک ایجاد شده است

بر اساس این گزارش بندخاکی 500 هزار مترمکعبی در این منطقه خشک ایجاد شده است که با راه‌اندازی ایستگاه پمپاژ آب می‌توان این سد خاکی را آبگیری کرد و برای مصارف کشاورزی و پرورش ماهی استفاده کرد.

مرزداران غیور این خطه از استان گلستان نگاه به تدبیر نماینده مجلس و استاندار دارند چرا که تنها با حرف نمی‌توان آلام خشکیده دردهای بی‌آبی را درمان کرد و اقدام عاجل می‌طلبد تا با جریان انداختن آب در رگ‌های خشکیده این اراضی اعتماد و دلگرمی مردم را افزایش داد و اقتصاد و معیشت مردم را رونق بخشید.

تاقیر مراوه تپه 2 300x202 - «دشت تاقیر» شهرستان مراوه تپه تشنه لب نگاه به تدبیر مسئولین دارد+عکس

*«دشت تاقیر» معنی لغوی این کلمه دشت خشک و کویری است و این منطقه به دشت وسیعی در بین دوروستای مرزی آق توقای و نارلی آجی سو اطلاق می‌شود که از توابع شهرستان مراوه تپه به شمار می‌رود.

گزارش از : یاشار نیازی
خبرنگار خبرگزاری فارس در شرق گلستان

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز