امروز : پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

دارو 300x186 - دستور جمع آوری داروی والزارتان صادر شد/ با وجود داشتن توانایی علمی لازم، بسیاری از داروها داخل کشور تولید نمی شوداخبار علمیتورکمن نیوز –  سخنگوی سازمان غذا و دارو از جمع آوری داروی رایج فشار خون (والزارتان) تولیدی هفت شرکت دارویی به دلیل وجود یک ناخالصی پیش بینی نشده از بازار دارویی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، در پی بخشنامه وزارت بهداشت مبنی بر جمع آوری داروی والزارتان از بازار دارویی، کیانوش جهان پور سخنگوی سازمان غذا و داروی، در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، با تاکید بر این که در بازار دارویی ایران چیزی بعنوان داروی چینی نداریم، اظهار داشت: داروی والزارتان یک داروی رایج فشار خون است و شرکت چینی ژگینگ یکی از معتبرترین تولید کننده گان ماده موثره این دارو بوده است، به دلیل وجود ناخالصی در ماده موثره تولیدی این شرکت، داروی والزارتان هفت شرکت از 17 شرکت ایرانی که از این ماده موثره استفاده کرده اند از بازار دارویی کشور جمع آوری می شود.

وی با تاکید بر این که هم شرکت تولید کننده و هم ماده موثره تمام تاییده ها و مدارکی لازم را از مجامع ومحافل نظارتی و علمی دنیا داشته است، تصریح کرد: با این حال در روزهای اخیر یک نهاد نظارتی اروپایی به همراه این شرکت اعلام کردند که «در فرآیند جدیدی که در تولید این ماده موثره دارویی در این شرکت چینی انجام گرفته است یک ناخالصی پیش بینی نشده ای تولید شده» و با توجه به اعلام این موضوع و شناسایی این ناخالصی فراخوان جمع آوری این دارو در 22 کشور اروپایی صادر گردید. شرکت اروپایی ساندز و یک شرکت امریکایی مصرف کننده این ماده موثره بوده اند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو اذعان کرد: همزمان در ایران هم سازمان غذا و دارو با بررسی های فوری که انجام داد مشخص شد که از 17 شرکت ایرانی دارنده مجوز تولید داروی والزارتان تعداد هفت شرکت ماده موثره خود را از این شرکت چینی تهیه کرده اند و لذا در ایران هم برای داروی والزارتان تولیدی این هفت شرکت فراخوان جمع آوری صادر شد.

ناخالصی پیش بینی نشده در تولید این ماده موثره اتفاق افتاده است

سرپرست روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اظهار داشت: در فرآیند تولید در شرکتی که این ماده موثره را تولید می کند یک ناخالصی پیش بینی نشده در ماده موثره بوجود آمده است، اتفاقی که در صنعت دارو به آن ریکال می گویند و ما هر روزه در دنیا شاهد ریکالهای متعددی در شرکتهای مختلف دارویی به جهات مختلف هستیم، به هر حال ناخالصی پیش بینی نشده به خاطر این است که همه اتفاقات و رویدادهای شیمیایی در یک فرآیند تولید لزوما و قطعا و بطور صد درصد تحت کنترل انسان و قابل پیش بینی نیست و امکان بروز این موارد همیشه و همه جا وجود دارد.

فرصت چهار هفته ای شرکتها برای ارائه گزارش

سخنگوی سازمان غذا و دارو، اظهار داشت: مهم این است که دارویی که از این ماده موثره تولید شده اصطلاحا بچ نامبرها آن و شرکتهای تولید کننده آن مشخص است و به دقت طی دستور ریکال جمع آوری می شود و گزارش نهایی آن هم چهارهفته آینده توسط هر هفت شرکت به سازمان غذا و دارو ارسال خواهد شد.

جهان پور با تاکید بر این که داروی فشار خون والزارتان، دو نوع موجود این هفت شرکت جمع آوری می شود، افزود: البته فعلا بحث جمع آوری مطرح است و مسلما در ادامه نقیصه های احتمالی هم رفع می شود. این ریکال صرفا برای این مقطع زمانی است که بازارتاب های این هفت شرکت جمع آوری می شود در آینده به هر حال مواد مورد تایید دیگری استفاده خواهد شد که مشکلی در مصرف و واردات ندارد.

وی با بیان این که در صنعت دارو ریکال که انجام می شود دال بر این نیست که ریکال ابدی باشد،گفت: برای این هفت شرکت تا یک ماه آینده فرآیند ریکال فعلی طول می کشد و بعد از آن می توانند منبع جدید را برای ماده موثره معرفی کنند و اگر خواستند برای تولید مجوز جدید بگیرند.

برای تهیه این ماده موثره مشکلی نداریم

سخنگوی سازمان غذا و دارو بیان داشت: عمدتا تولید کننده این ماده موثره، تولید کننده گان بزرگ آن کشورهای چین و هند هستند و در آینده هم قائدتا از این دو کشور ماده موثره تهیه می شود همان طور که خود اروپا و امریکا هم این ماده موثره را از این کشوررها تهیه می کردند، مشکلی هم برای تهیه آن وجود ندارد.

توصیه برای مصرف کننده گان دارو

جهان پور با تاکید بر این که به هر حال این بعنوان یک عامل خطر وارد دارو شده و به همین دلیل ریکال انجام شد تا از خطر احتمالی آن پیشگیری شود. تاکید کرد: تنها توصیه این است که چنانچه بیماران داروی والزارتان را درخارج از کشور تهیه کرده و متعلق به شرکت ساندوز است و یا اگر در داخل تهیه کرده اند و متعلق به هفت شرکت داروسازی ایرانیمشمول این فراخوان،حکیم، جالینوس، داروپخش، ابوریحان، آوهسینا، پورسینا و دکتر عبیدی است، باید از ادامه مصرف آن خود داری کنند.

وی با اشاره به این که به هر حال شرکتهایی که تولید کننده داروی والسارتان در ایران بودند شرکتهای خوب دارو سازی ما هستند و شرکتی هم که ماده موثره را از آن تهیه کرده اند جز شرکتهای معتبر چین و جز بزرگترین شرکتهای تامین کننده این ماده موثره در دنیا است، افزود: به هر حال حاشیه های ریکال داروی والسارتان یک نکته مهم دیگری هم دارد و آن این که شرکتهای ما در تامین ماده اولیه و موثره خود غالبا آن چیزی را تامین و تهیه می کنند که بسیاری از شرکتهای بزرگ و معتبر امریکایی و اروپایی تهیه می کنند و نهایتا هم محصولی به مراتب ارزان تر ارائه می کنند، و انشا الله ما از این نکته حداقل انگیزه های بیشتری برای حمایت از داروی ایرانی پیدا کرده و تولید داخل را حمایت کنیم.

تسهیلات برای تولید مواد اولیه دارویی وجود دارد

جهان پور با اشاره به این که امکان تولید این ماده موثره در کشور وجود دارد،خاطرنشان کرد: قطعا ما بعنوان دولت هیچ ورودی به عرصه تولید پیدا نخواهیم کرد، اما سازمان غذا و دارو تسهیلات را فراهم می کند، وزارت صنعت، معدن و تجارت، صندوق توسعه ملی و بانکهای عامل هم آمادگی دارند برای تسهیلات ارزی و ریالی برای حمایت از تولید مواد موثره دارویی، بخصوص که سازمان غذا و دارو در این حوزه تسهیلات جدیدی را هم فراهم کرده و انتظار داریم عدد تولید مواد اولیه دارویی در کشور را که در حال حاضر 54 درصد است، به زودی به بیش از این برسد و به سرعت افزایش پیدا کند چنانکه ما حتی می توانیم در این مقطع از تحریم و یا تهدیدهای ناشی از تحریم بعنوان یک فرصت استفاده کرده و در این فرصت تولید مواد اولیه دارویی و ماده موثره را در کشور ارتقا دهیم، والزارتان هم می تواند یکی از گزینه های موجود برای تولید ماده موثره باشد.

با وجود داشتن توانایی علمی لازم، بسیاری از داروها داخل کشور تولید نمی شود ​

سخنگوی سازمان غذا و دارو اذعان کرد: دانش فنی تقریبا در اغلب موارد هم برای ماده موثره والزارتان و هم برای بسیاری از مواد موثره دارویی دیگری که همچنان در کشور تولید نمی شود، وجود دارد، زمینه های خوبی چه در حوزه شیمی، چه در حوزه مهندسی شیمی و چه در حوزه داروسازی برای تولید مواد اولیه دارویی و ماده موثره و محصول نهایی داریم، آن چه که مهم است بحث تسهیلات برای ایجاد صنایع جدید و توسعه صنایع جدید شیمیایی و مواد اولیه و داروسازی است و مضافا بر این بحث تسهیل سرمایه گذاری و ارتقای توجیه سرمایه گذاری است.

منبع: stnews.ir

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز