امروز : پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱

|

دمای هوای شهر

مجمع جهانی اقتصاد1 300x200 - دستاوردهای مجمع جهانی اقتصاد ۲۰۱۹ در زمینه دانش و فناوریعلم و فناوری جهان- ترکمن نیوز-  مجمع جهانی اقتصاد ۲۰۱۹ (در داووس) یکی از مهمترین محافل اقتصادی بین المللی است که در آن رهبران کشورها و هزاران فعال از حوزه های مختلف در مورد چالش های فوری و مهم دنیا به بحث و تبادل نظر می پردازند و یکی از محورهای اصلی این گفتگوها فناوری و علم است. هرچند بحران های داخلی به عدم شرکت تعدادی از رهبران مهم در اجلاس سال جاری منجر شد اما دیگر شرکت کنندگان به چالش های محیط زیست، تدوین قوانین پرداختند.

۱. تغییرات اقلیمی

تغییرات اقلیمی و زیست محیطی یکی از داغ ترین مباحث در داووس ۲۰۱۹ بود و افرادی نظیر «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان مل متحد؛ «جاسیندا اردن» نخست وزیر نیوزلند و «مارک روت» نخست وزیر هلند با هشدار در مورد این تغییرات به لزوم حافظت فوری از محیط زیست تاکید کرده و اقدامات خود در این راستا را بیان کردند. «شینزو آبه»، نخست وزیر ژاپن که کشورش ریاست گروه جی ۲۰ را نیز بر عهده دارد تاکید کرد که تغیرات اقلیمی در اولویت دستور کار جی ۲۰ قرار خواهد گرفت و این کشور تلاش های بیشتری را برای کاهش تولید پلاستیک صورت می دهد.
مجمع جهانی اقتصاد

۴. وضع قوانین جهانی برای فناوری و تجارت داده ها

مقامات ارشد ژاپن، چین، آلمان و آفریقای جنوبی خواستار تدوین قوانین بین المللی برای نظارت بر نحوه استفاده از داده ها و داد و ستد آن شدند. شینزو آبه در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد که جی ۲۰ باید در پی ایجاد سیستمی جهانی برای نظارت بر چگونگی استفاده از داده باشد و در این راستا سازمان تجارت جهانی می تواند مشابه با خدمات و کالا قوانینی را برای داد و ستد داده ها نیز تدوین کند

مجمع جهانی اقتصاد2 300x200 - دستاوردهای مجمع جهانی اقتصاد ۲۰۱۹ در زمینه دانش و فناوری

۲. زباله های الکترونیکی

فعالان محیط زیست در مجمع امسال مدعی شدند که وزن زباله های الکترونیکی تولید شده در هر سال بیشتر از مجموع وزن جمبو جت های اقتصادی تولید شده در آن سال است. در این میان آفریقا هم به مرکز دپوی زباله تولید شده که می تواند خطرات بسیاری را برای افراد ساکن در مجاورت این نقاط در پی داشته باشد.

۱۰ شرکت بین المللی برای حل این مشکل درخواست کرده اند که زباله های الکترونیکی ناشی از محصولات آنها به مقر کارخانه ارسال شود. همچنین نیجریه به عنوان یکی از اماکن دفن این زباله ها با همکاری سازمان ملل، « تسهیلات جهانی محیط زیست» و کمپانی های دل، اچ پی، مایکروسافت و فیلیپس با سرمایه گذاری ۱۵ میلیون دلاری به دنبال حل این معضل هستند.
مجمع جهانی اقتصاد

۳. چشم انداز دیجیتال آفریقا

«سیریل راماپوسا‎»، رییس جمهوری افریقای جنوبی با اشاره به برخورداری این قاره از مهارت و فناوری های انقلاب صنعتی چهارم نظیر هوش مصنوعی و بلاکچین تاکید کرد که حالا نوبت ایجاد تحول اساسی در حوزه دیجیتال قاره سیاه رسیده است.

 

منبع: weforum ، nytimes

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز