امروز : چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۴۱,۷۵۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    65450

  • /
  • تاریخ :

    ۱۶ آذر ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

بانکها 300x198 - در ناآرامیهای اخیر چرا بانکها آماج حملات قرار گرفتند؟تورکمن نیوز:  اقتصاد دانان معتقدند بانکها قلب تپنده ی اقصاد کشور هستند. اگر بانک نباشند اقتصادی هم در کار نخواهد بود. پول مانند خون در رگهای بدن می باشد. اگر جریان آن متوقف شود باعث مرگ می شود.

گقته می شود در جریان اعتراضات اخیر تهی دستان بیشترین آسیبها به بانکها ی کشور وارد شده است. اما آسیب رسانی به سایر بخشهای کشور نیز کم نبوده است مانند آمبولانسها و اتومبیلها و مغازه ها و پمپ بنزینها و… اینکه این آسیبها و آتش زدنها از جانب چه کسانی صورت گرفته است دقیقاً مشخص نیست. بعضیها گفته اند این کارها کار معترضان بوده است. بعضیها گفته اند رفتار معترضان مسالمت آمیز بوده ولی یک عده آشوب طلب که هیچ همراهی با خواست معترضان نداشته اند این اعمال را انجام داده اند. بعضی هم نهادهای امنیتی را متهم کرده اند.

من با یکی از شاهدان عینی این ماجرا صحبت کردم. او معتقد بود این آشوبها کار معترضان بود و با دنده ی عقب به داخل مغازه ها می رفتند و اموال مغازه ها را به ماشین بار می زدند می بردند. او گفت: به یکی از مغازه داران که مغازه اش غارت شده بود چهار میلیارد تومان خسارت از طرف بیمه پرداخت شده است.

اما سئوال اساسی این است که چرا اولین هدف معترضان بانکها بوده است؟ لازم است در این خصوص به چند نکته اشاره شود.
یکم: در بادی امر به نظر می رسد شاید معترضان بانکها را مظهر بی عدالتی می دانستند. چون در سالهای اخیر هر چه دزدی و اختلاس بوده از بعضی ازمدیران متخلف بانکها سرزده است. آنها وامهای هزاران میلیاردی را بدون گرفتن وثیقه ی لازم به رانتخوران تقدیم می کردند و در عوض برای پرداخت وام ۵ میلیونی برای فقرا سخت گیری می کردند. در نتیجه ۳۵۰۰۰ میلیارد تومان بدهی این بانکها یا مؤسسات مالی یا صندوقها از جیب ملت یعنی بیت المال پرداخت شد.

دوم: بیشتر ثروتمندان با بانکها رابطه ی تنگاتنگی دارند معترضان آنها را به زعم خودشان مظهر اشرافیت و نابرابری ارزیابی می کنند تا به نماد آنها ضربه وارد شود.

سوم: شاید هم معترضان بانکها را نماد دولت و حکومت می دانند. به این شکل نارضایتی خود را ابراز می کنند.

چهارم: علیرغم گذشت بیش از چهل سال از عمر انقلاب به نظر می رسد رابطه ی ثروتمندان با فقرا هنوز اصلاح و مسالمت آمیز نشده است. شاید از نظر آنها این ثروتمندان هستند آنها را به فقر فلاکت کشانده اند. اگر کارگران و فقرا درست یا غلط چنین حسی نسبت به ثروتمندان داشته باشند در شرایط بحرانی و نا امنی احتمال ضربه زدن به آنها از طرف فقرا و تهی دستان وجود دارد.

پنجم: استاد مطفی ملکیان پارسال در کانال تلگرامی خود نوشته بود. ((در کشور هندوستان با وجود اینکه فقر و بدبختی بسیار زیاد و گسترده می باشد ولی فقرا حس بدی نسبت به ثروتمندان ندارند)).(نقل به مضمون). به نظر می رسد این مشکل (نفرت فقرا از ثروتمندان) در کشورما بیش از اینکه مشکل اقتصادی باشد مشکل فرهنگی است. کسانیکه بعد از انقلاب ثروتمند شده اند بیشتر آنها ثروتشان را به جای اینکه از راه کار و کوشش وراه درست و کار تولیدی به دست آورده باشند، بیشتر از راه رانتخواری و سوء استفاده از قدرت ناسالم سیاسی به دست آورده اند. البته این وضعیت کار درست سرمایه گزاران سخت کوش و کارفرینان خلاق را هم خراب می کند و همه به یک چوب رانده می شوند و تر و خشک با هم می سوزد. و این خسرانی برای همه است که امیدواریم این فرهنگ غلط هر چه زودتر اصلاح شود.

 

نوشته: امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز