امروز : جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

خانه شهرک صنعتی گنبدکاووس 1 300x225 - در شهرک صنعتی گنبدکاووس چه می‌گذرد؟ترکمن نیوز – مزدک بهروش*: طبق شنیده ها شهرک پیر و فرسوده صنعتی گنبد که از نواحی صنعتی کهنسال استان گلستان به شمار می‌رود، روزگار خوبی را نمی‌گذراند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  این ناحیه صنعتی مدتهاست در سیستم تصفیه خانه خود دچار مشکلات جدی و نابسامانی‌های مدیریتی است تا جایی که حتی بخش تصفیه خانه‌اش مدیر و مسئول مشخصی ندارد‌ و مورد بی مهری مدیر شهرک‌های صنعتی استان بعنوان متولی اصلی واقع شده است.

مدتهاست از حوالی این شهرک صنعتی بوی نامطبوعی به مشام می‌رسد که فعالین زیست محیطی مدعی هستند، بوی پساب کارخانجات است که متاسفانه بدون وجود سیستم تصفیه و پالایش صحیح و اصولی در زمین‌های مجاور و مقابل شهرک صنعتی رها‌سازی می‌شود.

این معضل به مرور موجب خسران و لطمات جبران ناپذیزی به طبیعت و چرخه زیست محیطی می‌زند و اثرات سوء مصیبت باری بجز بوی مشمئز کننده و آلودگی تنفسی برای اهالی منطقه همچنین گیاهان و خاک منطقه  به خصوص در بخش دامداری برای  احشام ایجاد خواهد کرد و آثار آن سالها برجای مانده و برای جبران آن هزینه‌های هنگفتی نیاز خواهد بود.

حال اینکه در همسایگی گنبدکاووس، می‌توان به شهرک صنعتی مینودشت که تصفیه خانه‌ آن به سیستم‌های هوشمند و دیجیتال مجهز شده است اشاره کرد، اما شهرک صنعتی گنبد بدلیل عدم رسیدگی و قدمتی بیشتر قامتی خمیده تر و قابلیتی بیشتر برای آسیب رسانی به محیط زیست دارد.

حال سوال اینست چرا مسئولان شهرک‌های صنعتی استان از وجود ایراد فنی در این ساختار سر باز می‌زنند و بدنبال ارتقا سیستم این مجموعه بالاخص در بخش هوا دهی نیستند؟

خانه شهرک صنعتی گنبدکاووس 2 225x300 - در شهرک صنعتی گنبدکاووس چه می‌گذرد؟

به گزارش خبرگزاری برنا و سایت خبری خبربان مدیر کل محیط زیست استان گلستان دوشنبه هشتم آذرماه امسال آلودگی پساب این شهرک صنعتی را اعلام کرده و گفت تسهیلاتی معادل یکصد میلیارد ریال از محل صندوق ملی محیط زیست اعطا شده است که متاسفانه مدیر شرکت شهرک‌های صنعتی استان نپذیرفته و اعلام کرده بدنبال تامین و ارتقا تصفیه خانه از منابع داخلی است!!!

همانطور که می‌دانیم مدیریت شهرک صنعتی گنبد به بخش خصوصی برون سپاری شده اما معلوم نیست متولی رسیدگی به این آسیب زیست محیطی که منجر به فاجعه‌ای عظیم در منطقه خواهد شد کیست؟

طی گفتگویی گه با مدیریت شهرک صنعتی گنبد جناب شریعتی داشتیم ایشان از بهسازی ساختار تصفیه خانه این شهرک یاد کردند و وجود هرگونه ایراد فنی در این بخش را بشدت تکذیب کردند و همچنین افزودند بوی بدی که در حوالی شهرک صنعتی به مشام می‌رسد ربطی به این مجموعه صنعتی نداشته و مربوط به تخلیه فاضلاب ماشین‌های تخلیه چاه در آن مسیر است که متاسفانه از تاریکی شب سواستفاده کرده و فضولات خود را در کانال‌های آن محدوده تخلیه می‌کنند.

حال باید دید با توجه به ادعای اخیر جناب کنعانی مدیرکل محترم محیط زیست استان گلستان پاسخ مدیریت شرکت شهرک‌های صنعتی استان به این ادعا چه خواهد بود؟

اما در پایان لازم بذکر است مدیر ارشد شهرستان؛ امانقلیچ شادمهر، نماینده مردم شهرستان گنبدکاووس و بخش داشلی برون که با آرای مردم این منطقه و با ارائه وعده‌های تند و آتشین به مجلس راه یافته‌اند، به این موضوع ورودی جدی و بدور از هر نوع تعارف خواهند کرد چراکه نماینده بارها گفته‌اند گنبدکاووس به یک روستای بزرگ تبدیل شده است، بنابر این باید فکری به حال مشکلات مبتلابه این شهرستان که کماکان همچون یک روستا مدیریت می‌شود کرد و اجازه نداد کوه مطالبات مردم هر روز مرتفع تر و دست نیافتنی‌تر شود.

صنعتی گنبدکاووس 300x300 - در شهرک صنعتی گنبدکاووس چه می‌گذرد؟

جناب شادمهر، گنبد به عنوان دومین شهر استان از جهت برخورداری از امکانات همیشه در رده‌های پائین جدول امکانات رفاهی قرار داشته و متاسفانه بی‌مهری‌های بسیاری به این شهر بی‌دفاع می‌شود زیرا که هیچ دادرس و فریاد رسی نداشته و ندارد.

جناب نماینده اگر همچنان به عهدی که با مردم پاکدل ترکمنصحرا بسته‌اید پایبندید لطفا بدون فوت وقت، کار گروهی متشکل از متخصصین زیست محیطی و فنیِ مرتبط را تعیین نمائید تا نسبت به تشخیص آلودگی و یا فرسودگی سیستم تصفیه خانه شهرک صنعتی گنبد که محل مناقشه است نظری کارشناسانه و دلسوزانه ارائه نمایند و مردم منطقه را از نگرانی آلودگی اراضی کشاورزی و رخداد یک فاجعه زیست محیطی رهایی بخشند.

کشاورزان و دامداران مظلوم شهرستان گنبدکاووس در بخش داشلی برون این سال‌ها رنج‌های بسیاری از بی آبی و عدم حاصلخیزی منابع خاکی خود داشته‌اند و قطعا این ماجرا لطمات جبران ناپذیری بر سلامت غذایی و طبیعی مردم منطقه خواهد داشت.

* فعال اجتماعی و عضو هیات تحریریه ترکمن نیوز

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز