امروز : سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۳,۴۹۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    8424

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    9:30 | ۰۵ دی ۱۳۹۶

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

madani 5d 300x123 - در سوگ حاج قرباندوردی مدنی هنرمند پیشکسوت ترکمن صحرا

یادداشت-ترکمن نیوز-  هنوز از وفات حاج مراد دوردی قاضی و جلال سوقی زمان زیادی نگذشته بود که ترکمن صحر در ماتمی دگر فرو رفت و در فقدان یکی از فرزندانش به سوگ نشست. ظهرگاه چهارمین روز فصل زمستان بود که چراغ پرفروغ عمر ۸۰ ساله حاج قرباندوردی مدنی خاموش شد. خبری که مرا با خود برد و تاثر و تالمی عمیق در وجودم ایجاد نمود و بانگ رحیل را به صدا در آورد و یادآور شعر مختومقلی بود :

مختومقلی بو دنیانین دولتین گلن گؤرر- چکر اولوم محنتین

مدام یؤرودرلر اجل شربتین بو شربتدن هیچ کیم داتمایین قالماز

قرباندوردی مدنی پس از هشت دهه لحظات تلخ و شیرین، سرانجام در حالیکه زمزمه شهادتین بر زبان و قلبش جاری بود در حالت خوف و رجاء و امید به رحمت بی پایان الهی دعوت حق را لبیک گفت. شخصیتی شوخ طبع و بذله گو که یکی از سرمایه های فرهنگ و هنر آق قلا بشمار می رفت. به باور این قلم حیات پر فراز و نشیب این مرد نکونام به دو دوره مهم تقسیم می شود. دو نیمه متفاوت و قابل تأمل. ول او در هر دو دوره زندگی اش مؤثر و مفید بود و این نکته ای است بس مهم .

دوره اول حیاتش قبل از ۴۰ سالگی بود یعنی دوران قبل ازانقلاب و نیمه دوم حیاتش نیز پس از ۴۰ سالگی است. یعنی ایام پس از انقلاب . عدد ۴۰ برای ابنای بشر یک مرز محسوب میشود. حد کمال یا زوال. مرز سقوط یا صعود.

مد دادا در دوره اول حیاتش اهل بزم و طرب بود. در رادیو گرگان که آن روزها رسانه اول ترکمنها به حساب می آمد فعالیتی مستمر داشت. آواز می خواند. تئاتر و نمایش بازی می کرد. در مجالس مختلف حضوری پررنگ داشت . هنوز ترانه شیرین ” گلینگ دوستلار توییما ” با صدای جذاب قرباندوردی مدنی در ذهن و گوش دوستداران موسیقی طنین انداز است.

او در آن ایام زینت بخش محافل بود. حضورش شادی افزا و دلگرم کننده بود. اینگونه رویدادهای فرهنگی هنری در آن روزگار به جامعه همدلی و آرامش می بخشید. چیری که امروزه کمرنگ شده است. راهی سترگ که بعدها به همت هنرمندانی چون امان محمد میلادی ( مدرک )، جبار یارعلی ، عطا کر و . . . ادامه یافت.

نیمه دوم حیات قرباندوردی مدنی مربوط به پس از دهه ۶۰ است. دوره ای سخت و جنگ زده. ایامی که جگرگوشه اش مراد گلدی در راه وطن جام شیرین شهادت را نوشید . حادثه ای حماسی که شاعر صحرا ستار سوقی در رثای آن چکامه ای جانسوز سرود که با نوای دردی طریک جاودانه شد.

حاج مدنی در نیمه دوم زندگی اش دو بار به سرزمین پیامبر علم و رحمت قدم گذاشت. با هر قدمش نام پدرعزیزش را بخاطر می آورد و برای شادی روحش دعا می کرد. در آن روزها ی سراسر معنوی مشیت الهی براین استوار شد که حاج مدنی در حادثه خونین مکه که به فاجعه منا شباهت داشت در امان بماند. این سفر روحانی انقلابی عظیم در درونش ایجاد نمود. مطربی را کنار گذاشت. جامه شریعت پوشید و صوفی وار به تشرع پیوست. از آن پس اهل دستار و تسبیح و سجاده شد ولی با هنر قهر نکرد و از اجتماع دل نبرید.

در نمایش ” تلافی ” به کارگردانی حاجی محمد ایری بازی کرد. درفیلم معروف شیلات که بین ترکمنها به خوجه محمد مشهور است ایفای نقش داشت. در تئاتر بین المللی مختومقلی به کارگردانی استاد موسی جرجانی به همراه جمعی از هنرمندان ترکمن صحرا خوش درخشید به گونه ای که این نمایش در کشورترکمنستان هم به صحنه رفت.

مد دادا بعنوان پدر شهید در کنار دوست متنفذش مأتی آخوند حبیبلی ( پدر دو شهید ترکمن) با بنیاد شهید همکاری نزدیکی داشت و مسئولیت گلزار شهدای آق قلا را برعهده گرفت. در ان روزگار برای احداث مسجد ، حصارکشی آرامگاه ، عسال خانه ، تهیه و تدارک خیمه عزا و . . کوشید. بی چشمداشت و بی منت به همراه یاران صدیقش به تغسیل و تدفین اموات پرداخت و در مراسم ترحیم شان مشارکت فعال داشت.

حاج قربادوردی مدنی در دو دوره حیاتش جامه والای هنر را کنار نگذاشت. به ارزش هنر واقف بود. بر این باور بود که : ” هنر برتر از گوهر آمد پدید “. هنر جامعه را تعالی می بخشد. بسان چارلی چاپلین اسطوره عالم سینما، هنر ذاتا در وجودش نهفته بود. در خون و رگهایش گوهر هنر جاری و ساری بود.

در سریال ” حریص باجالار” به کارگردانی هنرمند همشهری اش بهمن ارازلی بازی کرد. هنرنمایی حاج مدنی ، جلیل سقر و علی یلمه و . . بار دیگر مخاطبان را به پای تلویزیون کشاند.

قرباندوردی مدنی اهل طنز و مزاح بود. انسانی شوخ و بذله گو. درونش پر از درد و غم بود ولی بیرونش شاد و بشاش نشان می داد. سیمایش روشن و گفتارش انرژی بخش بود. درست به مصداق سخن گهربار پیامبر اعتدال و عقلانیت که مومن اگر چه درونش پر ازغم و درد است ولی رفتار و گفتارش پرامید و راهگشاست.

آن مرحوم با تمام اقشار جامعه، از جوان و پیر تا معلم و نظامی شوخی می کرد. حتی با روحانیون و مسئولین نیز مزاح داشت او از شوخی با علما و زعما هیچ ابایی نداشت ، چیزی که در این زمانه کمتر کسی یارای انجامش را دارد. به مانند عبید زاکانی حرفها و انتقاداتش را به صاحبان قدرت و منبر در قالب طنز بیان میکرد.

بر این باور بود که خنده کیمیاست. اکسیری که در دهه ۹۰ در جامعه کمرنگ تر شده است. اصولا مردمی که با خنده بیگانه باشند بویی از مهر و همدلی و عطوفت نبرده اند. به همین علت خنده را دوا و درمان خیلی از دردها می دانست. می گفت به همدیگر نخندیم بلکه به دنیا بخندیم. به فانی بودن دنیا . با ایما و اشاره و چالاکی و با سحر سخنانش اختیار مجلس را به دست می گرفت و فضا را از لبخند عطرآگین می ساخت. در قامت یک گل آقا بود در ترکمن صحرا اما از جنس شفاهی نه مکتوب.

می کوشید انسان های محزون و غمناک را بخنداند و برای این هدف متعالی مرزی نمی شناخت حتی گاه در عزا و مصیبت هم بر این اسلوب استوار بود تا بر جمعیت غمزده تبسم و لبخند را به ارمغان بیاورد. خنداندن مردم را سخت تر از گریاندن آنها می دانست و ان را نوعی عبادت به شمار می اورد.

از طایفه اصیل و پرنعداد طانا بود. عاشق موسیقی سنتی ترکمنی بود. مدام همراه با تاج دردی صحنه پای کنسرت های دردی طریک ، رحیم خیوه لی و . . می نشست و مجلس را گرم می کرد.

ایامی چند در عرصه سیاسی فعالیت کرد. با دوست همفکرش حاج خلیل ماهری برای پیروزی حجت الاسلام علوی در انتخابات تلاش زیادی داشت. ولی برخلاف دوستش خیلی زود عطای سیاست را به لقایش بخشید .

فرهنگی شاخص بود. بازنشسته اداره آموزش و پرورش آق قلا. سالها در دبستان شیرودی کار کرد. رد پایش هنوزهم در آن مدرسه پرخاطره در محله قدیمی عیدگاه آق قلا باقی است. در سنگر تعلیم و تربیت دهها شاگرد مستعد و موفق پرورش کرد ولی در مکتب هنر شاگردی نداشت. البته الگو و سرمشق شیفتگان هنر بود.

در زندگی آرام و قرار نداشت. مخلص و دلسوز بود. قلبش برای خدمت به مردم می تپید. سرشار از انرژی بود. به ورزش مخصوصا والیبال و کشتی ترکمنی علاقه شدیدی داشت. با یار دیرینش مرحوم آق محمد طعنه در میادین ورزش حضوری سبز داشت.

متولی آرامگاه و مسجد قوش دفه بود. خادم بود نه خائن. در ماه مبارک رمضان در آن مکان مقدس با حضور یوسف و آمان قاری و . . . نماز ختم برگزارمی کرد. به یارانش به طنز می گفت : من رئیس مردگانم. قدرت و نیروی مرا بعد از مرگتان خواهید دید.

کسی که همیشه اموات را در مزارستان قوش دفه غسل و کفن و دفن می کرد حالا خود میهمان این قبرستان قدیمی شده است. هم آنجا که فرزند شهیدش مراد گلدی مدنی سالهاست که جسم نحیفش در خاک و روح پرفتوخش به ملکوت اعلی پرواز کرده است. همانجا که دوست با ذوق و خبرنگارم عثمان اکرامی مدیر سایت اولکامیز در بستر خاک آرمیده است. اینجاست که دعای طلایی آخوند به یادم می آید : ” نور بر قبرشان ببارد. ”

حکایت مد دادا، یادآور همان حکایت کتاب های درسی است : ” درزی در کوزه افتاد. ” تداعی کننده این شعر پر سوز و گداز مختومقلی است :

اویت باردئر سؤزومده اولوم یادئمدا دئرغورقی گؤزومده

هر نیچه یاشاسانگ یرینگ یؤزینده آدام اوغلی بأش گون دوزا میخماندیر

مردم فهیم ترکمن به ویژه آق قلا و حومه، حاجی مدنی را دوست می داشتند. او را با نام مد دادا مورد خطاب قرار می دادند .

آن مرحوم مغفور ازبستگان نزدیک این قلم بود. به او بابام و یا مدنی بابا می گفتیم و او نیز ما را یگن صدا می زد. به کار خطیر خبرنگاری ام افتخار می کرد و همیشه حامی و مشوقم بود. ای کاش در زمان حیاتش برایش مراسم تجلیل برگزارمی شد. چرا که تکریم بزرگان سنت حسنه است. تا فرصت باقی است قدر بزرگان دین و فرهنگ و ادب و هنر را بدانیم. والسلام/اولکامیز

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز