امروز : چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

امور خارجه ازبکستان 5 300x162 - در رقابت بین کشورها و ابر قدرت‌ها تنها منافع ملی را در نظر می‌گیریمترکمن نیوز:  وزیر امور خارجه ازبکستان تأکید کرد در رقابت بین کشورها و ابر قدرت‌ها، همیشه منافع ملی خود را در نظر خواهیم گرفت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  «عبدالعزیز کامل‌اف» در گفت و گو با شبکه تلویزیونی «روسیه 24» گفت: در رقابت بین کشورها و ابر قدرت‌ها، همیشه منافع ملی خود را در نظر خواهیم گرفت.

کامل‌اف در مورد احتمال برخورد منافع رقبای ژئو سیاسی در ازبکستان اظهار داشت: این غیرقابل قبول است که کشوری را در چنین موقعیتی قرار دهند که ناگزیر، موضعی را انتخاب کند که برای طرف دیگر غیرقابل قبول است.

وزیر امور خارجه ازبکستان افزود: هم اکنون یک جهان چندقطبی و چندوجهی در حال شکل گیری است که اگر در چنین جهانی، زندگی و سیاست یک طرفه اخذ کنیم، مفید نخواهد بود و حتی بر عکس مضر خواهد بود. علاوه بر آن، چنین خط مشی می‌تواند خطراتی به همراه داشته باشد.

کامل‌اف عنوان کرد: در مورد رقابت بین ابرقدرت‌ها باید واقع بین بود و اذعان کرد که این رقابت در حال حاضر در جریان است. در عین حال حتی بین کشورهایی که از نظر ظاهری کاملاً نزدیک به هم  هستند، وجود دارد. با وجود این، این رقابت در منطقه در حال وقوع است. در چنین شرایطی این سوال پیش می‌آید که چه کار خواهیم کرد؟ سیاست ما همان سیاستی خواهد بود که در حال حاضر اجرا می‌شود.

وی همچنین گفت: متاسفانه، وقتی که نخستین نشانه‌های «جنگ سرد» جدید ظاهر می‌شود، رقابت تشدید می‌شود و این امر بر وخامت اوضاع می‌افزاید.

وزیر امور خارجه ازبکستان خاطرنشان کرد: ما نمی‌خواهیم در این مسابقه و رقابت، برای ما عواقب سیاسی نامطلوبی در پی داشته باشد. این غیر قابل قبول است که آنها ما را در موقعیتی قرار دهند که ناگزیر موضعی را انتخاب کنیم که برای طرف دیگر غیر قابل قبول باشد. این یک وظیفه سخت است که مستلزم اقدامات جدی دیپلماتیک است.

کامل اف ادامه داد: به طور کلی، ما در این مسیر از تجربیات کافی برخوردار هستیم. آسیای مرکزی با توجه به جایگاه ژئواستراتژیک خود همواره در مرکز توجه قرار داشته است.

وزیر امور خارجه ازبکستان اظهار داشت: اگر به ریشه‌ها و علل اولیه مشکلات افغانستان برگردیم، آن را نتیجه رویارویی سخت بین دو نظام سیاسی در دوران «جنگ سرد» می‌دانیم که بعدا سناریوهای دیگری شروع شد.

کامل‌اف در پایان اظهار داشت: بدین دلیل به خط مشی که در حال حاضر پیاده می‌کنیم، ادامه می‌دهیم. دیدگاه روشن و نظریه دقیق داریم. ما دوست نداریم با کسی اختلافاتی داشته باشیم و همیشه منافع ملی خود را در نظر خواهیم گرفت.

 

گردآوری: گروه بین الملل ترکمن نیوز
https://turkmensnews.com
farsnews در تاشکند

 

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز