امروز : سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۴,۰۱۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    88748

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    13:07 | ۲۷ دی ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

محله ای 219x300 - در حاشیهترکمن نیوز:  وقتی بحث از توسعه و پیشرفت به میان می­‌آید تا حد زیادی توجه‌مان به سمت توسعه کالبدی و انبوه امکانات آموزشی، ورزشی، خدماتی و سلامت که در شهرها وجود دارد، جلب می‌شود، اما آیا همه این امکانات و خدمات به طور مساوی در محلات مختلف شهر توزیع شده است؟ آیا همه مردم شهر دسترسی یکسانی به این امکات و خدمات شهری دارند؟ و چه میزان از این امکانات متناسب با نیازها و اولویت­‌های شهروندان طراحی گردیده است؟

با کمی پرسه‌زنی و مشاهده در شهر متوجه خواهید شد بخش عمده‌ای از امکانات و خدمات شهری به جهت دسترسی بهتر همگان در نقاط مرکزی شهر مستقر گردیده است؛ در صورتی‌ که همیشه بدین‌گونه نیست و محلاتی در شهر وجود دارند که از این امکانات و خدمات شهری محرومند.

به بیان دیگر در هیاهوی توسعه و پیشرفت شهرها بعضی از محلات، خواسته یا ناخواسته نا­دیده انگاشته می­‌شوند و در فرآیند شهرنشینی با برچسب حاشیه شهر و منطقه کم برخوردار شناخته می‌شوند و بسیاری از ظرفیت­‌های آن‌ها در حوزه­‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، کالبدی و… بنا بر دلایلی نادیده گرفته شده است.

در این یادداشت تلاش شده است (بنا داریم) به طور ویژه به بررسی وضعیت یکی از این محلات از یاد رفته و به حاشیه‌ رانده شده شهرمان به نام سیدآباد و اقداماتی که دفتر تسهیل‌گری و توسعه محلی سیدآباد و بدلجه در در راستای زدودن این برچسب انجام داده است، پرداخته شود.

توسعه محلی به دنبال پیشرفت و بهبود کیفیت زندگی در جامعه محلی است. در فرآیند توسعه اجتماعی، اقتصادی و محیطی، اقدامات در اجتماعات محلی در اولویت برنامه‌ها قرار می‌گیرد که به دنبال توانمندسازی، مقتدر سازی و ارتقای کیفیت زندگی جامعه محلی است. در همین راستا و به منظور بهره‌مندی از توان و ظرفیت بخش خصوصی در رشد و توسعه مناطق کمتر توسعه یافته و کم برخوردار، دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی از سال ۱۳۹۶ توسط وزارت کشور راه اندازی شده‌اند و در تاریخ ۱۳۹۷/۱۲/۵ دفتر تسهیلگری و توسعه محلی سیدآباد و بدلجه اولین دفتر در استان گلستان و در شهر گنبد کاووس شروع به کار کرد. این دفتر زیرنظر اداره کل امور اجتماعی استانداری گلستان و توسط مجری طرح، موسسه مهرآفرینان جوان گنبد فعالیت می‌کند.

دفتر تسهیلگری و توسعه محلی سید آباد و بدلجه با تیمی متشکل از کارشناسان مددکاری اجتماعی، علوم اجتماعی، شهرسازی، اقتصادی و حقوقی بنا دارد که با استفاده از ظرفیت­‌های شناسایی شده در محل و ارائه برنامه‌ها و اقدامات توسعه‌ای با جلب مشارکت اجتماعی افراد محلی گامی در جهت بهبود شرایط محلات و با محوریت توسعه اقتصادی و اجتماعی بردارد تا محلات کمرنگ شده و حاشیه‌ای نقش پررنگ‌­تری در جامعه داشته باشند.

آسیب‌های اجتماعی در محلات حاشیه نشین نسبت به دیگر محلات نمود بیشتری دارد. طی برداشت‌ها و مطالعاتی که کارشناسان دفتر تسهیلگری در محله سیدآباد داشتند، میزان و شدت آسیب‌های اجتماعی بررسی گردید. این مسایل در نشستی که با معتمدین محلی برگزار گردید اولویت‌بندی شد تا بتوان نسبت به اولویت و اهمیت آن پیگیری گردد.

از جمله مشکلات و آسیب­‌های اجتماعی شناسایی شده و در اولویت محله سیدآباد؛ بیکاری جوانان، کمبود امکانات فرهنگی و ورزشی، مشکلات زیست محیطی و کمبود امنیت اجتماعی در محله می‌باشد.

در ادامه به صورت خلاصه اقداماتی که دفتر توسعه محلی در راستای پیگیری و حل مساله بیکاری جوانان به انجام رسانده است بیان می شود؛

این اقدامات شامل برگزاری کلاس‌های آموزشی و مهارت آموزی برای بانوان، کمک برای اخذ وام در جهت راه‌اندازی کارگاه تولید قارچ، اخذ وام جهت گسترش کارگاه‌های تولیدی، رایزنی با کارآفرینان شهر جهت اشتغال تعدادی از بانوان در کارگاه‌های تولیدی، برگزاری دئره مهرت افزایی و کار با چرخ صنعتی به منظور کار در یک تولیدی انجام شده است.

یکی از اقدامات انجام شده توسط دفتر تسهیلگری سیدآباد و بدلجه در راستای حل مساله بیکاری جوانان، طرح های توانمندسازی و آموزش فن و حرفه هایی است که موردتقاضای اهالی بوده و با همکاری با اداره قنی و حرفه ای شهرستان گنبدکاووس انجام گردید. افرادی که این دوره های آموزشی را گذراندند موفق به اخذ گواهینامه فنی و حرفه‌ای شدند.  و با به کار گیری مهارت آموزش دیده به کار مشغول شده‌اند تعدادی از آنان کارگاه‌های تولید قارچ راه‌اندازی نمودند، و در حال تولید این محصول و فروش آن می باشند و در حال گسترش کارگاه تولیدی خود می باشند تعدادی از بانوان به اشتغال خانگی در بخش خیاطی، چرم دوزی و سوزن دوزی مشغول شدند.

سیدآباد همانند دیگر محلات حاشیه‌ای شهرها؛ مشکلات اقتصادی و معیشتی بسیاری را داراست و برای حل این مشکلات نقش تسهیلگران بعنوان میانجی و کمک کننده پررنگ تر می‌باشد؛ تسهیلگران می‌بایست با نگاهی عینی مشکلات و کاستی‌ها را در کنار ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در محلات پیگیری کنند.

دفتر تسهیلگری با مطالعات اولیه و جلب مشارکت مردم گام های اولیه در جهت رفع مسایل محلات برداشته است اما برای کاهش و رفع این مشکلات در کنار مشارکت اجتماعی اهالی و نقش تسهیلگران، به همکاری و همراهی نهاد های دولتی و خصوصی نیاز هست.

اقدامات اجتماع محور و نهادمحور دفتر تسهیلگری بطور مجزا در یادداشت های بعدی مطرح خواهد شد.

این یادداشت خلاصه‌ای از وضعیت محله سیدآباد و ضرورت تاسیس دفتر تسهیلگری بود و قصد داریم در یادداشت‌های بعدی به صورت مفصل ظرفیت‌های این محله و اقدامات اجرایی دفتر و طرح‌های کاهش آسیب‌های اجتماعی که در محله سیدآباد و بدلجه انجام شده است را به نگارش َدرآوریم.

یادداشت از: اعظم احمدی
مدیر دفتر تسهیل گری سیدآباد و بدلجه

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز