امروز : دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

در مراسم تحلیف ریاست جمهوری دولت عدالت و کرامت "اهل سنت" در حاشیه نبودند

در حاشیهء خروج از حاشیه

تحلیف رئیسی 3 300x175 - در حاشیهء خروج از حاشیهترکمن نیوز: برخلاف مراسم تحلیف ریاست بی تدبیر ادوار گذشته در  مراسم تحلیف دکتر رئیسی دعوت و حضور بزرگان اهل سنت نشانه خروج فراکسیون اهل سنت از حاشیه مراسمات کشوری بود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛   مراسم تحلیف ریاست جمهوری در حالی برگزار شد که دولت سیزدهم میراث دار نابسامانی های عدیدهء اقتصادی و اجتماعی ناشی از سوءمدیریت بی “تدبیر”های دولت دوازدهم است. “بی تدبیرهایی” که “امید”مردم را برباد دادند و بی تدبیری هایشان تاثیر منفی خود در در اعتماد به دولت به مفهوم عام را بطرز غم انگیزی برجای نهاد.
بسیاری از مردم دریافتند “کلید اسرارآمیزی” که در دستهای رییس “دولت بنفش” بود نه برای گشودن، بلکه برای قفل کردن درهای امید به روی مردم چرخید.
مراسم تحلیف در چنین فضایی متاثر از این ذهنیت عمومی برگزار شد. اما استارت آغاز هر حرکتی، نشانگر انگیزه و پتانسیل های نهفته در توانمندی تعیین کنندگی جهت و سرعت و میل به موفقیت است.

تحلیف رئیسی 2 300x175 - در حاشیهء خروج از حاشیهبا منطق تکیه بر باور معروف “سالی که نکوست از بهارش پیداست” ، نگاه به رفتار داعیان در دعوت مدعوین به مراسم تحلیف، می‌تواند مبین نگاه به ساختار آیندهء دولت سیزدهم تلقی شود. به عبارت دیگر شاید بتوان نقش‌هایی از امید را ازلابلای تار و پود مراسم تحلیف استخراج نمود.

در حالیکه نزدیک به هشتاد و پنج درصد اهل سنت کشور با نقش تعیین کنندهء خود به روحانی رای داده بودند، عدم دعوت از بزرگان اهل سنت در مراسم تحلیف حاشیه‌ای پررنگ از به حاشیه رانده شدن این بخش بزرگ از ملت ایران توسط ایشان ایجاد نمود.

نجابت همیشگی اهل سنت اما، مانع از این نشد که گلایه‌های جدی خود از “عدم نگاه” به اهل سنت ایران توسط دولت دوازدهم را ابراز نمایند. این عدم نگاه در طول مدت حکمروایی دولت پیشین ادامه یافت.

علیرغم دو مورد نصب سفیر اهل سنت که جای ترکمن‌ها حتی در همان جا نیز خالی بود.

در تمام دوره‌هایی که قاطبهء اهل سنت از اصلاح طلب‌ها و شرکای اعتدالگرای آنها با تمام اخلاص حمایت می‌کردند و بعد به حاشیه رانده می‌شدند، اصولگراها اصرار می‌نمودند لااقل برای یکبار هم شده ما را بیازمایید!!!

این بار در مراسم تحلیف دولت اصولگرای سیزدهم، جای بزرگان اهل سنت خالی نبود.

آنها به حاشیه رانده نشده بودند.
بلکه از حاشیه به متن دعوت شده بودند. حتی از ترکمنها که علیرغم عجین شدگی تاریخ این میهن با نام سلسله های حکمرانانشان، بطورعجیب و غریبی از دیده شدن‌شان اکراه روا داشته شده بود، حاج آخوند اونق به نمایندگی، حضور یافته بود.

تحلیف رئیسی 1 300x175 - در حاشیهء خروج از حاشیهاز چهارگوشهء مملکت، علما و بزرگان اهل سنت دعوت شده بودند.
این نشان از وسواس مبارک دعوت به متن حاشیه نشینان سالهای پیشین بود.
گویی دولت سیزدهم خود را وارث “مهرورزی قضا شدهء” دولت های پیشین نسبت به هموطنان اهل سنت دانسته و ابتدا به ساکن سعی در جبران مافات را ولو یه شیوهء سمبلیک، به نمایش می گذاشت.
این موضوع می تواند باعث دلگرمی این بخش بزرگ از ملت ما باشد.
لیکن دوست نداریم تنها دلخوش به این باشیم که در مراسم تحلیف، وجودمان را به دیده گرفتند و بعد، از دیده بر گرفتند!!!

امیدواریم خوانش هموطنان اهل سنت از حاشیه به متن، از فردای مراسم تحلیف و بویژه در تقسیم مناصب و مسولیت ها، نمود عینی تری بیابد.
امیدواریم نصب سفیر اهل سنت و بویژه ترکمن به همراه سایر سفرای اهل سنت کرد و بلوچ و عرب و سایر هموطنان اهل سنت، صفحهء جدیدی از همبستگی ملی و وحدت و اخوت به مفهوم واقعی و عینی، نه شعاری و ذهنی فراروی ما و جهان بگشاید. اگر مراسم تحلیف را ملاک قرار دهیم، آینده، زیبا و روشن جلوه می کند.
این راهی است که دولت سیزدهم را مستحق و شایستهء آرزوی توفیق برای سربلندی در آن می سازد. آرزویی از صمیم قلب.

گزارش از گروه سیاسی پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز