امروز : یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    105945

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:59 | ۱۶ دی ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

.jpg - دروازه تئوری پردازی را باز بگذاریدترکمن نیوز: وقتی به صورت مطالعه ای اسنادی ؛ کتابخانه ای و تاریخی نظری به مقوله روشنفکری می افکنیم معمولاً و شاید هم همواره طبقه ای پر تعریف و پر بحث به عنوان روشنفکرانی خود آگاه و دیگران آگاه و شجاع موی دماغ دیکتاتور ها و مستبدان روزگارشان بوده اند و این دو همواره در چالش و مبارزه بوده اند.

یکی از آن دو که مشعل آگاهی را بدست دارد و دیگری بدنبال حبس آن مشعل است !
شاید سخت باشد انتظار از جامعه با وضعیت دشوار و پیچیده کنونی که تورکمن‌صحرا نیز از گزند آن در امان نیست؛ در دل خود روشنفکرانی تربیت نماید و به نقد دقیق و جسورانه وضعیت موجود بپردازند و جامعه خویش را از گزند آسیب‌های احتمالی پیش رو آگاه سازند.
ولی با این حال در صورت عدم حرکت در این مسیر هر آن احتمال می‌رود شاید مثال افتادن از چاله به چاه باشد و مجبور گردیم خطاهایی احیانا در گذشته اتفاق افتاده را باز تجربه نماییم.
در این راستا از روشنفکران دغدغه مند انتظار میرود با انعطاف و باز خوردگیری از شرایط تاریخی جاری و سیال؛ نگاه و مطالعه شان را روز آمد نمایند و صد البته تئوری پردازی و روشنفکری در این شرایط مستلزم انعطاف در وظایف عرق ریزی سخت و پر هزینه و انعطاف در عملکردها و اندیشه های قبلی است.
از این منظر این قلم الزاما هر فرد تحصیل کرده ؛ دانشمند ؛ استاد دانشگاه و ارتقا یافته به پست های اداری را در قلمرو اردوگاه روشنفکری مورد انتظار دیدگاه این قلم به شمار نمی‌آورد چون امکان دارد هر یک از این اقشار بالا اشاره شده٫ از دوران تاریکی و منفعت طلبی شخصی خویش به عصر خرد نقل مکان نکرده باشند. که در این صورت رسالت یک روشنفکر که بازتاب دهی وضعیت موجود جدا از شرایط سیاسی و اجتماعی و عدم وابستگی به قدرت حاکمه میباشد؛ زیر سوال خواهد رفت. و به قول معروف هم از توبره و هم آخور نمیشود خورد.
بنابراین سختی کار روشنفکری و شناخت زمینه ها و مولفه ها ی آن و اینکه کدام اقشار در جامعه تورکمن‌ها آن را بر عهده بگیرند و چه موضوعاتی تاریخی ؛ اجتماعی و فرهنگی در اولویت بحث‌هایش میتواند باشد و آیا روشنفکری و کار تئوریک در شرایط حاضر به هزینه‌اش می ارزد و و و ..؟؟!!!
سوالات غامض و بی جوابی میتواند باشد که مدیرت در نظر و عملش سخت مینماید ولی به هر حال شاید بشود در شعری از فراغی بزرگ تجمیع گردد که می‌فرماید:

حیله – ام بیر باطیرلیق دیر یریندا
اونی باشارماغا کیشی گراکدور….

 

✍️ رشید نافعی
عضو هیات تحریریه ترکمن نیوز

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز