حقوقی 300x169 - درد و رنج زنان از نابرابریهای حقوقیترکمن نیوز:  زنان و کودکان مظلوم ترین قشرهای جامعه ما هستند. هر سختی و مرارتی پیش بیاید اولین قربانیان آن این دو قشر جامعه می باشد. اما گذشت زمان و تحولات جامعه و پیشرفت علم و دانش و گسترش آزادیها و فعالیت روشنفکران و اندیشمندان و مبارزات خودِ زنان سبب شده است بتدریج اوضاع بنفع زنان اندکی تغییر یابد. اما هنوز با وضع ایده آل فاصله ی فراوان داریم.

در طول تاریخ ظهورادیان از جمله دین اسلام نیز در تلطیف این وضعیت ناگوار علیه زنان بی نقش نبوده است. پیامبر اسلام امتیازات زیادی را برای زنان به ارمغان آورد که به نوبه ی خود در آن زمان یک انقلاب محسوب می شده است. قبل ازدین اسلام به زنان ظلم و ستمهای زیادی صورت می گرفته است ازجمله در برخی قبایل عرب دختران نوزاد را وحشیانه زنده به گور می کردند که اسلام جلوی آنرا گرفت. به زنان ارث تعلق نمی گرفت که اسلام برای آنها ارث در نظرگرفت. تعدد زوجات به دهها مورد می رسید، اسلام به چهارتا کاهش داد. پیامبر اسلام خودش الگوی خوبی برای مسلمانان بود که با زنانش بسیار محبت آمیز رفتار می کرد. پیامبردر آخرین سخنرانی خود در حجت الوداع به مردان سفارش کرد تا با زنان خود مهربان باشند و چندین مورد دیگراز رفتارهای عادلانه و محبت آمیز و مداراجویانه با زنان را برای مسلمانان به یادگار گذاشته است. خب همه ی اینها یک طرف قضیه است.

اما علیرغم این رفتارهای عادلانه و اصلاح گرانه ی پیامبر گرامی اسلام، هنوز بعضی نابرابریها غیر معقول باقی مانده است که انسان به راحتی نمی تواند آنرا در شرایط کنونی نادیده بگیرد. نابرابریهایی مانند شهادت دو زن در برابر یک مرد، نصف بودن ارث دختر در مقابل ارث پسر، نصف بودن دیه ی زن در مقابل دیه ی مرد، نابرابری دیه ی مسلمان و غیر مسلمان، حق طلاق دراختیار مرد بودن، حق داشتن چهارزن عقدی برای مردان، حق داشتن چند کنیز ، حق داشتن ازدواج موقت در کنار همسران دائمی، یا از پیامبر اسلام نقل شده است کشوری که رهبرش زن باشد روی سعادت را نخواهد دید.(نقل به مضون). و مواردی از این قبیل.

در قوانین مدنی و کیفری ایران هم که گفته می شود متاثر از فقه سنتی است نابرابریهای زیادی به چشم می خورد. مانند لازم بودن اجازه شوهر برای خروج زن از خانه، لازم بودن اجازه ی شوهر به زن برای کار در خارج از منزل، اجازه پدربه دختر جهت ازدواج، اجازه ی پدر به دختر برای خروج از کشور، در صورت ازدواج دختر این حق به شوهر منتقل می شود، زنان حق گرفتن گواهی نامه موتور سیکلت ندارند، زنان حق ورود برای تماشای فوتبال در استادیومها را ندارند، زنان نمی توانند قاضی شوند، زنان نمی توانند رئیس جمهور شوند، زنان حق آوازخواندن انفرادی را ندارند، زنان حق رقصیدن ندارند، زنان حق پوشش دلخواه را در ادارات دولتی ندارند. حتی آزادی پوشش دلخواه در سطح جامعه هم برای آنها با رعایت عرفها مانند مردان وجود ندارد.

برخی نابرابری اجتماعی را هم آداب و رسوم اقوام به زنان تحمیل کرده است که در برخی مناطق روستایی هنوز هم تحت عنوان رعایت احترام بزرگان عملی می شود. مانند پوشاندن صورت عروسان از پدر و برادربزرگتر شوهر تحت عنوان یاشماق جریان دارد. یا عروسان حق ندارند پیش پدر و برادر بزرگتر شوهر حرف بزنند و مقصود خود را باید با ایما و اشاره بیان کنند. یا نشان کردن یک دختر برای یک پسر با شلیک یک گلوله به آسمان نزدیک خانه پدر دختر در افغانستان. یعنی این دختر مال من است و غیر از من نباید کسی به خواستگاری آن دختر برود. و…

متاسفانه اینگونه نابرابریها با دلایلی مانند ناقص العقل بودن زنان و کوچک بودن مغز زنان نسبت مردان و احساساتی بودن و کم حافظه بودن زنان توجیه می شود که هیچ مبنای علمی و منطقی ندارد. اما واقعیت این است خیلی از شکافهایی که بین زن و مرد وجود دارد ناشی از فقر و عدم دسترسی آسان و با کیفیت به آموزش همگانی است که اگر این شکافها ترمیم شود آن نابرابریها هم به مرور زمان ترمیم خواهد شد که هیچکدام ذاتی زنان نیست. مصداق بارز این سخن هم فراوانی زنان دانشمند و فیلسوف و رئیس جمهور و نخست وزیر و دکتر و مهندس و استاد دانشگاه ونظایر آن در سطح جهان می باشد که فهم آن فقط انصاف و عدالت و ذهنیت و موضع بی طرفانه نسبت به زنان می خواهد.

نوشته: امان محمد خوجملی

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : shirzad
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۳۳

۲۴ بهمن ۱۳۹۹

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک