امروز : چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    82645

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    13:25 | ۲۴ شهریور ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

آشنا 300x158 - درد آشناترکمن نیوز:  این نوشته به مناسبت سالگرد استاد ناز محمد پقه باز نشر می‌گردد که به قدرت الهام از نوشته آن مرحوم و جاری شدگی و تعمیم پذیری دردمندی و دغدغه داشتگی بر ایلش حتی در فقدانش به نگارش در آمده است ..

وقتی خبرتاسف بار بکارگیری عبارات غیرمنطقی را از زبان کسی که سوار بر اریکه ورزش سوارکاری شنیدم یک حس نوستالژیک و غمباری برایم تداعی شد و ناخودآگاه به یاد نازمحمد پقه افتادم که در جواب به یک کاندیدای مجلس که ترکمن‌ها را مهاجر خوانده بود نوشته بود:
..سلطان محمود غزنوی راست می‌گوید یا محمد هاشم مهیمنی؟!
اون زمان مصادف با روزهای بعد از انتخابات دوم خرداد بود که ترکمن‌ها بیشترین مشارکت و آرا را در سبد کاندیدای ریاست جمهوری وقت گذاشته بودند و جریان اصلاحات هم بر سر کار بود.

و اکنون نیز این نوع الفاظ به ادبیاتی و جنسی و مکانی و مسولیتی دیگر درست در زمان جریان اجرایی کشور بر آمده به بازوی اصلاحات که اتفاقا در این انتخاب نیز ترکمن‌ها بیشترین مشارکت و آرا را به نفع ریاست قوه مجریه داشته‌اند،سر باز می‌کند…

مخاطب تیتر و عنوان نازمحمد، می‌شود استاندار استان گلستان و چون آن زمان هیچ ترکمنی در آق‌قلا جرات نکرد به نفع کاندیداتوری مجلس همین استاندار بازمانده از راهیابی به مجلس سخنرانی کند، تنها یک نفر از بندرترکمن این ریسک را می‌کند که بعداً این سخنران نیز توسط همین استاندار به عنوان فرماندار آق‌قلا!! منصوب می‌شود.

با این مقدمه این قلم احساس می‌کند، ترکمن به عنوان یک ملّیت با هویت تاریخی در دایره‌ی جغرافیایی کشور بزرگ ایران نباید از آشفتگی، عصبیت و عرق‌ریزی بیهوده یک شخص خاص در هر جایگاه احساس ناراحتی و احساس نیاز به استمالت و دلجویی پیدا کند و نگران موضع‌گیری یا عدم موضع‌گیری از ناحیه هر کس باشد. چون هویتی که در خودش عزت نفس تاریخی داشته و به خود آگاهی رسیده باشد نیازی به غوغا و فریاد وامصیبتا ندارد. چون بن مایه این نوع هویت خود آگاه می‌گوید:
..شتر خوابیده‌اش نیز بزرگتر نشان می‌دهد ..
در این راستا این قلم اعتقاد دارد اینگونه واکنش‌ها نه اولین است و نه آخرین آن خواهد بود. چون این الفاظ و عصبیت و تحقیرها و تبعیض‌ها به نظر می‌رسد برآیند گونه‌ای ناراحتی و عصبیت برآمده از بیدار شدن مار خفتته‌ای با عنوان نوع نگاه است که قبلا در ضمیر ناخودآگاه یک فرد در هر جایگاهی احتمالا لانه کرده است و معمولا از نظر روانکاوی و شناخت درمانی می‌تواند براساس اقتضای شرایط روحی و روانی گوینده‌اش سر باز می‌کند که در فایل اخیر در قامت ریاست سوارکاری قابل تحلیل محتوا و مسیر یابی است.
بنابراین برای این درد آشنا از تمام مسوولین و تصمیم سازان بخواهیم که نوع نگاهشان را در تمام امور جاری کشور و استان به هویتی مثل ترکمن‌ها عوض کنند و مسائل را با مولفه‌های برابر انسانی نگاه کنند و در مصداق‌هایشان در تمام امور ترکمن‌ها را با هویت اصیل ایرانی، تاریخی، دینی و مذهبی قبول نمایند.

 

✍️رشید نافعی
عضو هیات تحریریه ترکمن‌نیوز

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز