امروز : پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

تامیریس Томирис۲ 300x164 - درباره جنجال‌های دوباره برای تامیریس (Томирис)ترکمن نیوز:  1. تامیریس سپتامبر 2019 در قزاقستان پخش شد و بعد از آن در چند مرحله مباحثی درباره این فیلم در ایران پیش آمد. مباحث اخیر پیرامون تحول جدیدی نیست.

2. تامیریس نه آنقدر بی توجه به منابع تاریخی است، نه لزوما یک روایت مستند تاریخی. بخشهایی از ایده اولیه این فیلم از تاریخ هرودت گرفته شده و الباقی تصویرسازی تیم نویسندگان و کارگردان است.
3. برخلاف آنچه بعضا در صفحات پان ایرانیستی گفته میشه، تامیریس لزوما یک فیلم ضدایرانی نیست. بلکه صرفا یک روایت سینمایی از یک ایده تاریخی و با اهداف سیاسی است.
4. قزاقستان و هویت قزاقی طی 28 سال اخیر (از استقلال این کشور در 1991) هیچگاه در مقابل هویت ایرانی یا پارسی قرار نگرفته. بالعکس، هویت قزاقی عموما یک هویت چندجانبه گرا و به دور از تقابل با دیگر هویت های خرد و کلان خارجی بوده.
5. گفته می شود تامین مالی این پروژه توسط دیناره نظربایوا، دختر دوم نورسلطان نظربایف انجام شده. دیناره همسر تیمور کولیبایف، از جمله ثروتمندترین افراد در قزاقستان است. برخلاف ادعای برخی رسانه ها که این فیلم برای ریاست جمهوری عالیه دختر سوم نظربایف ساخته شده، تحلیل گران معتقدند این فیلم برای ریاست جمهوری خواهر بزرگ او، یعنی دریغه (رئیس سابق سنای قزاقستان) ساخته شده است. در جامعه سنتی قزاقستان فضای افکار عمومی آماده پذیرش یک رهبر سیاسی زن نیست و این فیلم به نظر می رسد بر این گزاره متمرکز است.

تامیریس 1 300x300 - درباره جنجال‌های دوباره برای تامیریس (Томирис)

پی نوشت1: طرح بیش از حد مساله تامیریس به عنوان یک پلن ضد ایرانی معقولانه و مفید نیست. طبیعتا به جای چنین مواردی میشه روی موضوعات مشترکی مثل ابونصر فارابی، خواجه احمد یسوی، آبای کونانبایف و… طرح بحث کرد.
پی نوشت 2: چند ماه پیش مرکز فرهنگی آبای در محل کنسولگری قزاقستان در گرگان افتتاح شد.

✍️امید رحیمی
کارشناس مسائل آسیای مرکزی
عضو هیات تحریریه ترکمن نیوز

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز