دوردی 300x198 - داستان کوتاه: فکر کن خوجه بای!تورکمن نیوز: در یکی از روستاهای ترکمنصحرا مردی بود به نام خوجه بای که پای ثابت پاتوق افراد بیکار و مغازه کریم سارجه که درست در مرکز و قلب تجاری روستا واقع شده بود.

افراد ثابت آن پاتوق بی برو برگرد هر روز از ازصبح تا شب جمع میشدند. حتی اغلب اوقات نمازهای یومیه شان را در مسجد نزدیک بازار به صورت دسته جمعی و جماعت برگزار میگردند که اگر نگوییم اهمیتشان از امام جماعت محل بیشتر است شاید کمتر هم نباشد چون موذن تا آن گروه در مسجد حضور نمی یافتند( قامت ) نهایی را اعلام نمیکرد.

خوجه بای این گروه از آنجا که تاحدودی ارثیه عقلش از سهم روزگار کم رسیده بود و از این جهت تافته جدا بافته ای از گروه نشان میداد، همیشه مایه سرگرمی و بلاهت گروه قرار میگرفت ولی تا جایی خونسردی حفظ میشد که انبان و کیسه خوشی و لودگی خوجه بای سرریز نکرده باشد که درآن زمان فقط دست و پا وچوب و چماق و هویچ به کارش میامد و از دست کسی هم کاری بر نمیامد تا مجددا آرامشش بازیابی شود.

البته بعضی موقع ها هم با هزینه مالی و بدنی و جراحات همراه میشد و بعضی موقع هم به خیر میگذشت.

در یکی از روزها کریم سارجه( مغازه چی) روبه خوجه بای میکند و به مزاح سوالی از خوجه بای میکند.

خوجه بای الان به کدام جهت نماز میخوانیم ؟ خوجه بای میگوید معلومه دیگه روبه شرق و به طرف مکه.

میگه حالا سوال دوم . خوجه بای اگر به زیارت خانه خدا تشریف بدید و طواف خانه خدا نموده و در سمت غرب بیت الله قرار گرفتی و میخواهی نماز بخوانی آن موقع به کدام طرف نماز میخوانی؟

خوجه بای بدون درنگ و مکثی روبه بقیه افراد حاضر میگوید معلومه دیگه باز به طرف شرق نماز میخوانم همه میزنند زیر خنده ولی خنده دیگه باید قطع میشد خوجه بای بلند شده بود فریاد میزد همه تون کافر شدید و من باید شماها را بکشم سراغ کریم سارجه اومده بود داشت خفه اش میکرد بقیه میگفتند خوجه بای یک کمی بشین و فکر کن جمله فکر کن فکر کن دیگه کارساز نبود فقط تکرار میکرد شما کافرشدید و کریم سارجه هم فقط دست و پا میزد و میگفت آها و خوجه بای به چیزی که من گفتم فکر کن !!

پاتوق نشین ها دیگه از خیر فکر کردن خوجه بای قطع امید کرده بودند فقط میخواستن به غائله خاتمه دهند و …

✍️ دکتر رشید نافعی

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۴۳

۳۱ مرداد ۱۳۹۸

کد خبر :

60071

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک