امروز : یکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۴,۷۱۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    82663

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:29 | ۲۴ شهریور ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

روزی را افزون کند 300x227 - خیرین را با تکریم به کارهای نیک تشویق کنیم/با تکفیر کارهای خوب اذهان مردم را پریشان نکنیمترکمن نیوز: در روزگاری که تکریم و تشویق می تواند خیرین را بیشتر به کارهای نیک تشویق کند با تکفیر کارهای خوب، اذهان مردم را پریشان نکنیم.

یادمه استادی داشتیم که می‌گفت: در زندگی انسان “مشکلات” همانند کاغذ کادو است!؟

هرچی کاغذ کادو بزرگتر باشد هدیه داخلش هم بزرگتر است، پس آدمای قوی و موفق از خداوند مسائل و مشکلات بزرگتری را خواستار می‌شوند تا با حل آنها به هدایای بزرگتری برسند.

آگاه باشید که در سال‌های اخیر خداوند بسیار مردم ایران را می‌آزماید، روایت است خداوند متعال هرچی بندگانش را بیشتر دوست دارد با سختی‌های بیشتری آنان را به چالش می‌گیرد و مقاومت بندگانش را به انواع مشکلات چون بلایای طبیعی و دنیوی در استوار ماندن به ایمانشان می‌سنجد.

سالهاست مردم مسلمان ایران و مسئولین با تأسی از منویات مقام معظم رهبری در مقابل زورگویان و ابرقدرتهای غربی ایستادگی می کنند و تاکنون در این آزمون با مقاومت و ایمان از شرافت اعتقادی خود که همانا مقاومت در مقابل استکبار است سربلند بوده اند.

سال گذشته سیل شروع شد، در آغاز همچون بلای آسمانی هولناک ظاهر شد اما همه مردم منطقه شاهد بودند که این سیل بیشتر از آنکه مخرب باشد باعث برکت و از همه مهم تر باعث همبستگی هرچه بیشتر مردم مسلمان منطقه شد و هموطنان عزیزمان از اقصی نقاط کشور با نیت کمک به هم نوع، با سبقت جویی از همدیگر بر این آزمون نیز فائق آمدند.

سال ۹۹ نیز با شیوع کرونا، فارغ از اینکه می گویند کووید ۱۹ تکنولوژیست که برای کنترل جمعیت ساخته شده است یا اینکه ویروسی جهش یافته از حیوانات به انسان منتقل شده باشد با هر دو فرضیه ویروس کرونا برای جهانیان بسیار فلاکت بار بود و مردم را بیش از پیش بر اعتقادات دینی خودشان هوشیارتر ساخت و دنیا را به تکاپو درآورد تا با همکاری و همفکری بر این مسئله جهانی چاره بیاندیشند.

آری کمی پیشتر از سال نو همراه با انتخابات مجلس یازدهم، شیوع کرونا در شهرهای مختلف کشور نمودار شد و بزرگترین شهرستان گلستان که در شرق استان مرکزیت دارد را بیشتر از شهرهای دیگر درگیر خود کرد و تخت های بیمارستانی بلافاصله پرشده وحشت عمومی و استرس حاصل از این بیماری کشنده که ویروسی نوین و پیشرفته بود سخت بر زندگی مردم تاخت و تاز می کرد.

یادمه اسفند ماه بود در یکی از جلسات با پزشکی به نام (دکتر ط) مصاحبه داشتم که هشداری سخت داد که هیچ خانواده ای نماند که عزادار نباشد و حتی برخی افراد در خیابان می افتند که کسی یارای نزدیکی به آن را نداشته باشد و در حال حاضر شاهد هستیم که اکثر خانواده ها به نوعی ویروس کرونا گریبانگیرشان شده است.

در این زمانه‌ی سخت که بسیار به کمک خیرین احتیاج داریم، آیا تشویق توانمندان (سرمایه‌داران) به کارهای نیک بیش از پیش مورد نیاز جامعه نیست؟

شاید برخی به دنبال بهانه هستند که به نوعی کمک به همنوعانشان را تجربه کنند و دنبال راهی مناسب هستند و ما با تشویق خیرین و الگوسازی از آنان می توانیم راه های رسیدن به خدا را بهتر به آنان نشان دهیم.

وظیفه قلم به دستان به خصوص خبرنگاران است تا با قلمی که خداوند به آن قسم یاد کرده؛ پندار نیک، گفتار نیک و کردار نیک را در جامعه به مردم توصیه نمایند و از هر تولید محتوایی برای تشویق خیرین و نیک اندیشان استفاده کنند تا بلکه این عمل خوب در جامعه ترویج یابد.

شاید می‌پرسید کار خیر و نیک به چه بهایی؟!

نیکوکار و خیر به کسی می‌گویند که در ایجاد تغییری مثبت، موثر است. فرد نیکوکار از زمان، پول، تجربه، مهارت و یا استعداد خود برای کمک کردن به دیگران استفاده می‌کند تا دنیا را جای بهتر و زیباتری برای زندگی سازد و هرفردی در جامعه می تواند در چنین جایگاهی قرار بگیرد و با روح بخشنده ای که دارد نیاز انسان های دیگر را برطرف نماید. اصولا اگر ما نتوانیم به غیر از خودمان به دیگران کمک کنیم پس چرا به این دنیا قدم گذاشته ایم؟!

امروزه در گنبدکاووس خیرین نیک اندیش بسیاری قدم به عرصه کمک به همنوعان برداشته اند و برخی از آنان نیز در کشور به عنوان خیرین برتر شناخته می‌شوند که آثار و کمک‌های آنان هم‌اکنون در نقاط مختلف شهرستان، استان و کشور به عنوان تجهیزات بهداشتی، درمانی و سلامت به کمک بیماران می‌رسد، در هر مناسبت و بهانه‌ای ورود می‌کنند و به نحوی کمک‌های بشردوستانه خودرا ارائه می‌دهند.

چه خوب است در دوسال اخیر فعالیت‌های خیرین بسیار در منطقه ملموس بوده و چه بسا مسئولین و مدیران نیز با همکاری آنان در رفع مشکلات مردم روستاها و شهرها در گنبدکاووس و استان برآمده‌اند.

آیا تبلیغ کارهای خیر مجاز است؟!

چرا نباشد… وقتی می‌توانیم از کارهای خیرین برای دیگران الگو‌سازی کنیم و باعث ترویج این کار نیک شده تعداد خیرخواهان را افزایش دهیم از مطبوعات، رسانه‌های مختلف و صدا سیما به خوبی باید بهره ببریم حتی از منبر مساجد نیز کارهای نیکوکاران را تقدیر کنیم و باعث دلگرمی مردم باشیم که حضور آنان را در کنار خود آرامش خاطر بیابند.

چرا همه انسان‌ها غنی و ثروتمند نیستند؟

شاید برای شما نیز این سوال پیش آمده که چرا خداوند بخشنده و مهربان همه انسان‌ها را به یک اندازه غنی و دارا نیافریده است.

خداوند متعال میفرماید: «وَ لَقَدْ کَرَّمْنا بَنی‏ آدَمَ وَ حَمَلْناهُمْ فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ وَ رَزَقْناهُمْ مِنَ الطَّیِّباتِ وَ فَضَّلْناهُمْ عَلى‏ کَثیرٍ مِمَّنْ خَلَقْنا تَفْضیلا [اسراء/۷۰] ما فرزندان آدم را کرامت بخشیدیم و بر دریا و خشکى سوار کردیم و از چیزهاى خوش و پاکیزه روزى دادیم و بر بسیارى از مخلوقات خویش برتری دادیم».

 از کودکی شنیدیم: هرکه بامش بیش برفش بیش

آگاه باشید که فقیر بودن انسان، هیچ منافاتی با مهربانی خدا ندارد، بلکه ممکن است عین رحمت و مهربانی باشد، یعنی خداوند متعال چون ما را دوست دارد، ما را فقیر قرار داده، چون هرچی ثروتمندتر باشیم مسئولیتمان نیز بزرگتر است و هرچی قدرتمندتر باشیم مسئولیتمان نیز در قبال انسان‌های ضعیف‌تر بیشتر می‌شود. شاید اگر ما ثروتمند باشیم نتوانیم مسیر درستی انتخاب کنیم و دچار عصیان و تباهی شویم.

ضمن اینکه اگر در این جهان تبعیض و تفاوت نبود امتحانی برای انسان‌ها نبود و همانا با بهشت موعود تفاوتی نمی‌کرد پس ایمان داشته باشیم که هرچیزی در جهان با حکمت خداوند متعال آفریده شده است و هر علتی معلولی دارد.

اگر علم داریم باید با آموختن آن به دیگران زکات دهیم، اگر ثروت داریم با عدلی که تعیین شده زکات آن را به نیازمندان بپردازیم تا مستمندی در جامعه نداشته باشیم.

پس اطمینان داشته باشید هرچیزی که اطرافمان می‌بینیم خداوند برای امتحان ما آفریده است، یکی را با زیبایی و دیگری را با زشتی، یکی را با قد بلند و دیگری را با چاقی و کوتاهی، همچنین انسانی را با ثروتمند بودن و انسانی را با فقر … امتحان می‌کند.

در جامعه کنونی کم نیستند انسان‌هایی که خانه‌های چون قصر شاهان دارند و بسیار خانه‌ها دارند که خالی است، از طرفی بسیار از افراد نیازمند را می‌بینیم که سرپناهی ندارند.

چند توانمند یا ثروتمند را می‌شناسید که خیرش به خانواده‌اش، حتی خودش نمی‌رسد چه رسد برای همنوعانش و در تمام زندگی با فلاکت، استرس و ترس از دست دادن ثروتشان زندگی می‌کنند.

از طرفی می‌بینیم افرادی را که برای هر کار نیک و خیری به دنبال بهانه و مناسبتی هستند و به طریقی فعالیت‌های نیکوکارانه خود را در قالب بسته‌های معیشتی، بسته‌های لوازم تحریر، تجهیزات پزشکی، احداث فضاهای آموزشی، احداث مراکز درمانی و بهداشتی و انواع کمک‌های بشردوستانه دیگر به نیازمندان ارائه می‌کنند.

از خود سوال کنیم؟ بهتر نیست در روزگاری که تکریم می‌تواند خیرین را بیشتر به کارهای نیک تشویق کند با تکفیر اعمال خوب آنان را ذائل نکرده، اذهان مردم را پریشان نکنیم.

یاشار نیازی

عضو انجمن صنفی روزنامه نگاران و خانه مطبوعات

*****

توانمند: کسی که علاوه بر قدرت مالی، توانایی کمک به همنوعان را دارد.

ثروتمند: کسی که جز مال اندوزی کاری نمی‌داند.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز