امروز : یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    19515

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:48 | ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

makhtoomgholi aghtoghai 300x225 - خوب و بدهای مراسم مختومقلی در آق توقاییادداشت-ترکمن نیوز-  مراسم سالگرد جشن تولد مختومقلی فراغی هر سال در جوار آرامگاه او برگزار می شود. افراد با خاطره ی خوش به منزل برمی گردند با این خاطره ها سالها زندگی می کنند. من نمی خواهم به کمبودها و کسریهای محل برگزاری مراسم و چگونگی رفع آنها اشاره کنم چون این موضوع شاید خود به یک یادداشت مستقل نیاز داشته باشد.

اما بد نیست به دونکته خوب وبد که با فرهنگ رفتاری مردم بی ارتباط نیست اشاره کنم. اول رفتار خوب افراد با یکدیگر است که همدیگر را درک می کنند و به همدیگر کمک می کنند و رفتار متمدنانه از خود نشان می دهند. این درحالی است که جمعیت دریک منطقه محدود موج می زند و شب تاریک وامکانات کم می باشد ولی رفتار دوستانه و حمایت آمیز و رضایت مندانه مردم نشانه ی آن است که افراد با چه انگیزه ای، با چه نیتی، باچه پیش زمینه ای، با چه پیش فرضی شرکت می کنند، تاثیربه سزایی به نظم خود انگیخته و خودساخته خود دارند.

بسیارکم اتفاق می افتد که افراد با یکدیگر وارد نزاع و درگیری شوند. چون می دانند برای یک کار خوب فرهنگی ولذت بخش آمده اند. این پیش فرضها بنظرم بسیار مهم است.اگر در مسابقه فوتبال یا والیبال افراد زیادی جمع شوند شاید مراسم بدون دعوا و درگیری خاتمه پیدا نکند. اما همین افراد با این رفتار خوب در یک مراسم به بهداشت و آلودگی محیط زیست خود خیلی حساس نیستند.

کسانیکه به عنوان آخرین نفرآنجا را ترک می کنند مشاهده می نمایند که افراد چه زباله های انباشته ای از خود برجای گذاشته اند!!! در صورتیکه افراد به راحتی می توانند زباله های تولیدی خود را به داخل یک نایلون یا پلاستیک ریخته به منزل بیاورند و به سطل زباله بریزند و محیط خود را از آلودگی پاک نموده و رفتار فرهنگی و متمدنانه خود را تکمیل و به نمایش بگذارند. امید است این معضل در سالهای آینده با آموزش مردم و تذکر مسئولین و نهادهای مدنی و طرفداران محیط زیست هر چه بیشتر کاهش یابد تا در محیط سالمترو تمیزتر و شادابتر زندگی کنیم.

نوشته:امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز