امروز : پنج شنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۴۱,۷۵۰

ریال

|

دمای هوای شهر

تورکمن نیوز: حدود ۲ سال از واقعه هولناک و قتل ناجوانمردانه مهران و عدنان دو نوجوان تورکمن گنبدی می‌گذرد و امروز جلسه علنی دادگاه رسیدگی به این پرونده قتل برگزار شد.

مهران پورقاضی و عدنان آق آتابای 4 300x198 - خواهان قصاص قتل ناجوانمردانه مهران و عدنان هستیم+عکس

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  صبح روز دوشنبه (اول مهرماه ۹۸) خانواده و دوستان مهران پورقاضی و عدنان آق‌آتابای با تجمع مقابل دادگستری شهرستان گنبدکاووس خواهان تسریع در روند پیگیری پرونده قتل و قصاص قاتل شدند.

مادر مهران در گفت و گو با خبرنگار تورکمن‌نیوز درباره شرح غم‌انگیز واقعه قتل اظهار داشت: روزی که مهران از خونه رفت و شب خانه بازنگشت نگران شدیم، یک روز شد ۵ روز، همگی مضطرب بودیم که فرزندمان کجاست؟ نگرانی در دل خانواده موج میزد و با صدای هر تقه‌ای دلمان از جا کنده می‌شد که مهران آمده – عدنان آمده … اما خبری نشد، هرگز … منتظر جسد بی‌جان دلبندم نبودم.

حتی خاک هم نتوانست تحمل کند دو نوجوان معصوم، بی نام و نشان در سینه‌اش جای بگیرند و به اذن خدا وسط مردادماه، چله گرما باران شدیدی بارید و اینگونه شد که چوپانی از اهالی روستا جسد بی‌جان آنان را یافت.

وقتی جسدها را از زیر خاک و گل بیرون کشیدند طفل‌های معصوم با ضربات چاقو پاره پاره شده بودند. معلوم بود حتی بعد از مرگشان هم قاتل صفاک ضربات چاقو را در بدن نحیف آنان فرو می‌کرده است.

مادر مهران در ادامه گفت: قاتل (ع- امین‌پور) در اعترافات خود گفته است به دختر عمه خود علاقمند بودم و فکر می‌کردم عدنان نیز به او علاقه دارد و برای اینکه رقیبی نداشته باشم نقشه‌ای کشیدم.

قاتل در ادامه اعترافات شوم خود می‌گوید: روز واقعه با خودروی شخصی مهران و عدنان را که از قبل آشنایی و دوستی داشتم به بهانه گردش به جنگل چهلچای مینودشت بردم و در مسیر بازگشت در ساختمان نیمه کاره‌ای با مطرح کردن موضوع دختر عمه‌ام با عدنان (نوجوان ۱۵ ساله) مشاجره کردم و چون او غرور من را شکسته بود وی را با ضربات چاقو کشتم تا بتوانم سرم را بالانگه دارم.

مادر مهران در ادامه گفت: قاتل با خونسردی ادامه‌ی ماجرا را تعریف می‌کرد که؛ مهران (نوجوان ۱۶ ساله) شاهد عینی ماجرا، با دیدن صحنه قتل شوکه شده بود و قصد فرار داشت. اگه زنده می‌ماند من را به پلیس لو می‌داد و به او هم مجال ندادم و با همان چاقو چند ضربه به مهران زدم و او را نیز کشتم.

قاتل در ادامه ماجرا نقشه شوم خلاص شدن از اجساد را می‌گوید: مانده بودم اجساد را چه کنم، داخل صندوق عقب ماشین انداختم و به سمت تپه‌های روستای آجی‌قوشان عازم شدم وقتی محلی مناسب و دور از دید را یافتیم از ع-مختوم‌نژاد (همدست قاتل) خواستم زمین را بکند و اجساد را کنار هم دفن کردیم…

مادر مقتول مهران پورقاضی گفت: قاتل و همدستانش به همه چیز اعتراف صریح داشته‌اند و پرونده کاملا واضح است و از قاضی پرونده و مسئولین خواستار رسیدگی هرچه سریعتر و قصاص قاتل فرزندانمان هستیم و امروز با خانواده هایمان و دوستان مهران و عدنان اینجا (مقابل دادگستری) تجمع کرده‌ایم و خواهان تسریع در اجرای حکم قصاص قاتل فرزندانمان هستیم.

وی افزود: قاضی عسگری امروز در روند رسیدگی به پرونده قتل صراحتا گفت: در تمام سابقه کاری قضاوتم این مقتول بیگناه‌ترین پرونده‌ای بود که رسیدگی و حکم صادر کردم.

خانم پورقاضی با اشاره به صدور قرار نهایی حکم گفت: امروز آخرین مرحله و تصمیمات نهایی صدور حکم برگزار شد و عین حکم به شرح زیر صادر شد:

با رعایت مفاد ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی از حیث تعدد جرم متهم آقای ع-امین‌پور را بابت مباشرت در دو فقره قتل عمدی مقتولین آقایان عدنان آق‌آتابای فرزند عبدالرحمن و مهران پورقاضی فرزند احمد در مورخه ۶ مرداد ماه ۱۳۹۶ با توجه به تقاضای قصاص از ناحیه اولیاء دم متوفیان پس از قطعیت رای صادره و اذن ریاست معظم قوه قضاییه به دو فقره قصاص نفس با چوبه دار در محوطه زندان شهرستان گنبدکاووس محکوم شد.

بابت اتهام مشارکت با آقایان ع-مختوم‌نژاد و م- مختوم‌نژاد در آدم ربایی متوفیان مذکور به دو فقره حبس به میزان بیست (۲۰) سال با احتساب ایام بازداشت قبلی و بابت اتهام مخفی نمودن اجساد متوفیان با علم به وقوع قتل و دفن آن قبل از اطلاع به مامورینی که قانون مامور کشف و تعقیب جرایم هستند به تحمل دو فقره پانزده (۱۵) ماه حبس با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم شدند.

متهم آقای م-مختوم نژاد را بابت معاونت با آقای ع-امین‌پور در ارتکاب دو فقره قتل عمدی مرحومان موصوف به دو فقره حبس به میزان سی (۳۰) سال با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم شد.

همچنین بابت اتهام مشارکت با آقایان ع-امین‌پور و ع-‌مختوم‌نژاد در آدم ربایی به شرح فوق به دو فقره حبس هر کدام به میزان بیست (۲۰) سال با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم شد.

درمورد اتهام، متهم آقای ع-مختوم‌نژاد دایر بر معاونت با آقای ع-امین‌پور در ارتکاب دو فقره قتل عمدی به شرح فوق دو فقره حبس هر کدام به میزان سی (۳۰) سال با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم شد.

همچنین بابت اتهام مشارکت با آقایان ع-امین‌پور و م-مختوم‌نژاد در آدم ربایی به شرح فوق به دو فقره حبس هر کدام به میزان بیست (۲۰) سال با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم شد.

همچنین وی بابت اتهام مشارکت با اقای ع-امین‌پور در دفن اجساد مقتولان با علم به قتل قبل از اطلاع به مامورینی که مسئول کشف و تعقیب جرایم هستند به تحمل دو فقره حبس هر کدام پانزده (۱۵) ماه حبس با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم و اعلام می‌نماید.

لازم به ذکر است؛ اولا در تعیین مجازات برای متهمان پرونده در خصوص جرایم تعزیری با رعایت قواعد مربوط به تعدد جرم و این که مقتولین دو نفر بوده اند که برای هر یک از نظر این دادگاه بزه‌های مستقل از سوی متهمان موصوف به وقوع پیوسته است. از این رو تعداد بزه‌های انتسابی بیش از سه جرم تلقی شده است و بر این مبنا مجازات هر یک از متهمان را بیش از حداکثر مجازات قانونی که در عین حال از حداکثر به اضافه نصف نیز تجاوز ننموده، تعیین گردیده است.

ثانیا به موجب ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ در هر یک از جرایم موجب تعزیر به شرح فوق فقط مجازات اشد قابل اجرا است و اگر مجازات اشد به یکی از علل قانونی تقلیل یابد یا تبدیل یا غیر قابل اجرا شود، مجازات اشد بعدی اجرا می‌گردد و در اجرای مجازات در خصوص متهم آقای ع-امین‌پور؛ ماده ۱۳۵ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ ملاک عمل می‌باشد.

رای صادره حضوری و ظرف مدت ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ قابل فرجام خواهی نزد شعب محترم دیوان عالی کشور می‌باشد.

مادر مهران پورقاضی با اشاره به اینکه هنوز این پرونده خاتمه نیافته و برای فرجام خواهی به دیوان عالی کشور ارجاع شده است گفت: با توجه به شواهد و اعتراف صریح مجرمین به قتل و همدستی هنوز حکم قطعی و لازم الاجرا صادر نشده است و ما خانواده های داغدار پورقاضی و آتابای خواهان قصاص قتل ناجوانمردانه مهران و عدنان هستیم.

مصاحبه و گزارش از: یاشار نیازی

مهران پورقاضی و عدنان آق آتابای 1 1024x491 - خواهان قصاص قتل ناجوانمردانه مهران و عدنان هستیم+عکس

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

  • بهنیا

    واقعا جای تاسف داره. به کجا داریم میریم .ترکمن در قدیم چقدر تعصب داشت به همنوعش.زمانه بدی شده.

  • بهنیا

    واقعا جای تاسف داره. به کجا داریم میریم . ترکمن در قدیم چقدر تعصب داشت به همنوعش.زمانه بدی شده.

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز