امروز : چهارشنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    128359

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    22:59 | ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ترکمن نیوز-  فرصتی دست داد تا در حاشیه کنسرت موسیقی “مسعود مفیدی” در محضر موسی جرجانی مولف، محقق و پژوهشگر موسیقی نواحی کشور باشیم.

حوزه‌ای نیست که استاد جرجانی در آن خصوص تحقیق و پژوهش نداشته باشد. از موسیقی گرفته تا آداب و رسوم ترکمن، دانشنامه مخدومقلی فراغی، دانشنامه موسیقی ترکمن، نقش ترکمن‌ها در دوران دفاع مقدس، همه و همه این پژوهش‌ها و تحقیقات برای اعتلای فرهنگ و ادب و معرفی به نسل جوان می‌باشد.

جرجانی 3 300x225 - خلاقیت و جذابیت در آثار "مسعود مفیدی" موج می‌زند/ ذائقه موسیقیایی نسل جوان تغییر کرده است

موسی جرجانی در خصوص حضور خود در کنسرت مسعود مفیدی در گنبدکاووس گفت: خیلی وقت بود کنسرت نیامده بودم، اما با وجود مشغله کاری با کمال میل حضور پیدا کردم.

هنرمند واقعی در راستای اعتلای ارزش‌های فرهنگی و ادبی جامعه حرکت می‌کند و آثار فاخر هنری می توانند نقش مهمی در اعتلای فرهنگ جامعه داشته باشند.

خودم همیشه به دنبال سوژه‌های ناب و اولین‌ها هستم و به خاطر اینکه کنسرت مسعود مفیدی هم برای اولین بار بود که اجرا می شد، حضور پیدا کردم.

هنرمند خلاق با هنر و استعداد خود طوفانی در قلب و دل انسان به وجود می‌آورد و معتقدم هرگز نمی‌توان در برابر اعجاز موسیقی ترکمن بی‌تفاوت بود و یا به‌ آسانی از کنارش گذشت.

امروز ذائقه موسیقیایی نسل جوان تغییر کرده است و به نوعی می توان که خلاقیت و جذابیت در آثار مسعود مفیدی موج می زند و با خلاقیت خود، فرهنگ و ادب تركمن را به شیوه موسیقیایی به نسل جوان معرفی می‌كند.

این راهم باید عرض کنم که هنرمند واقعی باید به علاقمندان و مشتاقان خود انرژی منتقل کند و واقعا من نیز از این اجرا کلی انرژی گرفتم تا برای تحقیقات و تالیف‌های آینده آماده تر و پرانرژی‌تر باشم.

-استاد جرجانی شما عمر و جوانی خود را در راه اعتلای فرهنگ، ادبیات و هنر ترکمن صرف کردید و ماحصل آن تالیف بیش از 60 الی 70 عنوان کتاب از پژوهش هایی است که انجام دادید. در جامعه شما را به عنوان یکی از دلسوزان فرهنگ و ادب می‌شناسند. چه توصیه‌ای برای هنرمندان، جوانان و فعالان عرصه فرهنگ و هنر ترکمن دارید که به تازگی به این عرصه پا گذاشتند یا در میانه راه هستند تا بتوانند گام‌های درست و موفقی بردارند؟

موسی جرجانی- یکی از وظایفی که جوانان ما به عنوان یک وظیفه می‌بایستی ادای دین کنند، این است که راه گذشتگان خود را فراموش نکنند.

در این مسیر باید بزرگان موسیقی ترکمن را بشناسند و پیگیری و بررسی کنند که چه علتی باعث ماندگاری آهنگ و صدای آنها پس از 100 ها سال شده است که هنوز هم مردم آن را دوست دارند.

یعنی می‌توان گفت، دیمی و لحظه‌ای یاد نگیرند و باید از عمق وجودشان به این هنر وارد شوند و روی بیاورند. اگر با عمق دل وارد این عرصه شوند و به آن عشق بورزند و بپردازند، نتیجه آن اثربخشی و ماندگاری آن خواهد شد.

هنرمند جوان، تعقیب کننده راه بزرگان موسیقی باشد و آن را قطع نکنند. زندگی ما همانند کاروانی است که در جلوی آن افراد آگاه، شخصیت‌ها، اندیشمندان و بزرگان حرکت می کنند و جوانان و آینده داران نیز می بایستی با آنها همدل، هم پا و همگام، روبه جلو حرکت کنند.

مخدومقلی شاعر و عارف نامدار ترکمن ایران زمین می‌گوید “تا عشق نباشد چراغی روشن نخواهد شد”و”اگر عشق باشد گرگ های بیابان به زوزه می‌افتند”.

جوانان ما در گام اول وظیفه دارند، اصالت خودشان و همچنین فرهنگ و آداب و رسوم خود را حفظ و نگه دارند.

من همیشه تلاش کردم که آداب و رسوم و فرهنگ گمشده و گذشته ترکمن را دوباره احیا کنم و به نسل جوان و علاقمندان عرضه کنم. امروز خداوند متعال را شاکرم که جوانان و دانشجویان ترکمن در سوژه‌ها، تحقیقات، مطالب و پایان نامه‌های خود از کتاب‌ها و تحقیقات من برای علمی شدن موضوعات و داشته‌هایشان، بهره‌برداری می‌کنند.

قطعا اگر موسیقی ترکمن با علم و دانش موسیقی همراه و همگام پیش رود، ماندگاری آن بیشر خواهد شد.

– ما هنرمندان دیگری در سایر عرصه‌ها و حوزه‌های مختلف داریم. چه توصیه ای به سایر هنرمندان دارید که رشد آنها باعث رشد و اعتلای ادبیات و فرهنگ ترکمن است؟

موسی جرجانی-  هنر بیانگر حقایق زندگی است که از طریق هنرمند ارائه می‌گردد. سایر رشته‌های هنری برای جامعه لازم بوده که آن هنر به وجود آمده است و می‌توان گفت که هنر برگرفته از تاریخ گذشتگان برای نسل امروز است.

امروز عرصه فعالیت برای همه هنرمندان مختلف میسر و فراهم است. امروز نسل جدید با زمانه جدید روبرو است.

همه هنرمندان دست به دست هم و در عرصه‌های گوناگون باید تلاش و سعی کنند که داشته های قلبی و عشق و علاقه خود را در قالب هنر تخصصی خودشان، بیان و عرضه کنند.

می‌توان گفت که داشته‌ها، بیان خوبی‌ها و تلخی‌ها، همه و همه در قالب هنر تراوش پیدا می‌کند و بیان کننده زندگی اجدادمان است. امروزه توانایی بشر برای خلق آثار جدید لازمه پیشرفت آن هنر است.

در برخی مواقع یکی از آسیب‌های هنر و هنرمندان، نداشتن وحدت و همدلی بین هنرمندان برای ارائه آثار فاخر و ارزشمند است. قطعا محبت، همدلی و همراهی هنرمندان باعث ماندگاری و اثربخشی هنر خواهد شد.

هنرمندان واقعی باید بدانند که تخریب و ضعیف کردن یکدیگر یعنی تضعیف و ضربه زدن به خودشان است. به عنوان مثال همین کنسرتی که امروز مشاهده کردیم. خلاقیت، آهنگسازی، تنظیم مناسب، همخوانی و تناسب بین اعضای گروه و وجود حس و همراهی و تعامل بین اعضای گروه که تاثیر آن به شنونده منتقل می‌شود. دیدیم که چندین و چند نفر و هر کدام در یک بخش برای ارائه یک کار خوب و مورد پسند تلاش کردند.

لازم بود حتی یک نفر از این مجموعه کار خود را به درستی انجام ندهد و اگر کارش را درست انجام نمی‌داد و همدلی بین سایر اعضای گروه وجود نداشت، کاری بی اثر و ناهماهنگ ارائه می شد که کل اثر و کل زحمات مجموعه را به هدر می داد و از ارزش آن کم می‌شد.

پس می‌توان نتیجه گرفت که شرط اول زندگی، پیشرفت و موفقیت در عرصه هنر و هنرمند، همدلی و وحدت در ارائه کار فاخر و ارزشمند است.

-می‌توان گفت که مسعود مفیدی در تنظیم آهنگ فردی خبره و ماهر بود و سختی‌ها و زحمات فراوانی متحمل شد که امروز تبدیل به “مسعود مفیدی” شد. اگر هرگونه صحبت یا حرفی با مسعود مفیدی دارید، بیان کنید؟

موسی جرجانی- بسیار به کار و ارائه هنر شما مسعود مفیدی، علاقمند شدم. چون در این میدان گام گذاشته اید از شما انتظارات زیادی دارم و مسئولیت شما سنگین خواهد بود. انتظار دارم که اصالت موسیقی ترکمن را از یاد نبرید و از آن در تولیدات، آهنگ‌ها و سروده‌های خود استفاده کنید.

هر چقدر به تاریخ گذشته موسیقی ترکمن مراجعه کنید و آنها را احیا کرده و مطابق با شرایط روز و سلیقه جوانان منتقل کنید، قطعا اثرهای شما هم ماندگار خواهد شد و خدمت بزرگی در حق موسقی ترکمن خواهید کرد.

بنا به گفته اندیشمندان و نخبگان، موسیقی ترکمن هیچوقت از بین نخواهد رفت، چون پشت سر آن هنرمندان و بزرگان زیادی بودند که با جان و دل در این عرصه، کار و تلاش کردند. قطعا باید تلاش زحمت زیادی متحمل شد تا بتوان محصول متفاوت و تاثیرگذاری برای نسل جوان ارائه دهید.

ما همانند پروانه‌ای باید باشیم که دور شمع زندگی می‌چرخیم. باید بسوزیم و نگذاریم نور آن خاموش شود و خودمان را برای نسل آینده فدا کنیم.

یادم می‌آید موقعی که دانشجو بودم برای تهیه یک کتاب منبع ترکمن شناسی از رشت تا تهران رفتم و با زحمات فراوان توانستم فقط یک کتاب پیدا کنم. آن روز به خودم گفتم خدایا به من قدرتی بده تا یک روزی بتوانم با کتاب هایی که می نویسم و تحقیق و پژوهش هایی که انجام می دهم، بتوانم جواب نسل جوان را بدهم.

من امروز به آن آرزویم رسیدم و انتظار دارم شما هم طوری عمل کنید که بتوانید داشته‌های گذشته و بسیار ارزشمندمان را زنده کرده و متناسب با شرایط زمان، به نسل جوان ارائه دهید.

ما فرهنگ غنی و داشته‌های ارزشمند و باقدمتی داریم. به نحوی که سرتاسر جهان از پس مایه‌های هنری موسیقی ترکمن استفاده کردند.

ما تاریخ مدون و مکتوب داریم. امروز نسل جوان ترکمن فکر نکنند که بدون تاریخ و فرهنگ هستیم.  ما در طول دوران‌ها، هنرمندان، دانشمندان و نخبگان بزرگی در زمانه خود داشتیم که حرفی برای گفتن داشتند.

مسعود جان مفیدی؛ شما هم تلاش کنید و آهنگ‌هایی به یادگار بگذارید که نسل آینده از شما به نیکی یاد کند و آهنگ و صدای شما عالم گیر و ماندگار گردد به نحوی که شاگردان شما نیز پیرو و دنباله رو راه شما باشند و افتخار کنند که شاگرد استاد مسعود مفیدی هستند.

موسی جرجانی در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه، موسیقی ترکمن جزئی از آداب و رسوم، آئین و باورهای ترکمن‌ها می‌باشد، افزود: هر قطعه آهنگ موسیقی ترکمن بیانگر گوشه‌ای از تاریخ و فرهنگ نانوشته ترکمن می باشد که به‌عنوان “موسیقی مقامی” شناخته می‌شود و با آلات خاص خود توسط هنرمندان، باغشی ها، خوانندگان و نوازندگان اجرا می‌شود.

امروز صدای پای تاخت اسب‌های چابک در صحرا و ضربه‌های دستان زنان و دختران قالیباف بر تاروپود قالی، صدای یکنواخت پاروی ماهیگیران در تلاطم امواج دریای خزر و بالاخره ضربه‌های دستان نوازنده دوتار و آلات موسیقی ترکمن، همه صداها در یک‌سو و هماهنگ با یکدیگر زندگی ترکمن را روایت می‌کنند.

گفتنی است، موسی جرجانی محقق، نویسنده، پژوهشگر و همچنین عضو پيوسته كانون پژوهشگران موسيقي نواحی كشور و مسئول انجمن موسیقی بسیج هنرمندان استان گلستان می‌باشد که می‌توان از کتاب‌های:
1- پژوهشی در موسیقی سنتی ترکمن، 2- موسیقی آیینی ترکمن، 3- نی نوازان ترکمن، 4- پرواز بدون دوتار (داستان زندگی شهید هنرمند ترکمن بایرام محمد خیوه‌ای)، 5- نغمه‌هاي عاشقان (مجموعه اشعار ترکمنی دوران دفاع مقدس که کتاب برتر سال 86 شد)، 6- سحرينگ آوازي (مجموعه شعر شاعران تركمن)، 7- نظرلي محجوبي نوازنده چيره‌دست تركمن، 8- خوجه بخشي نوازنده تركمن، 9- نواهاي روح‌نواز (مجموعه لالائي‌هاي ايران با همكاري هوشنگ جاويد)، 10- سوغات مختومقلي (مجموعه اشعار برگزيده و ترانه شده شاعر)، 11- بزرگان موسيقي تركمن، 12- دوردلمه‌ها (مجموعه لالائي‌ها و آواز‌هاي زنان و دختران تركمن با ترجمه فارسي و آوانگاري) و کتاب دانشنامه موسيقي تركمن در دو جلد با 1200 صفحه، را از جمله آثار و تالیفات استاد موسی جرجانی، درخصوص موسیقی ترکمن اشاره کرد.

گفت‌و گو از: سونا جرجانی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز