امروز : جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

 • کد خبر :

  54048

 • /
 • تاریخ و ساعت :

  10:09 | ۰۵ خرداد ۱۳۹۸

 • /
 • دسته بندی :

 • پ

امامان جمعه اهل سنت مداح هتاک.jpg2 300x200 - خطیبان جمعه اهل‌سنت شهرستان‌های کشور، توهین آشکار مداح هتاک را محکوم کردنداجتماعیتورکمن نیوز خطیبان جمعه اهل‌سنت شهرستان‌های کشور در مراسم نماز جمعه (3 خرداد 1398) توهین آشکار یک مداح هتاک و متعصب در شبکه پنج صداوسیما به سه تن از خلفای راشدین رضی‌الله‌عنهم و حضرت عایشه رضی‌الله‌عنها را محکوم کردند و احترام به اعتقادات همه مذاهب را امر واجب دانستند و از مسئولین خواستند به چنین افرادی اجازه اجرای برنامه در صداوسیما را ندهند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ مولانا محمدحسین گرگیج در مراسم نماز جمعه آزادشهر، با اشاره به اهانتی که اخیراً در شبکۀ پنج سیما به مقدسات اهل‌سنت صورت گرفته بود، خاطرنشان کرد: نباید افرادی که به عقاید مذهبی دیگران اهانت می‌کنند اجازۀ اجرای برنامه را در صداوسیما داشته باشند.
امام‌جمعه اهل‌سنت آزادشهر در ادامه، عذرخواهی مدیر شبکه پنج سیما در خصوص اهانت صورت گرفته در این شبکه را «مسرت‌بخش» دانست و گفت: این نوع عذرخواهی‌های رسمی مسرت‌بخش است که زود به‌اشتباه خود پی بردند و پوزش طلبیدند، اما خواستۀ جامعه اهل‌سنت آن است که این‌گونه افراد نادان و جاهل که به عقاید مذهبی اهانت و یا با مداحی و اشعار نسنجیده خود احساسات مردم را جریحه‌دار می‌کنند، در صداوسیما اجرا نداشته باشند.
مولانا سیدعبدالصمد ساداتی در مراسم نماز جمعه سراوان با بیان اینکه «مقدسات» را مورد هدف سوء قرار دادن، برخلاف مصالح ملی و اسلامی است اظهار داشت: صداوسیما متعلق به همه ملت ایران است، باید تلاش کند آموزش فرهنگ درست و صحیح را ارائه دهد و رشد اخلاقی و معنوی جامعه را ترویج دهد.
ایشان در ادامه تصریح کرد: نباید این‌گونه افراد را مداح گفت، بلکه این‌ها فحاش هستند. گرچه از طرف شبکه پنج عذرخواهی شده؛ اما کافی نیست، بلکه با برخورد قانونی از تکرار این موارد جلوگیری شود.
حاج ماموستا ملا قادر قادری در مراسم نماز جمعه پاوه اظهار داشت: یک مداح پولی که در مداحی خود به سه تن از خلفای راشدین رضی‌الله‌عنهم و حضرت عایشه رضی‌الله‌عنها توهین کرد، حرفش غلط، رد و محکوم است؛ اما صداوسیمای ما که ادعا می‌کند رسانه‌ای ملی است، چگونه اجازه می‌دهد، چنین مطالبی پخش و به مقدسات بیش از یک میلیارد مسلمان سنی اهانت شود؟!
ایشان ضمن تأسف از این قضیه و محکوم کردن این حرکت با بیان اینکه رسانه‌های ما که رهبرشان اهانت به زوجات پیامبر اسلام را اهانت به خود پیامبر می‌دانند، باید عاقلانه‌تر برخورد کنند، گفت: به این مداح و کسانی که مثل او فکر می‌کنند، عرض می‌کنم؛ اگر حضرت عایشه زوجۀ رحمة‌للعالمین حرام‌زاده باشد، در روی کره زمین حلال‌زاده‌ای وجود ندارد.
شیخ سیدعبدالباعث قتالی در مراسم نماز بندرعباس احترام به اعتقادات همه مذاهب را امر واجب دانست و تأکید کرد: مسئولین نسبت به حفظ وحدت در جامعه موظف هستند، آنان باید هوشیار باشند که عده‌ای با استفاده از موقعیت و تریبونی که در دست دارند، به وحدت اسلامی ضربه نزنند و به اعتقادات دیگران توهین نکنند.
مولانا سید محمد حسینی در مراسم نماز جمعه طبس مسینا، ضمن محکوم کردن اهانت بی‌شرمانه مداحی بی‌سواد به مقدسات اهل‌سنت خاطرنشان ساخت: ما از مقام معظم رهبری وزارت اطلاعات و کلیه نیروهای امنیتی می‌خواهیم در چنین موقعیتی که کشور ما از هر طرف مورد تهاجم دشمنان است جلوی این انسان‌های منافق‌صفتی را که می‌خواهند در بین مسلمانان و صفوف متحدشان رخنه ایجاد کنند، بگیرند آن‌ها را محاکمه کنند و نتیجه را به مردم اعلان کنند.
ایشان در ادامه تأکید کرد: ما اهل‌سنت در همه‌جا وفاداری خودمان را به‌نظام ثابت کرده‌ایم؛ اما توهین به مذهب را تحمل نمی‌کنیم و با یک عذرخواهی مدیر شبکه پنج مشکلی حل نمی‌شود و ماهم قانع به این نیستیم.
مولانا عبدالکریم علی‌بائی در مراسم نماز جمعه مشهدریزه با انتقاد از توهین مداح در شبکه 5 صداوسیما این عمل را بر خلاف رهنمودهای مقام معظم رهبری و منافی وحدت دانست و گفت: افرادی که به مقدسات اهل‌سنت توهین می‌کنند و به‌فرمان رهبری گوش نمی‌دهند، دست‌پرورده دشمنان اسلام و نظام و خواهان اختلاف در کشور هستند.
ایشان در ادامه بیان داشت: از مسئولین تقاضا داریم به افرادی که بر خلاف دستورات مقام معظم رهبری به مقدسات اهل‌سنت توهین می‌کنند و بر طبل «اختلاف» و «تفرقه» می‌کوبند، اجازه حضور در منابر و تریبون‌های رسمی داده نشود.

مولانا نصرت‌الله فضل‌اللهی در مراسم نماز جمعه دلگان، «ترویج» و «تعلیم» قرآن را وظیفه همگانی دانست و گفت: برای اینکه دستورات قرآن در جامعه حکم‌فرما باشند، آموزش و تعلیم این کتاب آسمانی شدیداً احساس می‌شود، اگر ما اصلاح را در جامعه خود می‌خواهیم، باید شیعه و سنی باهم دیگر برای ترویج و تعلیم قرآن تلاش و کوشش کنند.
مدیر مدرسه دینی تعلیم‌القرآن شهرستان دلگان در ادامه از کسانی که مانع ترویج و تعلیم قرآن مجید می‌شوند، انتقاد کرد و اظهار داشت:

متأسفانه برخی افراد متعصب در این نظام هستند که مانع ترویج و تعلیم قرآن می‌شوند درواقع این افراد نه شیعه هستند و نه سنی بلکه افراد بیگانه و منافق هستند.
آخوند عبدالکریم جاور در مراسم نماز جمعه گنبدکاووس، قانون برابری زن و مرد رایج در مجامع بشری را ناقص و عملاً به‌دوراز شأن زنان عنوان کرد و تصریح نمود: در قرآن مجید به‌صراحت جایگاه و وظایف سرپرستان خانواده، همسر و فرزندان تعریف و تبیین شده است؛ متأسفانه بسیاری از اقشار مردم به‌خصوص زنان از این قوانین آگاهی و اطلاع کافی ندارند.
ایشان به زنان و دختران مؤمن مطالعه سوره نساء و نور را توصیه کرد و گفت: زنان و دختران مسلمان جهت آشنایی با احکام، قوانین و حقوق خود و خانواده‌هایشان سوره‌ نساء و نور را با ترجمه مطالعه کنند و با احکام و دستورات مربوط به خانواده و وظایف افراد جامعه در قبال یکدیگر آشنا شوند.
مولانا سیداحمد عبداللهی در مراسم نماز جمعه اسدیه/ درمیان، «دهه اخیر رمضان» را فرصت مناسبی برای جبران گذشته دانست و اظهار داشت: دهه سوم ماه مبارک رمضان زمینه و فرصت مناسبی برای جبران کوتاهی‌های دو دهه گذشته است. در این دهه سعی شود برای استقامت بر شریعت و لذت‎بردن از عبادات از الله تعالی توفیق و مدد طلب کنیم.
مولوی عبدالرحمن خوافی در مراسم نماز جمعه خواف، با موضوع «عزت ازدست‌رفته مسلمانان» به ایراد سخن پرداخت و گفت: متأسفانه امروزه مسلمانان، کشورهای کفر را با چشم دوست و خیرخواه می‌نگرند، باید به یاد داشته باشیم که سرنوشت‌مان به دست خود ما رقم می‌خورد، پس برای به دست آوردن عزت از دسته رفته‌مان باید «فکر» صدیقی، «شجاعت و عدالت» فاروقی، «حلم ‌و بردباری» عثمانی و «غیرت و شجاعت» علوی را در خود پیدا کرد.
مولانا غلام‌حیدر فاروقی در مراسم نماز جمعه بیرجند، بر لزوم توبه در ماه مبارک رمضان تأکید کرد و خاطرنشان ساخت: رمضان، ماه توبه و استغفار و دعا است، لذا از کوتاهی‌های گذشته خود پشیمان باشیم و دست از گناه برداریم و عزم کنیم در آینده به سمت گناه و معصیت نرویم.
مولانا سید ابراهیم فاضلی در مراسم نماز جمعه مشهد، در پرتو آیات الهی به سه مسئولیت انسان اشاره کرد و گفت: خداوند در قرآن مجید به انسان سه مسئولیت «روحی و معنوی»، «اجتماعی و انتفاعی» و «سیاسی و جهادی» عنایت کرده است: «یَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا ارْكَعُوا وَاسْجُدُوا وَاعْبُدُوا رَبَّكُمْ»، «وَافْعَلُوا الْخَيْرَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ» و «وَإِنْ جَنَحُوا لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَهَا».
مولوی محمداسلام ملازهی در مراسم نماز جمعه ریگان «دهه اخیر رمضان» را فرصت طلایی برای انجام اعمال نیک دانست و گفت: به دهه اخیر ماه مبارک رمضان نزدیک شده‌ایم، این دهه آزادی گردن‌ها از آتش جهنم است، از این فرصت طلایی برای «تلاوت قرآن»، «خواندن نمازهای نفل»، «دعا و تضرع»، «دادن صدقه» و «توبه و استغفار» به نحو احسن استفاده کنید.
مولوی فضل‌الرحمن کوهی در مراسم نماز جمعه پشامگ/ سرباز به فضایل شب قدر اشاره کرد و گفت: شب قدر از تمام شب‌های سال افضل و بهتر است و بهترین فرصت برای دعا، عبادت و حصول قرب‌الهی است.
مولوی نواب حوت در مراسم نماز جمعه دهستان کهیر/ کنارک با اشاره به وفات حضرت عایشه رضی‌الله‌عنها در هفدهم ماه مبارک رمضان به پاره‌ای از اوصاف ایشان پرداخت و گفت: حضرت عایشه رضی‌الله‌عنها همسر پیامبر از همه زنان دنیا، برتر و افضل است، ایشان رضی‌الله‌عنها نسبت به احکام اسلام خیلی شناخت و آگاهی داشت./سنی آنلاین

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

 • مسعود احمدی

  سلام به تمامی اهل سنت کشور عزیزمان ایران ما هم تحمل این افراط بازیها را نداریم. ولی شما هم بیایید از تاریخ بگوئید تا بعضی از سوءتفاهم ها برطرف بشه

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز