ترکمنستان 1 300x151 - خطوط ارتباط بین‌المللی فیبر نوری از ترکمنستان به افغانستان راه اندازی شدترکمن نیوز:  خط انتقال نیرو در مسیر کرکی- شبرقان و راه آهن ۳۰ کیلومتری بین ایستگاه‌های آقینه-اندخوی بین دو کشور افغانستان و ترکمنستان راه اندازی شد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  امروز طی مراسمی خط انتقال نیرو در مسیر کرکی- شبرقان و راه آهن ۳۰ کیلومتری بین ایستگاه‌های آقینه-اندخوی بین دو کشور افغانستان و ترکمنستان راه اندازی شد.

هم چنین راه اندازی یک سیستم ارتباطی بین المللی فیبر نوری و جریان ترانزیت در امتداد امام نظر(ترکمنستان) – آقینه ( افغانستان) و سرخط آباد (ترکمنستان) – تورقندی (افغانستان) نیز افتتاح شد.

در این مراسم «قربان قلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان و «محمد اشرف اغنی» رئیس جمهور افغانستان به صورت آنلاین و «خواجه مراد خدای گلدیف» وزیر ارتباطات و فناوری‌های اطلاعات ترکمنستان و «معصومه خاوری» وزیر مخابرات و تکنولوژی افغانستان حضور داشتند.

وزرای دو کشور در مورد مشخصات این سیستم ارتباطی به شرکت کنندگان در مراسم اطلاعاتی ارائه دادند و آمادگی خود را برای راه اندازی این سیستم اعلام کردند.

خدای گلدیف وزیر ارتباطات و فن آوی ترکمنستان در سخنان خود به تأثیر همکاری ترکمنستان و افغانستان در زمینه ارتباطات اشاره کرد.

وی اقدامات هماهنگ و مثبت متخصصان ترکمن و افغانستان را ستود و تأکید کرد که خطوط ارتباطی بین المللی فیبر نوری به عنوان یک پل اطلاعاتی مهم بین کشورها عمل می‌کنند.

وزیر مخابرات افغانستان نیز در سخنان خود راه اندازی سیستم بین المللی فیبر نوری که مرحله مهمی در تلاش‌های افغانستان برای توسعه سیستم‌های ارتباطی و مخابراتی است، را به همه شرکت کنندگان در مراسم تبریک گفت.

وی با اشاره به اهمیت همکاری با عشق آباد تاکید کرد که ایجاد خطوط بین المللی فیبر نوری به روند معرفی “دولت الکترونیکی” کمک می‌کند و سطح سیستم ارتباطی و امکان استفاده از اینترنت در افغانستان را بهبود می‌بخشد.

شرکت کنندگان در این مراسم بر روی صفحه نمایش تصاویر راه اندازی سیستم بین المللی فیبر نوری و جریان انتقال از طریق تجهیزات ویژه را مشاهده کردند.

 

گردآوری: گروه بین الملل ترکمن نیوز
https://turkmensnews.com
منبع:farsnews

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۵:۰۴

۲۵ دی ۱۳۹۹

کد خبر :

88688

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک